• <
smartre_2023

Uwolnieni marynarze w drodze do domu

09.12.2015 09:08 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Uwolnieni marynarze w drodze do domu - GospodarkaMorska.pl

Uwolnieni marynarze ze statku Szafir w drodze do Polski. Wylądowali już na lotnisku w Hamburgu, gdzie spotkali się ze swoimi rodzinami.

Minister spraw zagranicznych nie ujawnia czy za uwolnienie polskich marynarzy zapłacono okup. Witold Waszczykowski, zapytany o to w radiowej Jedynce, stwierdził jedynie, że ludzkie życie jest bezcenne.

Podkreślił, że uwolnienie 5 polskich marynarzy, porwanych przez piratów u wybrzeży Nigerii, było wielowątkową i skomplikowaną operacją. Rozmowy prowadziły na miejscu zarówno nigeryjskie władze, jak i przedstawiciele armatora. Wsparcia udzielali polscy dyplomaci.

Zarząd Spółki Euroafrica Services Limited ponformował w komunikacie, że marynarze są cali, zdrowi, bezpieczni i przebywają już w otoczeniu swoich rodzin. "Dobro naszych marynarzy to także zapewnienie spokoju i warunków do tego, by w ciszy i w gronie najbliższych mogli dojść do siebie, wyjść z traumy i szoku wywołanych ostatnimi, tak dla nich bolesnymi przeżyciami. Z uwagi na to właśnie dobro nie możemy przekazać Państwu żadnych szczegółowych informacji" - czytamy w komunikacie przesłanym do mediów.

Zarząd spółki ujawnia jedynie, że działania na rzecz uwolnienia porwanych marynarzy zostały podjęte "niezwłocznie", a negocjacje z porywaczami były "żmudne, trudne i długotrwałe". Poinformowano również, że zespół negocjacyjny był w stałym kontakcie między innymi z międzyresortowym zespołem kryzysowym oraz z przedstawicielami armatora na miejscu, w Nigerii.

Przypomnijmy, że Szafir płynął z belgijskiej Antwerpii do portu Onee w Nigerii. I właśnie na nigeryjskich wodach został zaatakowany przez piratów. Statek został najpierw ostrzelany przez piratów, po czym doszło do porwania. Wśród porwanych Polaków znalazł się jeden marynarz i czterech oficerów.

MS Szafir został zwodowany w 1992 roku i pływa obecnie pod cypryjską banderą. Od czterech lat jest własnością polskiego armatora EuroAfrica, która zakupiła go od rosyjskiej firmy Sovcomflot.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.