• <
Baltexpo2023_duży

Wizyta dowódcy STRIKFORNATO w Gdyni

ew

07.06.2018 11:16 Źródło: 3fo.wp.mil.pl

Partnerzy portalu

Wizyta dowódcy STRIKFORNATO w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

W środę, 6 czerwca, dowódca STRIKFORNATO - jednej z najważniejszych instytucji wojskowych Paktu Północnoatlantyckiego w Europie, spotkała się z Inspektorem Marynarki Wojennej.

Vice Admiral Lisa Franchetti, spotkała się z Inspektorem Marynarki Wojennej, kontradmirałem Mirosławem Mordelem oraz Szefem Sztabu COM-DKM, komandorem Mariuszem Kościelskim. Głównym tematem rozmów był udział Polskiej Marynarki Wojennej w ćwiczeniach międzynarodowych, m. in. w największym w tym roku trwającym na Bałtyku ćwiczeniu pod kryptonimem BALTOPS – 18, którego organizatorem jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO).

"This is an honor to make my first visit to Poland during the centennial year of both Poland and its Navy. Poland is a strong NATO ally, and I am grateful for the five ships and the use of the Ustka Range that they provided during BALTOPS 2018. By working closely with the Polish Army, Navy, and Air Force, we improve our ability to operate together in this strategically important area of the world" – mówiła Vice Admiral Lisa Franchetti, dowódca STRIKFORNATO w rozmowie z przedstawicielami Marynarki Wojennej.

W trakcie spotkania z dowódcą STRIKFORNATO poruszone zostały także kwestie zaangażowania sił Marynarki Wojennej na arenie międzynarodowej m. in. udziału w Siłach Odpowiedzi NATO oraz Europejskich Siłach Szybkiego Reagowania.

Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO – STRIKFORNATO (SFN), to sojusznicze dowództwo NATO, przeznaczone do dowodzenia operacjami sił najwyższej gotowości, w tym głównie morskimi siłami uderzeniowo - ekspedycyjnymi lub siłami desantu morskiego NATO. Jego zadaniem jest udział we wszystkich operacjach NATO zarówno w ramach artykułu V (obrona kolektywna) jak i poza artykułem V (reagowanie w sytuacjach kryzysowych, operacje wsparcia pokoju, itp.) Dowództwo SFN mieści się w Oeiras w Portugalii. Swoje początki miało już w 1952 roku przechodząc następnie kolejne przekształcenia w ramach reorganizacji struktur dowodzenia Sojuszu. W obecnej formie gotowość operacyjną osiągnęło w sierpniu 2006 roku. W jego skład wchodzą Stany Zjednoczone (jako wiodąca nacja), Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Holandia, Hiszpania, Turcja i Wielka Brytania, Polska (od 3 lipca 2007 roku) oraz Portugalia.

Dziękujemy za wysłane grafiki.