• <
gryfia_70lat

Ponad 24 Rohingjów zmarło po tygodniach błąkania się po morzu

ew

16.04.2020 09:19 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Ponad 24 Rohingjów zmarło po tygodniach błąkania się po morzu

Partnerzy portalu

Ponad 24 Rohingjów zmarło po tygodniach błąkania się po morzu - GospodarkaMorska.pl

Co najmniej 24 Rohingjów (birmańskich muzułmanów) znaleziono martwych na przepełnionym statku, który od tygodni dryfował na pełnym morzu - poinformowała w czwartek straż przybrzeżna Bangladeszu. Rohingjowie zamierzali dotrzeć do Malezji, ale nie zdołali tego dokonać.

"Oni byli na morzu od około dwóch miesięcy i głodowali" - powiedział jeden z oficerów straży przybrzeżnej. Na statku przebywało ponad 400 osób.

Oficer dodał, że podjęto "ostateczną decyzję" wysłania pozostałych przy życiu 382 Rohingjów z powrotem do Birmy (Mjanmy), skąd ludzie ci uciekli przed prześladowaniami.

Rohingjowie to muzułmańska grupa etniczna zamieszkująca północną część birmańskiego stanu Arakan, licząca ponad milion osób. Zajmują się głównie rolnictwem i rybołówstwem. Buddyjska część społeczeństwa Birmy uważa ich za nielegalnych imigrantów z sąsiedniego Bangladeszu.

Są dyskryminowani i prześladowani; nie posiadają nawet dokumentów co powoduje, że nie mogą korzystać z powszechnej edukacji, opieki medycznej czy poszukiwać pracy.

Rząd birmański od 1982 r. stoi na stanowisku, że Rohingjowie nie istnieją jako osobna grupa etniczna. Z powodu systematycznych prześladowań Rohingjowie masowo uciekaja za granicę, głównie do Bangladeszu.

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.