• <
smartre_2023

Australia płaci przemytnikom za zawracanie łodzi z przemytnikami

PMK

02.12.2015 07:37 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Australia płaci przemytnikom za zawracanie łodzi z przemytnikami

Partnerzy portalu

Australia płaci przemytnikom za zawracanie łodzi z przemytnikami - GospodarkaMorska.pl

Australijski rząd prawdopodobnie płacił przewoźnikom za zawracanie jednostek z imigrantami. Jeden z indonezyjskich kapitanów łodzi zeznał, że Australia zapłaciła mu równowartość 30 tys. euro za zawrócenie swojego statku z 65 osobami, które chciały się ubiegać o azyl w tym kraju – wynika z doniesień międzynarodowych mediów.

Wspomniany kapitan to Yohanis Humiang, który obecnie został pozwany przez indonezyjski sąd za przemyt imigrantów. W czerwcu aresztowała go australijska marynarka wojenna. Przed sądem stanie też 5 członków jego załogi. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Humiang przewoził imigrantów głównie ze Sri Lanki. W czasie jednego z takich rejsów zatrzymała go australijska marynarka i wzięła na przesłuchanie. Według jego zeznań marynarze zaproponowali mu pieniądze za zawrócenie statku z imigrantami. Kapitan zgodził się na tę propozycję.

Zarzuty o taki proceder wobec australijskiego rządu padały już wcześniej. O płacenie przemytnikom w październiku oskarżyła go Amnesty International.

Australia prowadzi od 2013 roku jedną z bardziej restrykcyjnych polityk imigracyjnych, która ma zniechęcić imigrantów do przyjazdu do tego kraju. Ich marynarka wojenna często przechwytuje statki z migrantami i przenosi do Indonezji.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.