• <
urząd_morski_gdynia_2021

Rząd we wtorek zajmie się m.in. projektem noweli o programie modernizacji służb mundurowych

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Rząd we wtorek zajmie się m.in. projektem noweli o programie modernizacji służb mundurowych
Rząd we wtorek zajmie się m.in. projektem noweli o programie modernizacji służb mundurowych - GospodarkaMorska.pl

pc

20.11.2018 Źródło: PAP

Rząd we wtorek zajmie się m.in. projektem noweli ustawy o programie modernizacji służb mundurowych w latach 2017-2020, który zakłada wzrost nakładów na modernizację o dodatkowe 22 mln zł. Ministrowie zajmą się też projektem noweli ustawy o podatku akcyzowym oraz e-skierowaniami.

Program modernizacji służb mundurowych obejmuje Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa (SOP). Wzrost nakładów o 22 mln zł jest związany ze zwiększeniem liczby etatów funkcjonariuszy. W projekcie noweli podkreślono, że w służbach mundurowych w latach 2017-2020 łączna liczba etatów wzrośnie o 2640, w tym w policji o 1000 (w 2017 r.), w Straży Granicznej o 700 od 2017 r., w Państwowej Straży Pożarnej o 490 (w 2018 r.) i w Służbie Ochrony Państwa o 450 etatów (w latach 2018-2019).

Zgodnie z projektem kwota wydatków na realizację programu modernizacji służb wzrośnie o 22,2 mln zł (przeznaczone m.in. na podwyżki) i wyniesie łącznie ponad 9,2 mld zł.

Tzw. ustawę modernizacyjną prezydent Andrzej Duda podpisał w grudniu 2016 roku. Zakładała ona, że do końca 2020 roku do Policji, Straży Granicznej, PSP i SOP (ówczesnego BOR) trafi 9,1 mld zł. Na mocy ustawy nastąpił wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych tych służb.

W ramach programu najwięcej pieniędzy – prawie 6 mld zł – trafia do Policji, ponad 1,2 mld zł do Straży Granicznej, ponad 1,7 mld zł do PSP i ponad 200 mln zł do SOP. Pieniądze są przeznaczane m.in. na nowe inwestycje budowlane, remonty istniejących budynków i na zakup nowoczesnego sprzętu.

We wtorek ministrowie mają też przyjąć stanowisko wobec Globalnego porozumienia ONZ na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration). Projekt GCM przygotowany na forum ONZ ma być pierwszym dokumentem kompleksowo regulującym międzynarodowe przepływy osób. Choć nie będzie on miał mocy prawnie wiążącej, ma za zadanie upowszechnić standardy i normy migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

W październiku szef MSWiA Joachim Brudziński zapowiadał, że będzie "rekomendował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu odstąpienie od porozumienia Global Compact".

Premier na początku listopada na wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel powiedział, że "jest bardzo prawdopodobne, że Polska nie będzie częścią ONZ-owskiego Global Compact". "Nasze suwerenne zasady dotyczące ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas absolutnym priorytetem" - podkreślił.

Ministrowie mają omówić także projekt noweli ustawy o Radzie Ministrów, który zapowiedział w poniedziałek minister sportu Witold Bańka. Projekt - jak mówił w rozmowie z RMF FM Bańka - ma umożliwić premierowi przyznawanie nagród za wybitne osiągnięcia sportowe.

W ubiegłym miesiącu premier podjął decyzję o przyznaniu dodatkowej dotacji Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej w wysokości 15 mln zł. Część tej sumy ma zostać przeznaczona na premie dla zawodników i sztabu szkoleniowego, którzy zdobyli mistrzostwo świata.

Bańka pytany w poniedziałek na antenie radia RMF FM, kiedy siatkarze otrzymają premie, zapowiedział, że we wtorek "na Radzie Ministrów staje ustawa o zmianie ustawy o Radzie Ministrów, dająca premierowi możliwość przyznawania nagród także za wybitne osiągnięcia sportowe".

Rząd zajmie się we wtorek także projektem nowelizacji ustaw, przygotowanym w związku z wdrażaniem e-skierowania. Konieczne jest m.in. zmodyfikowanie części przepisów dotyczących zasad udzielania świadczeń.

Według autorów projektu, korzyści płynące z e-skierowania to m.in. możliwość zdalnej rejestracji, zredukowanie problemu nieczytelności skierowań i wyeliminowanie przypadków zagubienia ich, a także opcja śledzenia historii leczenia w Internetowym Koncie Pacjenta. E-skierowanie ma zracjonalizować zapisy na listach oczekujących. Pacjent nie będzie już bowiem mógł (nawet przez dopuszczalny w chwili obecnej okres 14 dni roboczych od momentu zgłoszenia) wpisać się na więcej niż jedną listę oczekujących na podstawie tego samego skierowania.

Ministrowie zajmą się także zmianami w programie operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Zaproponowane zmiany w programie mają umożliwić realizację 18 spośród 44 działań zaplanowanych w programie Dostępność Plus. Będą to działania zawarte w programach takich jak: "Budynki bez barier", "100 placówek służby zdrowia bez barier", "Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi", czy "Dostępne serwisy internetowe i aplikacje mobilne".

Rząd zajmie się także projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Ma on na celu wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Chodzi m.in. o warunki wjazdu i pobytu obywateli państw spoza Unii Europejskiej w celu prowadzenia badań naukowych, odbycia studiów, szkoleń, udziału w wolontariacie, programach wymiany młodzieży szkolnej lub projektach edukacyjnych.

Dyrektywa przewiduje m.in. specjalne zasady łączenia rodzin naukowców oraz możliwość skorzystania przez członków rodziny naukowca z mobilności wewnątrz Unii Europejskiej, w celu towarzyszenia naukowcowi. Jej wdrożenie do polskiego prawa wymaga wprowadzenia szeregu zmian w ustawie o cudzoziemcach m.in. nowych i zmiany istniejących definicji, w szczególności definicji mobilności.

Ministrowie omówią także projekt noweli ustawy o podatku akcyzowanym, który zakłada przedłużenie obowiązywania do końca czerwca 2020 r. zerowej akcyzy na płyn do e-papierosów oraz tzw. wyroby nowatorskie.

Według Ministerstwa Finansów zawarte w projekcie propozycje uwzględniają postulaty przedsiębiorców z branży, mówiące o potrzebie wydłużenia okresu na przygotowanie się do nowych obciążeń fiskalnych w odniesieniu do płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Autorzy projektu podkreślili, że podczas tworzenia projektu wzięto też pod uwagę toczącą się dyskusję wśród państw UE dotyczącą harmonizacji opodatkowania tych wyrobów.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.