• <

Morawiecki: chciałbym, aby wojska USA tak w Niemczech, jak i w Polsce umacniały swoją obecność

sons

17.06.2020 10:54 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Morawiecki: chciałbym, aby wojska USA tak w Niemczech, jak i w Polsce umacniały swoją obecność

Partnerzy portalu

Morawiecki: chciałbym, aby wojska USA tak w Niemczech, jak i w Polsce umacniały swoją obecność - GospodarkaMorska.pl

Chciałbym, aby zarówno wojska amerykańskie w Niemczech, jak i wojska amerykańska w Polsce umacniały swoją obecność - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany w na briefingu prasowym w środę, jakie nadzieje pokłada w możliwej wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, a także w potwierdzeniu przez prezydenta Donalda Trumpa, że USA zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tys. Na początku czerwca o takich planach Białego Domu informował dziennik "Wall Street Journal". Według agencji Reutera część z wycofywanych z Niemiec żołnierzy ma zostać skierowana do Polski i do innych krajów sojuszniczych, a część wrócić do Stanów Zjednoczonych.

"Co do relokacji wojsk z pewnego obszaru NATO do innego obszaru NATO, żadne decyzje nie zapadły; na razie są decyzje amerykańskie, które też nie zostały zoperacjonalizowane. My przede wszystkim życzylibyśmy sobie, żeby w najbliższym czasie dalej umacniać obecność NATO na wschodniej flance" - powiedział Morawiecki. Dodał, że dziś zagrożenie dla Europy widzi głównie na Wschodzie i na Południu. "A więc flanka wschodnia i flanka południowa NATO powinny być wzmocnione" - dodał.

Premier powiedział, że najbardziej życzyłby sobie, by "przesunięcie wojsk USA" potraktować "jako nową obecność militarną w Polsce". "Chciałbym, aby zarówno wojska amerykańskie w Niemczech, jak i wojska amerykańska w Polsce umacniały swoją obecność; wojska NATO w szczególności" - powiedział premier.

Zaznaczył, że pięć lat temu w Polsce było około 500 amerykańskich żołnierzy a dzisiaj jest ich około 5 tys. "Stawiamy na bezpieczeństwo. Prezydent Andrzej Duda stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo. I to bezpieczeństwo - wobec tego, co dzieje się na Wschodzie, nie ma co ukrywać - zostało umocnione" - powiedział szef rządu.

Jak dodał, dzięki działalności prezydenta to bezpieczeństwo "wzmocniło się w sposób bezprecedensowy". "To zarówno nowe oddziały wojsk NATO, które gwarantują bezpieczeństwo, ale to także nowe rodzaje sił zbrojnych na terytorium Rzeczpospolitej" - powiedział premier.

Dodał, że prezydent Duda odniósł też "wspaniały sukces dotyczący zniesienia wizy dla Polaków jadących do Stanów Zjednoczonych". "Nikt przez 30 lat nie potrafił tego zrobić. Pan prezydent Andrzej Duda jesienią zeszłego roku dopiął tego, o co się starał podczas swoich poprzednich kilku rozmów (z prezydentem USA - PAP) i dziś nie ma już wiz dla Polaków" - powiedział Morawiecki.(PAP)

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.