• <

Ropa bez większych zmian, Saudowie zwiększają podaż

ew

06.07.2018 07:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ropa bez większych zmian, Saudowie zwiększają podaż

Partnerzy portalu

Ropa bez większych zmian, Saudowie zwiększają podaż - GospodarkaMorska.pl

Kontrakty na ropę naftową w USA i Londynie pozostają w piątek z rana bez większych zmian. Saudowie próbują powstrzymać wzrost cen ropy poprzez zwiększanie wydobycia.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 73,1 USD, po zwyżce o 0,2 proc. We wtorek benchmark przebił 75 USD, po raz pierwszy od listopada 2014 r.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie bez zmian na poziomie 77,4 USD za baryłkę.

Arabia Saudyjska wydobywała w czerwcu przeciętnie 10,49 mln baryłek dziennie, o 500 tys. b. więcej niż w maju - wynika z nieoficjalnych informacji Bloomberga. Saudowie próbują w ten sposób powstrzymać ceny ropy przed dalszymi zwyżkami - podaje agencja.

Saudi Aramco - państwowe przedsiębiorstwo naftowe Arabii Saudyjskiej - obniży ceny ropy dla kontrahentów z USA, Azji i Europy, po tym jak środę wieczorem Prezydent USA D. Trump ponownie wyraził swoje niezadowolenie z polityki cenowej OPEC.

"ZREDUKUJCIE CENY NATYCHMIAST!" - napisał Trump na Twitterze pod adresem kartelu.

Stany Zjednoczone nałożyły w piątek minutę po północy czasu lokalnego (6.01 w Polsce) cła na chiński import o wartości 34 mld USD. Prezydent USA D. Trump informował wcześniej, że taryfy na kolejne 16 mld chińskich towarów wejdą w życie w ciągu dwóch kolejnych tygodni. Barierami objęty zostanie szereg produktów przemysłowych.

Pekin od razu zapowiedział odwet "w celu obrony żywotnych interesów narodowych", oskarżając USA o złamanie reguł WTO i rozpętanie "największej wojny handlowej w historii".

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu nieoczekiwanie wzrosły - o 1,25 mln baryłek. Rynek prognozował spadek o 5 mln baryłek.

Przedstawiciele irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, jednej z gałęzi tamtejszych sił zbrojnych, zagrozili w czwartek blokadą cieśniny Ormuz, jeżeli USA odetną Iran od możliwości sprzedaży ropy na światowe rynki. We wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani w zawoalowany sposób również wskazał na taką możliwość.

Rowhani wskazał w czwartek, że Iran może ograniczyć współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w reakcji na groźbę nowych sankcji.

W czwartek WTI w Nowym Jorku straciła 1,62 proc. do 72,94 USD, a wycena Brent w Londynie zniżkowała 1,1 proc. do 77,39 USD.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.