• <
siemens_gamesa_2022

Nowe fakty po latach. Kto winien pożaru na statku, który zabił 159 osób?

Paweł Kuś

25.02.2016 10:28 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Nowe fakty po latach. Kto winien pożaru na statku, który zabił 159 osób?

Partnerzy portalu

Nowe fakty po latach. Kto winien pożaru na statku, który zabił 159 osób? - GospodarkaMorska.pl

Po latach doszło do nowego odkrycia w sprawie pożaru na statku Scandinavia Star w 1990 roku. W wyniku katastrofy zginęło wtedy 159 osób. Nowe dochodzenie wykazało, że pożar został rozpoczęty przez członków załogi.

Do tragedii doszło 7 kwietnia 1990 roku. Prom Scandinavia Star płynął z norweskiego Olso do Danii. W jednym momencie doszło do wybuchu pożaru w dwóch miejscach i w szybkim tempie jednostka stanęła w ogniu. Szalejący pożar zabił 159 osób. Wtedy dochodzenie wykazało, że za wybuch pożaru odpowiadał jeden z kierowców ciężarówki, który także umarł wskutek wypadku.

Sprawa ożyła w zeszły weekend, gdy wywiadu duńskiej prasie udzielił Flemming Thue Jensen, który prowadził dochodzenie w sprawie tragedii w 1990 roku z ramienia duńskiego ministerstwa gospodarki morskiej. Jego zdaniem za wybuch pożaru odpowiadało dwóch członków załogi.

Kierowca cięzarówki został pośmiernie oskarżony o podpalenie jednostki, ale te zarzuty zostały wycofane w 2014 roku, gdyż inspektorom nie udało się zgromadzić wystarczającego materiału dowodowego. Tezę Jensena potwierdza także część rodzin załogi, które wskazywało na udział któregoś z członków w wypadku.

Nie wiadomo, jak teraz potoczy się dalej sprawa. Jensen stwierdził, że sprawa sądowa mogła łatwo się skończyć już w 1990 roku, gdyby norweska policja zapytała go o wyniki jego dochodzenia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.