Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczy 20 mln zł na opracowanie programu produkcji niskoemisyjnych i odnawialnych paliw syntetycznych z krajowych źródeł energii - poinformowało w środę NCBR. Program ma być podstawą rządowej strategii w tym obszarze - podkreślono.
Chodzi o zgłaszanie projektów do „Programu rozwoju wielkoskalowej produkcji niskoemisyjnych i odnawialnych paliw syntetycznych w oparciu o krajowe zasoby energetyczne na potrzeby trudnych do dekarbonizacji sektorów przemysłu oraz transportu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz konkurencyjności gospodarczej Polski”.
NCBR podkreślił, że program, nad którym będą pracować innowatorzy, ma podnieść poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski i przyczynić się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych w przemyśle i transporcie. Nabór wniosków o dofinansowanie projektów będzie trwał od 6 lutego do 10 kwietnia 2026 r., do godz. 16.
Jak wyjaśniono, przeznaczonych zostanie 20 mln zł z programu Geostrateg na opracowanie produkcji niskoemisyjnych i odnawialnych paliw syntetycznych. Poziom dofinansowania wyniesie do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych w projekcie.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dodało, że zapotrzebowanie na taki program zgłosiło Ministerstwo Energii. „Resortowi zależy na wypracowaniu rzetelnych podstaw decyzyjnych, na podstawie których powstanie rządowa strategia w tym obszarze. Celem jest zmniejszenie uzależnienia Polski od importu węglowodorów oraz obniżenie emisji w trudnych do «zazielenienia» sektorach, takich jak przemysł petrochemiczny, energetyka, produkcja amoniaku, transport lotniczy, lądowy i morski, które w dużym stopniu bazują na paliwach kopalnych” - zwrócono uwagę, dodając, że to szansa na zmniejszenie zależności od importu paliw nawet o około 10-15 proc.
Podkreślono jednocześnie, że konieczne będzie przeprowadzenie analiz uwarunkowań technicznych, ekonomicznych, środowiskowych i formalno-prawnych dotyczących możliwości rozwoju produkcji paliw syntetycznych o wskazanych właściwościach, w horyzoncie do 2035 i 2050 roku.
„Prognozy pokazują, że do 2050 r. paliwa syntetyczne mogą pokrywać nawet 10-20 proc. zapotrzebowania energetycznego w wybranych branżach. To kierunek, w który inwestują już Niemcy, Hiszpania, Chile, Japonia czy Norwegia – nie możemy zostać w tyle” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Jerzy Małachowski.
NCBR wyjaśnił, że zespół projektowy wyłoniony w konkursie będzie miał za zadanie wieloaspektowo zbadać możliwości produkcji w Polsce paliw syntetycznych z wykorzystaniem wodoru i dwutlenku węgla pochodzących zarówno ze źródeł odnawialnych, jak i nieodnawialnych, uwzględniając dojrzałe technologie syntezy chemicznej. Zespół projektowy weźmie pod uwagę m.in.: syntetyczny metan, metanol, paliwa ciekłe oraz amoniak.
Konkurs jest adresowany do konsorcjów składających się z organizacji badawczych, spółek prawa handlowego, fundacji, stowarzyszeń. Może ono skupiać maksymalnie pięć podmiotów, w tym co najmniej dwie organizacje badawcze. Czas przewidziany na realizację zadań w projekcie to nie więcej niż trzy lata.
Geostrateg to Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych, którego celem jest wzrost wykorzystania w perspektywie do 2028 r. rezultatów badań społeczno-ekonomicznych w kształtowaniu krajowych i regionalnych polityk rozwojowych.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jest agencją rządową łączącą świat nauki i biznesu. Tworzy warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu projektów badawczych.
ab/ mick/
fot. Depositphotos
To największy karp złowiony na wędkę. Padł rekord świata (foto)
00:02:49
Brytyjczyk złowił jedną z najniebezpieczniejszych ryb świata (wideo)
Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!
00:04:31
Ile tlenu pochodzi z oceanu? Drugie płuco planety [wideo]
00:00:45
Samiec konika morskiego rodzi tysiąc młodych! Zobacz jeden z najciekawszych porodów w przyrodzie (wideo)
Zatrucie Odry - najnowsze informacje
00:00:00
U wybrzeży Norwegii złowiono gigantycznego halibuta
00:00:00
Złowiono 300-kilogramowego olbrzyma (wideo)
00:00:49
Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)
00:01:00
Odkryto rybę z samego dna Rowu Mariańskiego! (foto, wideo)
00:01:10
Największa ryba na świecie znaleziona u wybrzeży Portugalii [video]
Mors arktyczny nad polskim Bałtykiem. To sensacja i pierwszy taki przypadek w historii
MRiRW: unijne rozmowy o dekarbonizacji rybołówstwa i Europejskim Pakcie Oceanicznym
Tempo wzrostu wód oceanów podniosło się aż dwukrotnie w zaledwie 10 lat
Współpraca na rzecz ochrony środowiska. List intencyjny Nauty z Cleanergy i JT Ship Service
Dziki łosoś umacnia się w segmencie premium. W Polsce rośnie rynek ryb i owoców morza?
Pomorskie. W Kuźnicy plaża szersza o 70 metrów. Urząd Morski planuje kolejne prace
Humbak, który utknął na mieliźnie na niemieckim Bałtyku, uwolnił się