• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szef BBN w Kazachstanie o cyberbezpieczeństwie, walce z narkotykami i przemyśle obronnym

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szef BBN w Kazachstanie o cyberbezpieczeństwie, walce z narkotykami i przemyśle obronnym
Szef BBN w Kazachstanie o cyberbezpieczeństwie, walce z narkotykami i przemyśle obronnym - GospodarkaMorska.pl

pc

23.06.2018 Źródło: PAP

Cyberbezpieczeństwo, walka z handlem narkotykami oraz sprawy dot. przemysłu obronnego były tematami rozmów szefa BBN Pawła Solocha w Kazachstanie. Według BBN strona kazachska wyraziła zainteresowanie wizytą na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Szef BBN przebywał w Kazachstanie w dniach 19-21 czerwca na zaproszenie Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Kazachstanu Nurłana Jermiekbajewa. Spotkał się z przedstawicielami kierownictw tamtejszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Przemysłu Obronnego i Kazachstańskiego Instytutu Badań Strategicznych.

"Rozmawialiśmy m.in. na temat cyberbezpieczeństwa, walki z handlem narkotykami. Ważnym tematem były też sprawy dotyczące przemysłu obronnego" - powiedział PAP Soloch. Dodał, że przedstawiciele strony kazachskiej wyrazili także zainteresowanie wizytą w tym roku na największych w Polsce targach zbrojeniowych - Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Według Solocha spotkanie w MSZ było poświęcone przede wszystkim chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku, która - jak zaznaczył - jest bardzo istotna dla Kazachstanu, a także dla współpracy regionalnej.

Inicjatywa ta ma na celu ożywienie handlu międzynarodowego poprzez budowę infrastruktury transportowej, łączącej Chiny z krajami Azji, Europy i Afryki.

"W tym kontekście interesujący wydaje się projekt, który wyklarował się podczas spotkania w Kazachstańskim Instytucie Badań Strategicznych, dotyczący zorganizowania we współpracy z jednym z polskich think-tanków okrągłego stołu na temat Azji Środkowej" - mówił szef BBN. Jak zaznaczył podczas rozmów rozważana była też "ewentualna współpraca" warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej i Uniwersytetu Obronnego w Astanie.

Soloch przekazał ponadto, że strona kazachska, z uwagi ma rozwijanie obecnie z inicjatywy Astany współpracy pięciu państw Azji Środkowej, jest bardzo zainteresowana polskimi doświadczeniami ze współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. "To także było tematem rozmów w MSZ" - powiedział szef BBN.

Jego zdaniem, o dobrych relacjach między Polską i Kazachstanem świadczy również fakt, że równoległe z jego wizytą w Kazachstanie odbywało się polsko-kazachstańskie Forum Gospodarcze i posiedzenie komisji międzyrządowej ds. gospodarki.

Soloch wyraził nadzieję, że jego wizyta pozwoliła wzmocnić kontakty między resortami obrony obu krajów. Przypomniał, że polscy i kazachscy żołnierze służyli razem podczas misji w Iraku co - jak zaznaczył - w Kazachstanie się "dobrze wspomina".

Wizyta Solocha w Astanie to efekt ustaleń prezydentów obu krajów - Andrzeja Dudy i Nursułtana Nazarbajewa - którzy podczas wrześniowej wizyty polskiego prezydenta w Kazachstanie postanowili o zacieśnieniu konsultacji między oboma krajami. "Takie konsultacje są konieczne szczególnie teraz, kiedy zarówno Polska jak i Kazachstan wspólnie zasiadają w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" - przypomniał szef BBN.

W czasie wizyty Soloch złożył także kwiaty pod kamieniem upamiętniającym polskie ofiary Akmolińskiego Obozu dla Żon Wrogów Ojczyzny, który - jak mówił - "stanowi jedną z +wysp+ sowieckiego Gułagu".

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.