• <

Prezydent Duda: Zapewnienie dostaw gazu z szelfu norweskiego jak najbardziej realne

24.05.2016 18:29 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Prezydent Duda: Zapewnienie dostaw gazu z szelfu norweskiego jak najbardziej realne
Prezydent Duda: Zapewnienie dostaw gazu z szelfu norweskiego jak najbardziej realne - GospodarkaMorska.pl

Współpraca w zakresie energetyki oraz lipcowy szczyt NATO w Warszawie - to główne tematy poniedziałkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z premier Norwegii Erną Solberg. Prezydent podkreślał konieczność intensyfikacji współpracy energetycznej.

"Mieliśmy dzisiaj dwa główne tematy (rozmów - PAP), jeden dotyczył współpracy gospodarczej i w zakresie energetyki, a drugi dotyczył zbliżającego się szczytu NATO i kwestii bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Mieliśmy tutaj w zasadzie w jednym i drugim temacie zgodne stanowiska, że tę współpracę energetyczną trzeba intensyfikować" - powiedział Duda w poniedziałek na wspólnej konferencji prasowej z premier Norwegii.

Prezydent wyraził nadzieję, że uda się zrealizować dostawy gazu z Norwegii do Polski przez Danię. "W tej chwili, w tym ujęciu trójstronnym, pracujemy nad tym tematem, aby dokonać odpowiedniego połączenia" energetycznego - zaznaczył. Jak ocenił, takie działania pomogą w dywersyfikacji dostaw gazu do Polski oraz zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Europy, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej.

Dopytywany później o projekt budowy Gazociągu Bałtyckiego (Baltic Pipe) prezydent zaznaczył, że obecnie w Polsce nie ma dywersyfikacji dostaw gazu. "Rozmowa na temat budowy gazociągu, który połączyłby Norwegię z Danią a następnie Danię z Polską i w ten sposób zapewnił (Polsce - PAP) dostawy gazu z szelfu norweskiego, jest jak najbardziej realna. Wierzę, że ta inwestycja dla dobra Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, zostanie zrealizowana" - powiedział prezydent.

Szefowa norweskiego rządu zaznaczyła, że projekt Gazociągu Bałtyckiego to projekt komercyjny, "który musi być opłacalny dla stron". "Oprócz strony komercyjnej mówimy oczywiście o tym, o czym wspomniał prezydent, czyli o niezależność dostaw gazu do Polski (...). Mamy szerokie spojrzenie i widzimy też polityczne zalety tej inwestycji" - powiedział Solberg.

Duda poinformował, że rozmawiał z premier Norwegii również o szczycie NATO, który odbędzie się w dniach 8-9 lipca w Warszawie. "Chcemy, żeby ten szczyt miał wszechstronną agendę, to znaczy, żeby zajął się wszystkimi ważnymi problemami w kwestiach bezpieczeństwa w przestrzeni europejskiej i światowej, ale chcemy, żeby zwrócił także uwagę na problem Europy Środkowo-Wschodniej i żeby w związku z tym doszło do podjęcia decyzji zwiększających obecność Sojuszu na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski" - podkreślił prezydent.

Podziękował premier Norwegii za "zrozumienie dla tych postulatów". Jak zaznaczył, zgadza się z Solberg, że potrzebna jest większa aktywność NATO, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na morzach i ocenie.

Prezydent przekonywał, że współpraca wojskowa między Polską a Norwegią układa się bardzo dobrze. "W Polsce sprawdza się system obrony przeciwrakietowej wybrzeża, który został przygotowany we współpracy z firmą norweską. Liczymy na dalszą współpracę partnerską w tym zakresie" - powiedział Duda.

Według prezydenta istnieje duże pole do współpracy polsko-norweskiej, jeśli chodzi o przemysł stoczniowy i generalnie o przemysł morski. Duda wyraził również nadzieję na wzmocnienie dwustronnych relacji gospodarczych także w innych dziedzinach, m.in. w przemyśle IT i innowacyjnej gospodarce. "To są cele, które Polska stawia przed sobą. Bylibyśmy bardzo zadowoleni, mogąc je realizować wspólnie z Norwegią, z norweskimi firmami" - mówił prezydent.

"Bardzo byśmy chcieli, aby relacje pomiędzy Polską a Norwegią i Polską a państwami nordyckimi zostały podniesione na poziom strategiczny. To jest w tej chwili jedno z naszych podstawowych dążeń - budowanie dobrych relacji gospodarczych i w zakresie bezpieczeństwa w tej części Europy" - powiedział.

Prezydent zwrócił się również do premier Norwegii z prośbą o wsparcie ze strony władz centralnych dla nauczania języka i kultury polskiej, wśród dzieci polskich mieszkających w Norwegii.

"Dziękuje za to, że, jak słyszę od przedstawicieli Polonii i Polaków w Norwegii, władze tutejsze dbają o ich interesy. Dziękuję za inicjatywę, z którą wystąpił norweski przedstawiciel ds. ochrony praw pracowników do głównej inspekcji pracy w Polsce, by współpracować w zakresie przestrzegania praw (polskich - PAP) pracowników w Norwegii" - mówił Duda.

Norweska premier zaznaczyła, że w Norwegii mieszka obecnie ponad 100 tys. Polaków i jest to największa mniejszość w tym kraju. Jak mówiła, w czasie rozmów z polskim prezydentem podkreśliła duży wkład Polaków w życie Norwegii.

Solberg zaznaczyła, że Polska jest jednym z dziesięciu największych partnerów handlowych Norwegii; jest największym rynkiem zbytu dla norweskich towarów pochodzenia morskiego.

Prezydent był pytany przez norweskich dziennikarzy, w jaki sposób zacieśnienie relacji z Norwegią miałoby pomóc Polsce, jeśli chodzi o zagrożenie ze strony Rosji. Duda podkreślił, że NATO zostało stworzone w celach obronnych. "W ramach tego Sojuszu musimy być solidarni. Bezpieczeństwo państw członkowskich jest niepodzielne" - oświadczył prezydent. Zaznaczył, że obecnie "mamy trudniejszą sytuację geopolityczną w Europie Środkowo-wschodniej".

"Rosja nie przestrzega porozumień, dokonała agresywnych działań na Ukrainie, prowadzi agresywne działania wobec państw bałtyckich - o charakterze prowokacyjnym - przeprowadza bardzo poważne ćwiczenia militarne w okolicach swoich zachodnich granic (...), bardzo zmilitaryzowała na przestrzeni ostatnich lat obwód kaliningradzki" - wymieniał.

"Trudno przejść nad tym do porządku dziennego. Jeżeli takie zachowania mają miejsce, to nie mamy wątpliwości, że Sojusz Północnoatlantycki powinien udzielić na to adekwatnej odpowiedzi poprzez wzmocnienie swojego potencjału w tej części Europy, poprzez pokazanie, że żyje i że gdyby doszło do jakichkolwiek aktów agresji wobec któregokolwiek z państw członkowskich, to zostanie udzielona adekwatna odpowiedź" - powiedział Duda.

Prezydent podkreślił, że dziś potrzebne jest podjęcie działań pokazujących "wspólnotowy i nieugięty charakter Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Z Oslo Marzena Kozłowska (PAP)

legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.