• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Utracono kontakt z indonezyjskim masowcem. 25 marynarzy poszukiwanych

pc

26.08.2019 17:48 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Utracono kontakt z indonezyjskim masowcem. 25 marynarzy poszukiwanych

Partnerzy portalu

Utracono kontakt z indonezyjskim masowcem. 25 marynarzy poszukiwanych - GospodarkaMorska.pl

Nadal nie odnaleziono 25 marynarzy, którzy płynęli masowcem Nur Allya. W niedzielę u wschodnich wybrzeży Indonezji utracono kontakt z tą jednostką. Akcja ratownicza prowadzona jest na Morzu Banda. Portal „The Maritime Executive” poinformował, że statek mógł przewrócić się do góry dnem zaraz po tym, jak załoga wysłała sygnał o grożącym jej niebezpieczeństwie.

Poszukiwania prowadzone są z wody i z powietrza. Jak dotąd, nie ma żadnych informacji o zaginionych.

Masowiec Nur Allya płynął z ładunkiem rudy niklu z wyspy Weda w północnej części archipelagu Moluki do Morosi w południowo-wschodniej części wyspy Sulawesi. Portal „Malukuterkini” podał, że pomoc wezwano w niedzielę z miejsca o współrzędnych: 02° 36’00” S / 127°12’00” E, czyli niedaleko wyspy Buru na Morzu Banda. Od tamtej pory nie ma żadnego kontaktu z załogą.

Jak poinformował portal „The Maritime Executive”, powołując się na niektóre medialne doniesienia, przyczyną problemów jednostki mogło być przemieszczenie się ładunku, wywołane zjawiskiem upłynniania. Może ono spowodować obniżenie, a nawet utratę stateczności statku.

Nur Allya ma 189 m długości, 32 m szerokości, 52 378 t nośności oraz 30 089 GT. Zbudowany w 2002 r. masowiec pływa pod banderą Indonezji. Jego właścicielem jest indonezyjska firma transportowa PT. Gurita Lintas Samudra.

Upłynnianie ładunku to wciąż jeden z większych problemów transportu morskiego. Stowarzyszenie International Association of Dry Cargo Shipowners (INTERCARGO) poinformowało w raporcie pt. „Bulk Carrier Casualty Report 2018”, że w latach 2009-2018 9 na 48 wypadków masowców związanych było z upłynnianiem ładunku. W wyniku tego zjawiska śmierć poniosło 101 osób na 148 osób ogółem w badanym okresie. Cały raport dostępny tutaj.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.