• <
mewo_2022

Inauguracja kolejnej edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Inauguracja kolejnej edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa
Inauguracja kolejnej edycji studiów podyplomowych Morska Energetyka Wiatrowa - GospodarkaMorska.pl

Justyna Jarosz

19.10.2023
Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska.pl

– To były zdecydowanie najciekawsze studia podyplomowe, w których uczestniczyłam – tak podsumowała dwa semestry nauki na Politechnice Gdańskiej absolwentka kierunku Morska Energetyka Wiatrowa, Anna Frąckiewicz. W swojej opinii nie pozostaje odosobniona, o czym świadczy entuzjastyczna atmosfera towarzysząca ubiegłotygodniowej uroczystości zakończenia VI oraz inauguracji VIII edycji tych nowoczesnych studiów.

Postępująca ekspansja nowych inwestycji energetycznych na Bałtyku stymuluje dynamiczny rozwój sektora offshore wind, co generuje potężny popyt na wykwalifikowanych specjalistów, gotowych do podjęcia się wyzwań właściwych dla tego przemysłu. Wychodząc naprzeciw najpilniejszym potrzebom gospodarczym wynikającym z rozwoju branży, Politechnika Gdańska we współpracy z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej oraz w partnerstwie strategicznym z PGE Baltica przygotowała atrakcyjną ofertę dydaktyczną. W ubiegłym tygodniu Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa uruchomił po raz kolejny studia podyplomowe Morska Energetyka Wiatrowa. Jednocześnie wręczono dyplomy absolwentom VI edycji kierunku.

– Zagospodarowaliśmy określoną niszę jako pionierzy na wybrzeżu i prawdopodobnie w całej Polsce w zakresie edukacji na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Naszym celem jest wyszkolenie specjalistów, którzy nie tylko znają aspekty związane z budową farm wiatrowych, ale także posiadają wiedzę dotyczącą podłoża środowiskowego, kwestii prawnych, zarządzania i organizacji. Dążymy do maksymalnego zwiększenia udziału local contentu, aby polskie firmy miały możliwość aktywnego uczestnictwa w transformacji energetycznej, a nasi absolwenci mieli szansę pracować w tym sektorze – mówi dr hab. inż. Marek Dzida, prof. PG, kierownik studiów podyplomowych.

Program skierowany jest do absolwentów studiów wyższych i pozwala na zdobycie zaawansowanej wiedzy dotyczącej technologii wykorzystywanych w sektorze offshore wind. Studia obejmują także tematy związane z funkcjonowaniem rynku MEW oraz przygotowaniem i realizacją projektów morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

– Cieszę się, że te studia przyciągają tak wielu zainteresowanych. Z perspektywy PGE Baltica i Grupy PGE, widzimy, że przynosi to wymierne efekty w postaci zgłaszających się do nas kandydatów do pracy. To, że posiadają takie specjalistyczne wykształcenie, ułatwia nam podejmowanie decyzji co do potencjalnej współpracy. Politechnika Gdańska kształci kadry, które są teraz naprawdę bardzo potrzebne na rynku. Cieszę się, że PGE Baltica może być mecenasem tej transformacji – podkreślił Dariusz Lociński, wiceprezes zarządu PGE Baltica ds. rozwoju.

Uruchamianie kolejnych edycji studiów wynika bezpośrednio z prognozowanego znaczącego rozwoju rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce w najbliższych latach. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku, planowana jest budowa morskich farm wiatrowych o łącznej mocy przekraczającej 10 GW, co czyni Polskę potencjalnym liderem tej branży w Europie. Inwestycja w sektor energetyki morskiej jest również uzasadniona obecnością w Polsce rozwiniętego łańcucha dostaw dla offshore wind, obsługującego projekty MFW za granicą.

Program studiów jest multidyscyplinarny i wiernie odzwierciedla chronologię developmentu morskich farm wiatrowych. Pierwszy etap obejmuje szeroki zakres tematów związanych z otoczeniem Morza Bałtyckiego, w tym ocenę oddziaływania na środowisko, aspekty prawne, regulacje, pozwolenia oraz procedury decyzyjne i umowy przyłączeniowe. Następnie przechodzi się do kwestii związanych z projektowaniem technicznym, takich jak np. opracowanie schematu przyłączenia farmy. Omawia się aspekty związane z instalacją, w tym metody i narzędzia instalacyjne oraz procesy logistyczne. Następnie studenci skupiają się na obszarze serwisu i utrzymania MFW. Po ukończeniu dwóch semestrów absolwent będzie miał solidne podstawy do zrozumienia, kiedy, jak i dlaczego zachodzą różne etapy w prawidłowym realizowaniu projektu farmy wiatrowej na morzu.

– To pionierska inicjatywa, inicjatywa PTMEW-u, co warto zauważyć. Program był napisany już jakiś czas wcześniej, ale dopiero w 2019 roku udało nam się z Politechniką dojść do realizacji tego zamiaru. Od samego początku studia cieszą się potężnym zainteresowaniem. Można powiedzieć, że przez pierwsze dwie edycje przewinęła się śmietanka polskiego offshore'u, bo całe zespoły projektowe kluczowych deweloperów zdobyły dyplomy na tych studiach – akcentuje Jakub Budzyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Należy podkreślić, że prowadzenie wykładów i zajęć powierzono ekspertom, którzy mają praktyczne doświadczenie w pracy przy projektach offshore wind.

– Istotą tych studiów, już od pierwszej edycji, było zaangażowanie specjalistów, którzy mają doświadczenie praktyczne w zawodzie. Nie chodziło nam o przerobienie ze studentami teorii, bo trafiali do nas fachowcy w swoich dziedzinach. Naszym celem było zarysowanie szerokiego spektrum wiedzy offshore'owej, tak by ktoś, kto widzi swój zakres projektu, zobaczył całość operacji budowania farmy wiatrowej, jej eksploatacji, a w końcu decommissioningu. Ja zająłem się tym, w czym mam doświadczenie, czyli prowadzeniem zajęć z bezpieczeństwa operacji morskich i prac podwodnych – wyjaśnia Krzysztof Stopierzyński, prezes zarządu Baltic Diving Solutions.

Interesującego wglądu dostarczył Sławomir Bałdyga, dyrektor pionu nadzorów przemysłowych Polskiego Rejestru Statków, prowadzący na PG zajęcia z certyfikacji morskich farm wiatrowych oraz MWS (Marine Warranty Surveys). – Mogę wypowiedzieć się z perspektywy obu stron. Sam jestem absolwentem pierwszej edycji tych studiów. W kolejnych edycjach miałem zaś przyjemność zostać wykładowcą. Ten kierunek wyróżnia się bardzo ciekawą metodyką i przekrojowym podejściem do tematu. Ta formuła się sprawdza, bo każdy student znajdzie coś dla siebie. Na pewno wartością dodaną jest tu aspekt networkingowy, możliwość nawiązywania branżowych kontaktów – zauważa.

Po sześciu edycjach dyplomy odebrało w sumie 322 absolwentów. W trwających aktualnie edycjach VII oraz VIII uczestniczy łącznie ponad 100 słuchaczy. Najlepszą recenzją jakości oferowanego przez PG kształcenia są opinie samych studentów.  Anna Frąckiewicz, absolwentka VI edycji, przyznaje w rozmowie, że studia na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa nie tylko spełniły, ale wręcz przerosły jej oczekiwania. – To już moja trzecia podyplomówka i mogę powiedzieć, że najbardziej inspirująca. Doceniam ilość informacji, szeroki zakres poruszanych tematów i sposób, w jaki były prowadzone zajęcia. Było po prostu rewelacyjnie – opowiada. Wtóruje jej Przemysław Adam Łodygowski, CEO Marine Survey Service. – Ja przyszedłem tutaj na studia podyplomowe już z pewnym bagażem doświadczeń praktycznych. Od wielu lat pracuję przy budowie farm wiatrowych. Natomiast to, czego tu się nauczyłem, co zobaczyłem i usłyszałem, znacząco uzupełniło moją wiedzę, zwłaszcza w zakresie aspektów legislacyjnych. Nie spodziewałem się, że wyniosę stąd aż tak wiele – mówi.

Studia podyplomowe Morska Energetyka Wiatrowa na Politechnice Gdańskiej są nie tylko odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w sektorze offshore wind, ale także istotnym krokiem w stronę umocnienia Polski jako lidera tej dynamicznie rozwijającej się branży. Absolwenci kierunku będą odgrywać kluczową rolę w budowaniu energetyki wiatrowej na Bałtyku, co przyniesie korzyści zarówno dla lokalnej gospodarki, jak i środowiska.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.