• <

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko weźmie udział w międzynarodowych manewrach

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko weźmie udział w międzynarodowych manewrach
Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko weźmie udział w międzynarodowych manewrach - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

31.01.2017 Źródło: własne

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko obrała kurs do norweskiego portu Bergen. Jednostka weźmie udział w międzynarodowych manewrach pod kryptonimem TG-17.

Pożegnanie okrętu odbyło się w obecności dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego i zaproszonych rodzin załogi. Od 06 lutego 2017 r. okręt polskiej Marynarki Wojennej oraz znajdujący się na jego pokładzie śmigłowiec SH-2G wezmą udział w ćwiczeniu TG-17, gdzie prowadzić będą działania w zakresie doskonalenia techniki zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), okrętów nawodnych, odparcia ataku powietrznego oraz działania asymetryczne z wykorzystaniem szybkich łodzi motorowych. Do macierzystego portu fregata powróci pod koniec lutego.

Pora zimowa w Norwegii, z wyjątkowo niską temperaturą oraz często zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, bywa bardzo zaskakująca i nieprzyjazna. W razie wystąpienia sytuacji kryzysowej, konieczne jest, aby załogi okrętów miały doświadczenie w prowadzeniu operacji połączonych sił w ekstremalnych warunkach zimowych.

- Ze względu  na trudne warunki atmosferyczne i pływanie między fiordami można stwierdzić, że udział w takich manewrach odpowiada rocznemu szkoleniu załogi w Polsce - mówi rzecznik prasowy Dowódcy 3 Flotylli Okrętów kmdr ppor. Radosław Pioch.

Dowódca jednostki, kmdr por. Maciej Matuszewski podkreśla, że jednostka jest w pełni sprawna, a ćwiczenia pozwolą tez na sprawdzenie w warunkach bojowych sprzętu do wykrywania okrętów podwodnych zmodernizowanego przez Politechnikę Gdańską.

Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym w tym jedną z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu stanowią rakiety typu Standard SM-1. Operujące z pokładu fregaty śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie poszerzają możliwości okrętu w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

SH-2G to maszyna przeznaczona do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji jednostek nawodnych, poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych a także działań poszukiwawczo–ratowniczych i logistycznych. Jego podstawowe wyposażenie stanowi radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy wykrywania okrętów podwodnych - wyrzucane pławy radiohydroakustyczne i detektor anomalii magnetycznych. Śmigłowiec przystosowany jest również do prowadzenia ognia z pokładowej broni strzeleckiej. Dzięki temu SH-2G mogą być wykorzystywane w zwalczaniu zagrożeń asymetrycznych oraz wsparciu działań wojsk specjalnych. SH-2G może być uzbrojony w torpedę MU-90 Impact. Na wyposażeniu 43. Bazy Lotnictwa Morskiego znajdują się cztery tego typu maszyny. Załogę stanowi dwóch pilotów oraz nawigator-operator systemów poszukiwawczo-uderzeniowych.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33562,00 $ tona -2,61% 7 maj
 Cynk 2973,00 $ tona 1,82% 7 maj
 Aluminium 2518,00 $ tona 1,70% 7 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.