• <
urząd_morski_gdynia_2021

Koniec zakazu eksportu ropy z USA już blisko?

11.09.2015 12:01 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Koniec zakazu eksportu ropy z USA już blisko?
Koniec zakazu eksportu ropy z USA już blisko? - GospodarkaMorska.pl

Pierwsze kroki w celu zdjęcia 40-letniego zakazu eksportu ropy ze Stanów Zjednoczonych już zostały podjęte. Pomysł został przegłosowany w podkomisji Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Oznacza to, że projekt w przyszłym tygodniu trafi do komisji energii i handlu i jeżeli tam zostanie przyjęty to ostateczne głosowanie przeprowadzi cała Izba Reprezentantów. Przewagę w niej mają republikanie, a to oni są zwolennikiem tego projektu. Prawdziwa batalia czeka jednak dopiero w Senacie.

Projekt rozpoczął się w maju, gdy Senator USA, Lisa Murkowski, ogłosiła początek prac nad ustawą mającą znieść zakaz eksportu ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych. Ten zakaz obowiązuje już od 40 lat.

- W Ameryce mam obecnie pełno energii. Wciąż spada import ropy, a co za tym idzie jej ceny. Już niedługo zamiast konkurować o jej dostawy, będziemy mogli ją sprzedawać naszym sojusznikom oraz partnerom handlowym – oświadczyła Murkowski.

Senator w szczególności zwróciła uwagę na fakt, że już niedługo mogą zostać zniesione sankcje wobec Iranu. A to będzie oznaczać kolejne milion baryłek ropy na światowym rynku każdego dnia. - Obowiązujący zakaz eksportu ropy naftowej uderza w nas samych. Cierpią przez to amerykańscy producenci, a także nasi obywatele, którzy płacą więcej za paliwa – stwierdziła.

W styczniu podobnym tonem wypowiadał się Ryan Lance, prezes Conoco Phillips, trzeciego największego koncernu energetycznego w USA. - Sytuacja energetyczna Stanów Zjednoczonych jest obecnie dużo lepsza niż 40 lat temu, gdy wprowadzono ten zakaz – przekonywał. - Rząd powinien zauważyć, że żyjemy już w innym świecie, gdzie łatwo o dostawy energii. To jest szansa dla nas na dalszy rozwój, ale by tak się stało, zakaz eksportu musi zostać zniesiony. Inaczej czeka nas zastój – przestrzegał.

W ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się ze strony branży oraz ekspertów wnioski o wycofanie się amerykańskiego rządu z zakazu eksportu ropy wprowadzonego w czasie kryzysu naftowego w latach 70. Na razie pozostały one bez odpowiedzi a jedynymi odstępstwami są wydawane od czasu do czasu pozwolenia na eksport na rzecz poszczególnych firm. Powodem jest wiek amerykańskich rafinerii. Niektóre z nich liczą sobie bowiem dekady. Trudno przypuszczać, żeby takie obiekty mogły konkurować z budowanymi przykładowo w Arabii Saudyjskiej. Tamtejszy rząd cały czas wspiera rozwój i prowadzi kolejne inwestycje nie tylko po to, by zwiększyć produkcję samej ropy, ale też produktów z niej tworzonych.

Amerykański rząd ma przed sobą trudną decyzję. Zniesienie zakazu eksportu z pewnością poprawi bilans handlowy tego kraju i stworzy multum miejsc pracy w sektorze produkcji ropy naftowej. Jednak bez dodatkowych inwestycji w modernizację lub budowę nowych rafinerii, większy eksport czarnego złota z USA przysłuży się bardziej państwom Bliskiego Wschodu niż samym Stanom Zjednoczonym.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38847,00 $ tona -0,20% 22 paź
 Cynk 3494,00 $ tona -2,51% 22 paź
 Aluminium 2945,00 $ tona -2,26% 22 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.