• <
BOTA_2023

Amerykański niszczyciel USS Donald Cook już w Gdyni

08.04.2016 09:02
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Amerykański niszczyciel USS Donald Cook już w Gdyni

Partnerzy portalu

Amerykański niszczyciel USS Donald Cook już w Gdyni - GospodarkaMorska.pl

Do portu w Gdyni zawinął amerykański niszczyciel USS Donald Cook (DDG-75). Celem tej rutynowej wizyty jest wzmocnienie relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie obrony Europy Środkowej i Wschodniej.

Obecność USS Donald Cook na Morzu Bałtyckim ma zademonstrować zaangażowanie amerykańskiej marynarki wojennej  w podnoszenie wspólnych zdolności operacyjnych na morzu i bezpieczeństwa NATO w ramach operacji Atlantic Resolve.

USS Donald Cook jest wyposażony w nowoczesny system Aegis, którego podstawowym zadaniem jest obrona przed samolotami wroga i pociskami rakietowymi.  Ten okręt jest zdolny do prowadzenia wielu misji i jest także skuteczny w walce z innymi niszczycielami, okrętami podwodnymi oraz obiektami na lądzie. Na jego pokładzie znajdują się dwie wyrzutnie rakietowe MK 41, rakiety typu ASROC i rakiety manewrujące Tomahawk.  

Jego port macierzysty to baza Norfolk w Wirginii, a na co dzień stacjonuje w bazie Rota na południu Hiszpanii.  Jest jednym z z czterech okrętów wysuniętych sił morskich (FDNF), których zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa Europy.

W porcie gdyńskim zostanie przez trzy dni. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.