• <
urząd_morski_gdynia_2021

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Nikozji

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Nikozji
Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk z wizytą w Nikozji - GospodarkaMorska.pl

pc/msz.gov.pl

16.11.2018 Źródło: własne

Liczę na to, że dobre kontakty naszych państw w wymiarze politycznym przybliżą rynek cypryjski polskim przedsiębiorcom – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji w stolicy Cypru.

Podczas wizyty w Nikozji wiceszef polskiej dyplomacji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Nikosem Christodoulidesem, stałym sekretarzem cypryjskiego MSZ Minasem Hadjimichaelem, przewodniczącym Izby Reprezentantów Demetrisem Syllourisem oraz szefową Misji Sił Pokojowych na Cyprze (UNFICYP) Elisabeth Spehar. Wraz z ukonstytuowaniem się w ostatnich dniach w Sejmie RP Polsko-Cypryjskiej Grupy wzrosły możliwości intensyfikacji współpracy w obszarze parlamentarnym.

Wizyta była okazją do omówienia aktualnego stanu i perspektyw polsko-cypryjskiej współpracy politycznej, kulturalno-naukowej, gospodarczej i samorządowej.  Wiceminister Szynkowski vel Sęk wyraził nadzieję na poszerzenie polskiej oferty gospodarczej, znanej już na Cyprze w sektorze stoczniowym. Zachęcił także do zgłębienia innych, również atrakcyjnych sektorów polskiej gospodarki, w tym w obszarze start-upów, nowych technologii i turystyki.

Wiceszef polskiego MSZ podkreślił rolę współpracy naukowo-kulturalnej między oboma krajami, wskazując na wysokie osiągnięcia polskich archeologów w tym obszarze. W 2015 r. przypadła 50. rocznica ich obecności na Cyprze, a jedną z najstarszych na wyspie jest misja archeologiczna Uniwersytetu Warszawskiego – wykopaliska rozpoczęto w 1965 r. pod nadzorem prof. Kazimierza Michałowskiego. Wiceminister Szynkowski vel Sęk otworzył także wystawę fotografii dokumentujących prace archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. Ewdoksji Papuci-Władyki oraz zwiedził teren wykopalisk w Pafos.

Poza kwestiami dwustronnymi tematyka spotkań obejmowała m.in. problem cypryjski, a także zagadnienia współpracy regionalnej we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego oraz w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. – Polskie stanowisko w sprawie procesu pokojowego na Cyprze pozostaje niezmienne – podkreślał wiceminister spraw zagranicznych. – Powinien być on wsparty przez Organizację Narodów Zjednoczonych i prowadzić do zakończenia podziału wyspy oraz rozwiązania, które będzie oparte na dwuspołecznościowej i dwustrefowej federacji, bazującej na politycznej równości, w zgodzie z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ – dodał. Dyskusja dotyczyła również kwestii energetycznych.

Podczas wizyty na Cyprze wiceminister Szynkowski vel Sęk weźmie również udział w koncercie polskiego pianisty Wojciecha Waleczka, zorganizowanym z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także otworzy wystawy fotograficzne dokumentujące prace misji archeologicznej UJ w Pafos oraz 25. rocznicę przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.