• <
SAR_2022

Premier Bawarii obiecuje stanowczy znak CSU w sprawie migracji

ew

18.06.2018 09:26 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Premier Bawarii obiecuje stanowczy znak CSU w sprawie migracji

Partnerzy portalu

Premier Bawarii obiecuje stanowczy znak CSU w sprawie migracji - GospodarkaMorska.pl

Premier Bawarii Markus Soeder oświadczył przed wejściem na rozmowy zarządu CSU, że w poniedziałek jego partia podejmie decyzję w sprawie polityki migracyjnej i zapowiedział "stanowczy znak".

Jak jednak zastrzegł, to w gestii CDU oraz ministra spraw wewnętrznych Niemiec i szefa CSU Horsta Seehofera leży decyzja, czy i jak wprowadzić w życie konkretne przepisy polityki migracyjnej. Zaznaczył, że popiera rozwiązanie europejskie w kwestii migracji, ale przez trzy lata Wspólnocie nie udało się go osiągnąć.

W podobnym tonie wypowiedział się szef grupy krajowej CSU Alexander Dobrindt. Stwierdził on, że Niemcy "nie mogą polegać jedynie na europejskim rozwiązaniu kwestii migrantów".

Tymczasem Tobias Hans z CDU przed spotkaniem zarządu jego ugrupowania w Berlinie ocenił, że zarówno jego partia jak i CSU powinny unikać sytuacji, w której "kryzys w relacjach" między nimi "stałby się kryzysem państwa". "Nie wygra się wyborów w krajach związkowych ani federacyjnych, gdy jest się pokłóconym" - podkreślił. "Chcemy razem rządzić - o to nie się nie kłócimy" - zauważył z kolei wchodzący w skład kierownictwa CDU premier Hesji Volker Bouffier.

Spór między CDU i CSU o jednostronne zaostrzenie przez Niemcy prawa azylowego zdaniem licznych ekspertów i polityków grozi rozpadem koalicji rządzącej, w skład której wchodzi także Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD). To pierwszy poważny kryzys w utworzonym zaledwie trzy miesiące temu rządzie. Bez CSU pozostali koalicjanci - CDU i SPD - straciłyby większość w Bundestagu.

Merkel chce w ciągu najbliższych dwóch tygodni spróbować zawrzeć dwustronne porozumienia migracyjne z innymi krajami unijnymi oraz osiągnąć postęp w sprawie polityki migracyjnej na najbliższym szczycie UE w dniach 28-29 czerwca.

Jednak CSU, którą w październiku czekają wybory do regionalnego parlamentu Bawarii, domagają się działania już teraz. Bawarscy chadecy twierdzą, że jeśli do poniedziałku Merkel nie uda się wypracować kompromisu, Seehofer otwarcie się jej przeciwstawi i jednostronnie wprowadzi w życie swoje plany. Byłby to - jak wskazuje Reuters - afront wobec Merkel i poważny cios dla jej autorytetu po ponad 12 latach na czele rządu.

Obecnie trwają zarządy partii, CDU w Berlinie, a CSU w Monachium. Jak czytamy w "Der Spieglu", oczekuje się, że bawarskie ugrupowanie da w poniedziałek Seehoferowi zielone światło dla jego planu dotyczącego zaostrzenia przepisów migracyjnych.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34250,00 $ tona 0,29% 25 maj
 Cynk 3749,00 $ tona -0,50% 25 maj
 Aluminium 2829,00 $ tona -1,77% 25 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.