• <

Krześniak z Deutsche Banku: Bardzo dobre dane o handlu zagranicznym, silny wzrost eksportu

pc

12.07.2018 14:10 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Krześniak z Deutsche Banku: Bardzo dobre dane o handlu zagranicznym, silny wzrost eksportu

Partnerzy portalu

Krześniak z Deutsche Banku: Bardzo dobre dane o handlu zagranicznym, silny wzrost eksportu - GospodarkaMorska.pl

Dane o handlu zagranicznym są bardzo dobre, gospodarka polska idzie w kierunku gospodarki silnie zorientowanej na eksport - powiedział PAP główny ekonomista Deutsche Banku Arkadiusz Krześniak komentując czwartkowe dane GUS.

"To bardzo dobre dane. Eksport wyrażony w złotych wzrósł silnie w maju br., o 8,5 proc. rok do roku. Mieliśmy także przyspieszenie importu w maju, ale znacznie niższe, na poziomie 6 proc. Wyraźnie zwiększa się nadwyżka miesięczna w handlu zagranicznym. Te dane pokazują, że eksport bardzo szybko reaguje na zmiany kursu walutowego. Tutaj wyraźnie pomogło osłabienie złotego w maju" - powiedział ekonomista.

Dodał, że kwiecień przyniósł wzrost eksportu (w złotych) o 3,7 proc., a importu o 5,8 proc., a w słabych pierwszych miesiącach tego roku, kiedy mieliśmy deficyty rzędu 1,5 mld zł miesięcznie, w drugim kwartale widać nadwyżki.

Zdaniem Krześniaka fakt, że w całym okresie styczeń-maj br. saldo handlu zagranicznego było ujemne - mimo że w tym samym okresie zeszłego roku mieliśmy nadwyżkę - nie jest powodem do zmartwienia. "Dlatego, że mamy miesiąc po miesiącu znaczną poprawę" - podkreślił Krześniak. "Mamy wyraźną poprawę w eksporcie co najmniej od dwóch, trzech miesięcy. Widać wyraźnie, że w średnim terminie gospodarka Polski idzie w kierunku gospodarki silnie zorientowanej eksportowo" - dodał.

Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, wartość eksportu w okresie styczeń - maj br. wyniosła w cenach bieżących 372,2 mld zł, a importu 373,7 mld zł, co oznacza ujemne saldo w wysokości 1,5 mld zł (wobec nadwyżki w analogicznym okresie roku ubiegłego w wysokości 4,6 mld zł). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku eksport wzrósł o 2,7 proc., a import o 4,5 proc. Urząd zauważył, że w kwietniu i maju br. saldo handlu zagranicznego było dodatnie. Wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Holandii, Niemiec, Francji, Czech oraz Hiszpanii, a importu – ze Stanów Zjednoczonych, z Rosji, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Holandii, Belgii, Czech oraz Chin.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.