• <

Wiceszef KAS: Zależy nam na tym, by wdrażać Konstytucję Biznesu

pc

28.04.2018 04:20 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Wiceszef KAS: Zależy nam na tym, by wdrażać Konstytucję Biznesu

Partnerzy portalu

Wiceszef KAS: Zależy nam na tym, by wdrażać Konstytucję Biznesu - GospodarkaMorska.pl

Zależy nam na tym, by wdrażać Konstytucję Biznesu, zmieniać stosunek do naszych partnerów-przedsiębiorców, żeby wychodzić im naprzeciw - zadeklarował w piątek wiceminister finansów i wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej Paweł Cybulski.

Jak przypomniał, jedną z służących temu inicjatyw KAS jest stworzenie zespołu ds. wspierania przedsiębiorców. "Chcemy zejść niżej, stworzyć wsparcie, (...) żeby w wojewódzkich izbach administracji skarbowej powołać koordynatorów, ludzi, którzy będą w stanie wysłuchać głosów przedsiębiorców, zobaczyć, gdzie są najważniejsze problemy na styku urząd-przedsiębiorca" - podkreślił.

"Przede wszystkim mamy działać w oparciu o przepisy prawa, jeśli to prawo jest nieczytelne, to prawo będziemy zmieniali. Konstytucja Biznesu wyraźnie daje nam wskazówki, w jakim kierunku mamy iść" - zaznaczył Cybulski na piątkowym spotkaniu z dziennikarzami nt. Konstytucji Biznesu, która wchodzi w życie 30 kwietnia.

Ale, jak przyznał, wymaga to wiele pracy. "To nie jest pstryknięcie palcem i powiedzenie, że dzisiaj już zrobiliśmy kawał dobrej roboty. Dzisiaj dopiero zaczynamy robić kawał dobrej roboty" - podkreślił.

Wiceszef KAS zaznaczył, że ma świadomość "wszystkich niedomagań, wszystkich niedoróbek urzędniczych". Wskazał przy tym, że Konstytucja Biznesu to nie zbiór "pobożnych życzeń, ale zaproszenie do współpracy (...), żeby wyzwolić nowe siły, uwierzyć wreszcie, że możemy coś zrobić".

Przypomniał, że Konstytucja Biznesu przypomina o zasadach fundamentalnych, jakie powinny obowiązywać w państwie prawa. "Zależy nam, by wdrażać Konstytucję Biznesu w tej naszej 60-tysięcznej organizacji, żeby zmieniać przepisy prawa, żeby zmieniać stosunek do naszych partnerów-przedsiębiorców i żeby wychodzić im naprzeciw" - deklarował.

Cybulski zaznaczył, że nie chciałby, by jego resort "gasił pożary". "Chciałbym bardziej, żebyśmy działali wyprzedzająco, żebyśmy mieli z przedsiębiorcami kontakt na zasadzie wcześniejszych sygnałów, że coś niepojącego się dzieje. Jest to wtedy idealna sytuacja, żeby naprawić stan rzeczy, żeby nie dopuścić do sytuacji ekstremalnej, sytuacji, gdzie już jest katastrofa, gdzie dochodzi do likwidacji firmy, do nieszczęścia, z takimi przypadkami już się zetknąłem" - powiedział.

Zgodził się z tezą, że urzędnicy obawiają się, iż "przyjazne podejście do przedsiębiorców" może narazić ich na dodatkowe kontrole. "Są takie obawy ze strony urzędników, ale mamy to zdiagnozowane i (...) poradzimy sobie przez różnego rodzaju wytyczne, poprzez różnego rodzaju nadzór, kontrolę nad tym, co się odbywa, lepszą komunikację. Uda nam się wypracować lepsze relacje między urzędnikiem a przedsiębiorcą" - przekonywał wiceszef resortu finansów. Podkreślił jednak, że jako minister nie może zmieniać decyzji urzędników.

"Jako resort finansów możemy przypominać, wskazywać, upominać, dokonywać pewnego rodzaju kontroli resortowych i sprawdzić, jak odbywa się to przestrzeganie prawa przez urzędników. Będziemy to robić" - zapewnił.

"Zaostrzymy nadzór, zaostrzymy współpracę, zaostrzymy komunikację, będziemy wprowadzali różnego rodzaju narzędzia odziaływania, (...) nie bezpośredniego, żeby nie zmieniać decyzji organów, które są do tego kompetentne i autonomiczne, ale możemy w jakiś sposób kształtować to środowisko, które tworzy decyzje" - wyjaśnił.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.