• <
urząd_morski_gdynia_2021

PO krytycznie o działalności ministra gospodarki morskiej

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska PO krytycznie o działalności ministra gospodarki morskiej
PO krytycznie o działalności ministra gospodarki morskiej - GospodarkaMorska.pl

pc

08.02.2017 Źródło: PAP

Powrót do PRL, do „Polski resortowej”, wadliwa struktura resortu, słabość nadzoru nad podległymi podmiotami, „abdykowanie” na rzecz szefa MON – to niektóre zarzuty posłów PO pod adresem ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

Od stycznia politycy Platformy w ramach swego gabinetu cieni podsumowują rok działalności poszczególnych ministrów rządu Beaty Szydło. Środową konferencję prasową poświęcili szefowi MGMiŻŚ.

– Oceniamy negatywnie aktywność pana ministra Marka Gróbarczyka i jego zaplecza. Widzimy cały szereg zagrożeń związanych z powrotem do „Polski resortowej” i ręcznego sterowania gospodarką – powiedział poseł PO Tadeusz Aziewicz na środowej konferencji prasowej.

Krytykował m.in. wadliwą – jego zdaniem – strukturę resortu gospodarki morskiej. Chodzi o brak łącznego zarządzania portami morskimi i zapleczem lądowym tych portów. – I to dzieje się w czasie, kiedy świat zmierza w kierunku transportu intermodalnego, integracji różnych gałęzi transportu – zaznaczył Aziewicz.

Gróbarczykowi zarzucił też słabość nadzoru właścicielskiego nad podległymi podmiotami, obsadzanie stanowisk w spółkach „Misiewiczami” w miejsce dotychczasowych fachowców. – Nazwaliśmy, że jest to „czas ludzi o nieznanym dorobku – ironizował polityk Platformy.

Aziewicz ma ponadto pretensje do Gróbarczyka o „czarny PR” i „szkalowanie” dorobku swych poprzedników. Chodzi m.in. o ocenę funkcjonowania przemysłu stoczniowego w Polsce. – Tak jakby pan minister nie zauważył tego, że w ostatnich latach nasze stocznie osiągnęły poziom produkcji taki, który pozycjonuje je na drugim miejscu w Europie i na piątym w świecie – wskazywał poseł Platformy. Przekonywał, że polskie statki cechują wysoka jakość i zaawansowane technologie.

Norbert Obrycki (PO) ocenił, że w sprawie przemysłu stoczniowego minister Gróbarczyk „abdykował” na rzecz szefa MON Antoniego Macierewicza. Jako przykład podał przypadek Stoczni Szczecińskiej, której udziały wykupił fundusz inwestycyjny Mars będący częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Stąd niedawna wizyta ministra Macierewicza w Szczecinie i rozbudzanie nadziei na budowę okrętów podwodnych. Sam oczywiście pan minister nie wie, czy to będą okręty niemieckie, francuskie, czy szwedzkie, jednak opowiada, że być może będą budowane w Szczecinie – ironizował poseł PO.

Rzecznik gabinetu cieni PO Bartosz Arłukowicz ocenił, że rok pracy ministra gospodarki morskiej to „powrót do czasów PRL”.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.