• <

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny – nowoczesne technologie w gospodarce morskiej

20.11.2015 09:05 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny – nowoczesne technologie w gospodarce morskiej

Jak przygotować gospodarkę morską na zmiany klimatyczne, jak walczyć ze skutkami tych zmian oraz w jaki sposób wykorzystać nieodwracalne zmiany w sposób przynoszący korzyści dla rozwoju - to główne pytania na które starali się znaleźć odpowiedź uczestnicy obywającego się w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii - Pomorskiego Szczytu Klimatycznego.

Organizowany przez Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku oraz Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną „Pomorski Szczyt Klimatyczny”  pokazał, że jesteśmy gotowi sprostać wyzwaniom, jakie stoją przez Europą w kontekście zmian klimatycznych.  Uczestnicy wydarzenia dyskutowali, w jaki sposób można zmniejszać negatywny wpływ działalności człowieka na zmiany klimatu, jak walczyć ze skutkami zmian oraz o konieczności dostosowania się do potrzeb i szans na rozwój innowacyjnych pomysłów i produktów.

Uczestników spotkania przywitała Konsul Generalna  Republiki Federalnej Niemiec Cornelia Pieper oraz Teresa Kamińska Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. Obie Panie otwarte na współpracę, wierzą, że zintegrowana polityka morska zapewni odpowiednie warunki dostosowania przemysłu do potrzeb ekologicznych oraz przyczyni się do wzrostu gospodarki morskiej. Podczas spotkania swoje przemówienie wygłosili m.in. Sekretarz Stanu Uwe Beckmeyer – pełnomocnik rządu niemieckiego ds. Gospodarki Morskiej oraz niemieccy i polscy profesorowie, specjaliści i samorządowcy.

Goście spotkania zapoznali się z konsekwencjami zmian klimatycznych dla żeglugi morskiej. Jak powiedział dr Jerzy Lewandowski sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej są to m.in.: erozja morska, obniżenie bezpieczeństwa, konieczność poszukiwania bardziej bezpiecznych z reguły dłuższych tras, niebezpieczeństwo zalewania terenów przybrzeżnych w tym niektórych portów. – Jednak zmiany klimatyczne mogą nie tylko szkodzić, jeżeli będziemy potrafili umiejętnie je wykorzystać mogą nam pomóc przez powstanie nowych szlaków morskich, powstanie innowacyjnych technologii „proklimatycznych”, rozwój turystyki.

Jak ważna jest dyskusja nt. zmian klimatu opowiedział gość specjalny wydarzenia – profesor Jerzy Buzek. Podczas przygotowanej specjalnie dla uczestników spotkania wypowiedzi video podkreślał znaczenie Pomorskiego Szczytu w kontekście zbliżających się obrad Szczytu Klimatycznego ONZ w Paryżu gdzie uzgadniana będzie globalna strategia walki ze zmianą klimatu. Prof. J. Buzek zachęcał też do podjęcia działań na rzecz innowacyjnej gospodarki morskiej, doceniając jej ogromne znaczenie w gospodarce.

Goście zgromadzeni w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii dowiedzieli się także o rozpoczęciu działalności Instytutu Fraunhofera w Gdańsku, a na zakończenie spotkania zajęli stanowisko w sprawie zmian klimatu (w załączeniu).

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38847,00 $ tona -0,20% 22 paź
 Cynk 3494,00 $ tona -2,51% 22 paź
 Aluminium 2945,00 $ tona -2,26% 22 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.