pc
Bezpieczeństwo na obszarze transatlantyckim, rozszerzenie obecności sił amerykańskich w Polsce oraz przystąpienie do Visa Waiver Program (Program Ruchu Bezwizowego - PAP) był tematami wtorkowych rozmów szefa MSZ Jacka Czaputowicza w Warszawie z amerykańskimi kongresmenami - poinformował resort.
ła m.in. inicjatyw służących poprawie równowagi energetycznej, również poprzez eksport LNG do Europy" - dodał resort.
W komunikacie MSZ podkreśliło, że Polska oraz USA podobnie oceniają kwestię dywersyfikacji i "nadmiernego uzależnienia Europy od dostaw gazu z Rosji" i zgadzają się, że powinno się przeciwdziałać takim projektom jak Nord Stream 2.
"W trakcie spotkania szef polskiego MSZ zwrócił szczególną uwagę na problematykę włączenia Polski do Visa Waiver Program. Zaapelował do kongresmenów o poparcie tej inicjatywy w Kongresie USA" - poinformował resort.
Visa Waiver Program to program rządu Stanów Zjednoczonych, który pozwala obywatelom poszczególnych państw podróżować do tego kraju w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy. Spośród państw UE do programu nie zostały włączone jeszcze jedynie Polska, Rumunia, Bułgaria, Cypr i Chorwacja.
Wymogiem, który musi spełnić państwo ubiegające się o przystąpienie do programu jest m. in. wskaźnik liczby odmów wydania wizy do Stanów Zjednoczonych, który nie może przekroczyć 3 proc. spośród wszystkich złożonych wniosków. Dotyczy to amerykańskiego roku budżetowego: od 1 października do 30 września. W 2017 r. wskaźnik odmów dla obywateli polskich ubiegających się o wizy do USA wyniósł 5,9 proc.
Od 01.01.2019 roku sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat bez podatku?
Uwaga! Od 1.08.2020 r. nowe zasady rejestracji jachtów!
Reguły INCOTERMS 2010 w praktyce
Morski list przewozowy – charakter prawny i funkcje w transporcie morskim
Wypełnianie Deklaracji Ładunku Niebezpiecznego krok po kroku
Od 09.07.2018 roku nowe terminy przedawnienia roszczeń majątkowych
Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim
Rozliczenia marynarzy: „zasada 183 dni” w 2020 roku, a opodatkowanie marynarza w Polsce
3
Konwencja MLI a Dania – czy cokolwiek zmieni się w 2021 roku?
Rekonstrukcja rządu - likwidacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Zasady reprezentacji w spółkach prawa handlowego
Czarter na podróż – NOR w porcie wyładunku i związane z tym zagadnienia
„Wiódł ślepy kulawego” – rozmowa z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem w sprawie podatkowych problemów polskich marynarzy
Szwedzki sąd nakazał wydać Ukrainie statek rosyjskiej "floty cieni"
Marynarskie umowy będzie można zawierać elektronicznie. To pomysł rządu na powrót polskiej bandery
Komisja handlu międzynarodowego PE poparła porozumienie ws. ceł uzgodnionych przez UE i USA
Czy NATO zablokuje Rosji Bałtyk? Kreml miałby tracić wtedy 90 mld dolarów rocznie