• <
smartre_2023

PSG: potrzebujemy silnego impulsu rozwoju rynku biometanu w Polsce

gm

07.11.2022 15:13
Strona główna Energetyka Morska, Offshore PSG: potrzebujemy silnego impulsu rozwoju rynku biometanu w Polsce

Partnerzy portalu

PSG: potrzebujemy silnego impulsu rozwoju rynku biometanu w Polsce - GospodarkaMorska.pl
Fot. Konferencja EuroPOWER & OZE Power Linkedin

7 listopada w Warszawie rozpoczęła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER. W inaugurującym panelu, dotyczącym bezpieczeństwa i optymalizacji energetycznej Polski wziął udział Ireneusz Krupa, członek zarządu PSG ds. rozwoju i inwestycji.

Podczas panelu omawiano m.in. kwestie związane z inwestycjami w sieci dystrybucyjne.

„Polska Spółka Gazownictwa jest największym w Polsce dystrybutorem energii w postaci paliwa gazowego. Przed nami stoją te same wyzwania, co przed operatorami elektroenergetycznymi, tylko na dużo większą skalę. Nasze nakłady inwestycyjne wymagają od nas dwa razy większych pieniędzy niż te, którymi dysponujemy. To ok. 5,5 mld złotych rocznie. Dziś stawiamy sobie pytanie, ile tych środków powinno pochodzić z taryfy, a ile z finansowania zewnętrznego – powiedział członek zarządu PSG ds. rozwoju i inwestycji.

Podczas panelu poruszono także temat rozwoju rynku biometanu w naszym kraju. Zazielenienie dystrybucji gazu pozwoliłoby m.in. obniżyć koszty i emisyjność paliwa gazowego.

„Potrzebujemy silnego impulsu rozwoju rynku biometanu w Polsce. Chodzi głównie o to, żebyśmy z tej produkcji mogli uzupełniać bilans gazowy w Polsce. W tym roku zauważamy spadek zużycia gazu o ok. 10 proc. Odnotowujemy również mniejsze zainteresowanie przyłączaniem do sieci gazowej klientów indywidualnych, jak i małego biznesu. Natomiast z drugiej strony pojawiła się ogromna presja na przyłączanie sektora wytwórców ciepła systemowego. Gdybyśmy chcieli dziś pokryć potencjał np. ciepłownictwa, to zapotrzebowanie na gaz wzrosłoby nawet o kilkanaście miliardów metrów sześciennych rocznie. My jednak nie mamy środków na te inwestycje. Dlatego chcielibyśmy zmian w Prawie Energetycznym, pozwalających na to, aby inwestorzy brali na siebie część kosztów przyłączenia. Mamy kolejki chętnych, którzy chcą sami pokryć takie inwestycje, ale potrzebujemy zmian prawnych w tym zakresie” – podsumował Ireneusz Krupa.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.