• <
urząd_morski_gdynia_2021

Gróbarczyk: Gospodarka morska priorytetem rządu

pc

13.10.2017 10:33 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Gróbarczyk: Gospodarka morska priorytetem rządu
Gróbarczyk: Gospodarka morska priorytetem rządu - GospodarkaMorska.pl

Gospodarka morska należy do priorytetów rządu – zapewnił w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Powiedział, że w 2018 r. rozpocznie się budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną w Nowym Świecie.

Gróbarczyk uczestniczył w piątek w 17. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017 - jednym z najważniejszych spotkań praktyków i ekspertów sektora morskiego.

Minister w swoim wystąpieniu inaugurującym Forum podkreślił, że „gospodarka morska jest branżą, z którą rząd wiąże ogromne szanse i która należy do priorytetów rządu”. Powiedział, że dla rozwoju branży morskiej podstawowe są: przemysł stoczniowy, żegluga, w tym żegluga śródlądowa, eksploatacja portów, rybołówstwo, a także edukacja.

„Nasze cele dziś koncentrują się na realizacji już ostatniego elementu planu, finansowego” – powiedział. Chodzi o utworzenie Morskiego Funduszu Inwestycyjnego (MFI). „Bez tych pieniędzy ta branża nie ruszy” – dodał.

Wyjaśnił, że Morski Fundusz Inwestycyjny będzie dotyczył nie tylko przemysłu stoczniowego ale też żeglugi śródlądowej.

„Założyliśmy, że do końca tego roku pojawią się główne ramy (Morskiego Funduszu Inwestycyjnego – PAP), które chcielibyśmy omówić z przedsiębiorcami” – dodał. Przyznał, że „do tego czasu resort chciałby to uzgodnić z instytucjami nadzorującymi, czyli z Komisją Nadzoru Finansowego, z głównymi inwestorami, którzy będą partycypować w tym funduszu, jak również z branżą”.

„Dopiero po tym chcemy to ująć w formie ustawy, która na trwałe wpisze się w polską legislację” – powiedział Gróbarczyk. Przyznał, że fundusze dla przedsiębiorców nie będą szybko dostępne. „Nie będzie to tak szybko; to niezwykle trudne zadanie (…); chcemy stworzyć rozwiązanie, które faktycznie będzie dawało szansę, pieniądze dla branży na funkcjonowanie” – tłumaczył.

Wyjaśnił, że pomysł utworzenia funduszu pojawił się przy okazji kontraktowania pierwszego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej (PŻB). „Widzimy, jakie ogromne problemy wiążą się z tym przedsięwzięciem. Gdyby już taki fundusz funkcjonował, to zakontraktowanie takiego promu trwałoby maksymalnie dwa tygodnie. A my już nad tym spędzamy dwa lata, aby można było uzyskać stabilne i trwałe finansowanie dla tego przedsięwzięcia” – tłumaczył. Wyraził nadzieję, że „w poniedziałek temat zostanie ostatecznie zakończony”.

Minister Gróbarczyk pytany przez dziennikarzy podczas briefingu o prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej poinformował, że w najbliższy czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej resort zaprezentuje efekt dotychczasowych prac dotyczących tej inwestycji.

„Przedstawimy studium wykonalności, badania geologiczne i inne dokumenty, które udało się do tej pory przygotować” – dodał.

Poinformował, że „ministerstwo chce publicznie, oficjalnie ogłosić, w którym miejscu zostanie zrealizowany przekop”. „Oczywiście nie jest tajemnicą, że to będzie Nowy Świat, ale żeby jednoznacznie potwierdzić tę wiadomość, to potrzebowaliśmy tych wszystkich dokumentów i projektanta, który stwierdził, że jest to najlepsze miejsce do realizacji inwestycji” – mówił. Powiedział, że „pierwsza łopata będzie za rok”.

W obywającym się w Gdyni 17. Forum Gospodarki Morskiej uczestniczy kilkaset osób związanych z branżą morską. Podczas spotkania poruszane są m.in. takie zagadnienia jak: perspektywy gospodarki morskiej w Polsce, innowacje w przemyśle stoczniowym, kwestie legislacyjne związane z ustawą stoczniową i statusem marynarzy.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.