Władze Indii wyraziły w piątek zaniepokojenie chińskimi planami budowy elektrowni wodnej w Tybecie. Agencja Reutera cytuje komunikat MSZ w Delhi, które przekazało Pekinowi swoje obawy w związku z planowaną inwestycją na chińskim odcinku Brahmaputry.
"Zaapelowaliśmy do strony chińskiej, by działania w obszarach położonych w górnym biegu rzeki nie naruszały interesów państw położonych w jej dolnym biegu" - powiedział rzecznik indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Randhir Dźaiswal, cytowany przez Reutersa.
Zapowiedział zarazem, że Delhi będzie stale monitorować sytuację i "w razie potrzeby podejmować działania niezbędne do ochrony swoich interesów".
Wątpliwości Indii w tej sprawie podziela też Bangladesz, w granicach którego Brahmaputra wpada do Zatoki Bengalskiej.
Według strony chińskiej projekty hydroenergetyczne w Tybecie nie będą miały większego wpływu na środowisko przyrodnicze, ani na dostawy wody w dolnym biegu rzeki. Zapora ma być największą tego typu konstrukcją na świecie, a zainstalowana w niej elektrownia wodna ma produkować rocznie 300 mld kilowatogodzin.
Podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami rzecznik indyjskiego MSZ wyraził też zaniepokojenie decyzją Pekinu z ubiegłego miesiąca o włączeniu do chińskiego podziału administracyjnego terytorium, które jest przedmiotem sporu między obu państwami. "(Decyzja Chin - PAP) nie będzie miała wpływu na długotrwałe i konsekwentne stanowisko Indii dotyczące naszej suwerenności nad tym obszarem, ani nie będzie legitymizować nielegalnej i siłowej okupacji tego obszaru przez Chiny" - powiedział Dźaiswal.
Stosunki między Indiami i Chinami pozostają napięte od uzyskania przez Indie niepodległości w 1947 roku. Ostatnią przyczyną wzrostu napięcia była wymiana ognia między żołnierzami obu państw na spornym odcinku granicy w 2020 roku. W kolejnych latach relacje ociepliły się, a w październiku 2024 r. Indie i Chiny osiągnęły porozumienie w sprawie utworzenia strefy buforowej w Dolinie Galwan w Ladakhu.
piu/ mal/
Fot. Depositphotos
Wodór blisko morza. Orlen otwiera stację H2 w Gdyni
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
Vattenfall po 25 latach zamyka przybrzeżną farmę wiatrową Irene Vorrink w Holandii
6
Europa - kryzys energetyczny na własne życzenie. Gra z Katarem i Rosją w ruletkę
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy
Windar informuje o postępach w budowie szczecińskiej fabryki wież wiatrowych
ARP S.A. i PARP wzmocnią kompetencje przedsiębiorstw w ramach rozwoju offshore wind
TotalEnergies i partnerzy podpisli memorandum o współpracy w Syrii
Equinor świętuje transport nr 5000 ze złoża Gullfaks na Morzu Północnym