• <
BOTA_2023

Ropa w USA mocno drożeje - jest wyceniana najwyżej od listopada 2014

ew

07.05.2018 07:21 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ropa w USA mocno drożeje - jest wyceniana najwyżej od listopada 2014

Partnerzy portalu

Ropa w USA mocno drożeje - jest wyceniana najwyżej od listopada 2014 - GospodarkaMorska.pl

Ropa naftowa w USA mocno drożeje, o 1,4 proc., i jest wyceniana już powyżej 70 dolarów za baryłkę, po raz pierwszy od listopada 2014 r. Na rynkach ciągle oczekiwanie na rozwój sytuacji USA-Iran - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 70,69 USD - wyżej o 97 centów, czyli 1,4 proc.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 91 centów do 75,78 USD za baryłkę.

Na rynkach ciągle trwa oczekiwanie na ważne decyzje - prezydent USA Donald Trump ma najbliższych dniach zdecydować, czy przywrócić amerykańskie sankcje wobec Iranu. Trump krytykuje porozumienie z Iranem z 2015 roku.

Celem zawartej w lipcu 2015 roku umowy między sześcioma mocarstwami (Niemcy, Chiny, USA, Francja, Wielka Brytania i Rosja), a Iranem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za zniesienie sankcji.

Trump zapowiadał wcześniej, że jeśli USA wraz z europejskimi sojusznikami nie zdołają wprowadzić zmian w porozumieniu z Iranem, USA wycofają się z układu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do 12 maja.

Tymczasem prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że jego kraj przygotował plany reakcji na każdą decyzję prezydenta USA w sprawie umowy nuklearnej z 2015 roku.

Przestrzegł, że USA pożałują "jak nigdy wcześniej", jeśli odstąpią od umowy. "Mamy plany, aby oprzeć się jakiejkolwiek decyzji Trumpa w sprawie porozumienia nuklearnego" - powiedział Rowhani. "Jeśli Stany Zjednoczone opuszczą porozumienie nuklearne, to wkrótce przekonacie się, że będą żałować tego, jak nigdy przedtem w historii" - dodał.

"Nowe sankcje na Iran spowodowałyby usunięcie w globalnych rynków paliw części irańskiej ropy, co zaostrzyłoby sytuację podaż-popyt i wsparło ceny ropy" - ocenia Takayuki Nogami, główny ekonomista Japan Oil, Gas & Metals National Corpo. w Tokio.

Ropa WTI w ub. tygodniu zyskała 2,4 proc.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.