• <

Minister Waszczykowski w Chinach. Rozpoczął od wizyty w terminalu przeładunkowym

24.04.2016 11:57 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Minister Waszczykowski w Chinach. Rozpoczął od wizyty w terminalu przeładunkowym

Partnerzy portalu

Minister Waszczykowski w Chinach. Rozpoczął od wizyty w terminalu przeładunkowym - GospodarkaMorska.pl

W Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, minister Waszczykowski spotkał się z przedstawicielami władz, wizytował terminal przeładunkowy linii kolejowej, łączącej Chiny z Polską oraz odwiedził nowo otwarty Konsulat Generalny RP.

Metropolia Chengdu ma 14 mln mieszkańców, a położona w południowo-zachodnich Chinach prowincja Syczuan – 90 mln. Minister Witold Waszczykowski odwiedził niedawno otwarty w centrum Chengdu Konsulat Generalny RP, który ma m.in. inicjować i rozwijać kontakty gospodarcze między Polską a Syczuanem.

 W rozmowie z najważniejszym politykiem prowincji Syczuan, sekretarzem KPCh Wang Dongmingiem, minister Waszczykowski podkreślił, że Polska ma potencjał, by stać się ważnym partnerem chińskiej inicjatywy „Pasa i Szlaku”. – Zależy nam na przyspieszeniu rozwoju gospodarczego Polski, dlatego z moją pierwszą wizytą w Azji udałem się do Chin, które, jak wiadomo, są obecnie najbardziej dynamiczną potęgą gospodarczą całego kontynentu – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Minister Waszczykowski złożył także wizytę w Centrum Logistycznym w Qingbaijiang, dzielnicy Chengdu. Ten kolejowy terminal przeładunkowy obsługuje regularne połączenie towarowe na trasie Łódź-Chengdu. Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję na wzrost liczby rodzimych przedsiębiorstw eksportujących tą drogą polskie produkty do Chin. Obecnie koleją z Łodzi do terminalu Qingbaijiang dostarczana jest głownie Polska żywność. – Bezpośrednie połączenie kolejowe między Łodzią a Chengdu jest doskonałą bazą dla dalszego rozkwitu stosunków handlowych między naszymi krajami – podkreślił szef polskiego MSZ.

Wizytę w Chinach minister Waszczykowski będzie kontynuował w Pekinie, gdzie spotka się z wiceprzewodniczącym ChRL Li Yuanchao, ministrem spraw zagranicznych Chin Wang Yi, a także kierownictwem Państwowej Komisji Rozwoju i Reform.

Ministrowi Waszczykowskiemu w podróży do Chin towarzyszą przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych i PLL LOT.

W Chengdu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.