• <
smartre_2023

Trwają ustalenia przez wprowadzeniem przepisów o pomiarze wagi kontenerów

PMK

24.02.2016 12:39 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Trwają ustalenia przez wprowadzeniem przepisów o pomiarze wagi kontenerów

Partnerzy portalu

Trwają ustalenia przez wprowadzeniem przepisów o pomiarze wagi kontenerów - GospodarkaMorska.pl

Międzynarodowa Federacja Zrzeszeń Spedytorów (FIATA) chce, aby przewoźnicy kontenerowi o udostępniali  informacje w sprawie wdrożenia przepisów IMO (Międzynarodowej Organizacji Morskiej) o ważeniu ładunku w kontenerach.

Już 1 lipca 2016 r. wejdą w życie nowe postanowienia Konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu (SOLAS), zgodnie z którymi na nadawcy ładunku będzie spoczywać obowiązek weryfikacji wagi kontenerów przeznaczonych do transportu drogą morską przed załadowaniem ich na statek.

Nakładają one na załadowcę pełnego kontenera (niezależnie kto fizycznie napełniał kontener) obowiązek zweryfikowania wagi kontenera i zadeklarowania zweryfikowanej wagi brutto kontenera przewoźnikowi morskiemu i terminalowi przed załadunkiem towaru na burtę. Operatorzy statków i terminali zobowiązani są do uwzględnienia zweryfikowanej wagi kontenerów w sztauplanie i odmowy załadunku w przypadkach, gdy waga kontenera nie została zweryfikowana.

Pomiar wagi dotyczy więc także spedytorów. Dlatego FIATA, która reprezentuje około 40 tys. z nich, zaapelowała do spółek żeglugowych o informacje, jak zapewnić przejrzystość danych o weryfikacji masy brutto (VGM) kontenera. Według Fiata to właśnie ten pomiar może sprawić najwięcej problemów.

Z tą opinią nie zgadza się armator Hapag-Lloyd, który twierdzi, że dane o VGM będzie można łatwo przekazać za pomocą przykładowo stron biznesowych przewoźnika lub rozwiązań internetowych.

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.