• <
siemens_gamesa_2022

Minister finansów: koszt tegorocznych działań osłonowych dot. cen energii to kilkadziesiąt mld zł

gm

05.10.2022 14:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Minister finansów: koszt tegorocznych działań osłonowych dot. cen energii to kilkadziesiąt mld zł

Partnerzy portalu

Minister finansów: koszt tegorocznych działań osłonowych dot. cen energii to kilkadziesiąt mld zł - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Tegoroczne koszty działań osłonowych, podejmowanych przez rząd w związku ze wzrostem cen energii i paliw to kilkadziesiąt miliardów złotych - oświadczyła w środę na konferencji prasowej minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Działania te są finansowane z nadmiarowego zysku NBP i wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2 - wyjaśniła minister. "Środki finansowe znajdujemy na bieżąco, w momencie gdy potrzeba pomocy obywatelom się pojawi" - zapewniła.

Jak przypomniała Rzeczkowska, rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną, czyli obniżki podatków związane ze wzrostem cen energii, paliw i żywności, dodatki osłonowe, dodatki do źródeł ciepła i ogrzewania, a ostatnio zamrożenie cen energii elektrycznej i dodatki do ogrzewania elektrycznego.

Minister finansów dodała, że kolejna, tzw. tarcza solidarnościowa przewiduje m.in. zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych w 2023 r. kosztem 26 mld zł w przyszłym roku. Przypomniała też, że w Senacie jest ustawa o pomocy przedsiębiorstwom energochłonnym, zgodnie z którą pomoc dla nich w tym roku sięgnie 5 mld zł, a w 2023 r. - 8 mld zł.

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.