Według wyliczeń ośrodka analitycznego Wood Mackenzie, w drugim kwartale 2022 roku globalna branża wiatrowa przyjęła zlecenia na nowe turbiny o łącznej mocy 43 GW, z czego 35 GW przypadło na zamówienia z Chin.
Zgodnie z wyliczeniami, jest to wzrost o 36 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2021 roku. W efekcie wartość zamówień złożonych od kwietnia do czerwca w 2022 roku wyniosła 18,1 mld dolarów.
Popyt w Chinach wynika z polityki energetycznej Chin. Państwo Środka zamierza w pełni zdekarbonizować energetykę, stawiając na energetykę jądrową oraz OZE. Każdego roku ma przybywać około 55 GW w wiatrakach w ciągu najbliższych 10 lat.
Wzrost aktywności jest widoczny też w Europie. Zamówiono o 3,8 GW turbin więcej, co oznacza wzrost w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 roku.
Daleko w tyle pozostają USA. W ciągu całego półrocza 2022 roku USA złożyły zamówienie na turbiny wiatrowe o mocy poniżej 2 GW.
W znacznym stopniu zamówienia dotyczą lądowej energetyki wiatrowej. W drugim kwartale br. Tylko 6 GW zamówień dotyczyło morskiej energetyki wiatrowej. Deweloperzy na rynku chińskim wygenerowali największy w historii portfel zamówień dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, obejmujący 74 proc. globalnych zleceń.
Najaktywniejszymi podmiotami były firmy Goldwind, Mingyang i Envision, które odpowiadając za ponad 26 GW zamówień.
- Chiny gwałtownie rosną i widzimy siłę również w Europie. Stany Zjednoczone to miejsce, gdzie popyt był powolny. Wynika to z trudnych warunków rynkowych, takich jak wzrost kosztów pracy, inflacja i zakłócenia w łańcuchu dostaw. W rezultacie zabezpieczenie nowych zamówień w USA było trudne, co miało negatywny wpływ na zależnych od tego rynku producentów OEM, przede wszystkim tych z Zachodu – wyjaśniają eksperci.
Przewidywane jest odbicie rynkowe w USA. Te ma nadejść w drugim połowie 2022 roku po wprowadzeniu ustawy inflacyjnej.
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker