• <

Włochy: Wiceszef MSZ: Nie będzie sojuszu z V4

pc

16.07.2018 12:55 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Włochy: Wiceszef MSZ: Nie będzie sojuszu z V4

Partnerzy portalu

Włochy: Wiceszef MSZ: Nie będzie sojuszu z V4 - GospodarkaMorska.pl

Włoski rząd nie chce zawrzeć sojuszu z Grupą Wyszehradzką - oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Manlio Di Stefano w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera". Jego zdaniem kraje V4 nie działają na rzecz "zjednoczonej i solidarnej" Europy.

W rozmowie z włoską gazetą Di Stefano, który wywodzi się z Ruchu Pięciu Gwiazd, stwierdził, że również jego koalicjant, czyli prawicowa Liga, "nigdy nie deklarowała, że chce sojuszu z Grupą Wyszehradzką". "Nie ma żadnego nowego stanowiska rządu" w tej sprawie - dodał wiceminister.

"Nasz premier (Giuseppe) Conte porusza się w zupełnie innym nurcie, czyli tradycyjnych sojuszy europejskich, ale pracując nad tym, by zmienić to, co w UE nie działa" - wyjaśnił Di Stefano.

Wyraził opinię, że nie ma żadnej "zgody" z czterema krajami Europy Środkowej, bo - jak ocenił - ich wizja polityczna "bardzo różni się od naszej". "My wierzymy, pracujemy, angażujemy się na rzecz zjednoczonej i solidarnej Europy, by funkcjonowała i wzrastała razem. Oni nie robią tego samego" - ocenił włoski polityk.

Zdaniem wiceministra Włochy uzyskują "ważne rezultaty" w kwestiach migracji. Jak zauważył, wskazuje na to realizowana zasada dzielenia się obowiązkami przyjmowania migrantów.

Odnosząc się do sprzeciwu rządu w Pradze wobec przyjęcia części migrantów z grupy 450 przybyłych na wody koło Sycylii, Di Stefano powiedział: "Premier Czech Andrej Babisz, który otrzymał tak jak wszyscy inni premierzy z UE list Conte z prośbą o współpracę, być może nie zrozumiał jeszcze, co to znaczy należeć do Unii".

"Nie wybiera się tego, co się chce. Są prawa, z których wszyscy korzystają, jak właśnie kraje Grupy Wyszehradzkiej, które otrzymują więcej wypłat niż wpłacają; są też obowiązki, które wszyscy muszą szanować" - oświadczył wiceszef MSZ Włoch.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.