• <
BOTA_2023

Rozmowa telefoniczna Merkel z Putinem o Syrii, Ukrainie i Nord Stream 2

pc

09.04.2018 17:42 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Rozmowa telefoniczna Merkel z Putinem o Syrii, Ukrainie i Nord Stream 2

Partnerzy portalu

Rozmowa telefoniczna Merkel z Putinem o Syrii, Ukrainie i Nord Stream 2 - GospodarkaMorska.pl

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiali w poniedziałek telefonicznie o sytuacji w Syrii, na Ukrainie, a także o gazociągu Nord Stream 2.

Biuro prasowe Kremla poinformowało, że Putin zaapelował o ostrożność w reakcjach na doniesienia o ataku chemicznym we Wschodniej Gucie w Syrii, przestrzegł przed "prowokacjami i spekulacjami". Wcześniej rzecznik Putina mówił, że nieodpowiedzialne byłoby wyciąganie wniosków zanim przeprowadzone zostanie śledztwo.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że doniesienia o przeprowadzeniu w sobotę przez syryjskie siły rządowe ataku chemicznego we Wschodniej Gucie to prowokacja.

Merkel i Putin rozmawiali też o ewentualnej misji błękitnych hełmów na wschodzie Ukrainy. Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert poinformował, że obie strony były zgodne co do tego, że porozumienia mińskie w sprawie zażegnania konfliktu na wschodzie Ukrainy muszą zostać szybko i w pełni zrealizowane.

Agencja dpa pisze, że Merkel zamierza we wtorek rozmawiać z ukraińskim prezydentem Petro Poroszenką o ewentualnym stacjonowaniu żołnierzy ONZ na wschodzie Ukrainy.

Według służby prasowej Kremla Putin i Merkel potwierdzili stanowiska swoich krajów wobec "wzajemnie korzystnego projektu w sferze gazowej - gazociągu Nord Stream 2". TASS przypomina, że w końcu marca w Niemczech wydano już wszelkie niezbędne zezwolenia na budowę Nord Stream 2 na terenie tego kraju.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.