• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W ten weekend Wodna Fiesta w Gdańsku

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska W ten weekend Wodna Fiesta w Gdańsku
W ten weekend Wodna Fiesta w Gdańsku - GospodarkaMorska.pl
17.06.2016 Źródło: własne

Kto z gdańszczan pływał kajakiem lub rowerem wodnym po Motławie? Kto odwiedził choć raz marinę Żabi Kruk w Gdańsku? Pewnie niewielu z nas. Można to nadrobić już w ten weekend 18-19 czerwca podczas Wodnej Fiesty w Gdańsku. Partnerem wydarzenia jest MOSiR w Gdańsku.

Wodna Fiesta ma pokazać chętnym – bez względu na wiek – jak poznawać Gdańsk, Trójmiasto i Pomorze od strony wody. Większość atrakcji dostępna będzie w te dwa czerwcowe dni bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę.

Z Wodną Fiestą nad wodę

- Zainspirowało mnie to, co zaobserwowałem we Francji już kilkanaście lat temu – mówi Artur Łodygowski organizator i pomysłodawca akcji Wodna Fiesta z firmy Point PR. – Co roku w maju odbywa się tam w wielu miejscowościach wielkie wydarzenie, takie otwarcie sezonu, skupiające najróżniejsze atrakcje związane z wypoczynkiem, zabawą, sportem nad i na wodzie. Uczestniczą w nim właściciele marin, przystani, osób czarterujących jachty, wypożyczalnie sprzętu wodnego, ale też baseny miejskie, na których można rozpocząć kurs nauki pływania. Słowem jest to święto i promocja wszystkich wydarzeń związanych z wypoczynkiem na wodzie. Tego u nas w Gdańsku brakowało.

Choć Gdańsk od lat próbuje zbliżyć się do wody, są to ciągle działania rozproszone, które nie trafiają do masowego odbiorcy. Zmienić to ma Wodna Fiesta – dwudniowe otwarcie sezonu wodnego w Gdańsku, Trójmieście i na Pomorzu, ale też akcja edukacyjna i promująca wypoczynek, rozrywkę na wodzie dla dzieci, młodzieży, singli, całych rodzin oraz seniorów.

- To najlepsza okazja by zobaczyć, że w Gdańsku i na Pomorzu można pływać kajakami – zachęcają organizatorzy. – Żeglować, uprawiać windsurfing, kitesurfing, pływać motorówkami, na skuterach, oddać się wioślarstwu lub nurkowaniu.

Jakie atrakcje?

Centralnym miejscem obchodów Wodnej Fiest 2016 będzie Marina Żabi Kruk (ul. Żabi Kruk 15, MOSiR w Gdańsku). W tym miejscu 18 czerwca (sobota) w godz. 10-18 odbywać się będzie impreza dla mieszkańców Gdańska i turystów. Atrakcje programu to m.in. bezpłatne rejsy, start realizowanego przez MOSiR programu „Aktywuj się wodzie w Gdańsku”, zwiedzanie miasta z przewodnikiem na kajakach, animacje na wodzie, wydarzenia kulturalne, sportowe i ekologiczne.

Podczas wodnych imprez będzie też można wziąć udział w warsztatach i spotkaniach z mistrzami, zwiedzić obiekty związane z wodą, wybrać się na wycieczkę jachtem lub motorówką, a przede wszystkim przetestować sprzęt pływający jak SUP-y, kajaki, LyteBoat, jachty, rowery wodne, motorówki.

- Łatwo zapominamy, że woda jest ważnym elementem krajobrazu Pomorza, że jest tuż obok nas – mówi Dorota Dajkowska koordynatorka akcji. – Chcemy przywrócić rzekę, jeziora i morze mieszkańcom. Przypomnieć gdańszczanom o ich korzeniach, a jednocześnie pokazać, że o wodę należy dbać.

Na terenie mariny akcje prowadzić będzie także Fundacja Gdańska i Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. Na stoiskach fundacji na najmłodszych uczestników Wodnej Fiesty czekać będą atrakcje odbywające się w ramach Programu Edukacji Morskiej. Starsi będą mogli wziąć udział w konkursach, w których nagrodą będą zaproszenia na rejsy żaglowcami Baltic Sail 2016. Odbywający się w dniach 30 czerwca – 3 lipca zlot Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska.

Przez cały weekend (18-19 czerwca) w Górkach Zachodnich na terenie Hotelu Galion na chętnych czekają bezpłatne rowery, kajaki, boisko plażowe, a nawet kije do Nordic Walking. W Narodowym Centrum Żeglarstwa w te dni będzie można przycumować za darmo.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku pokaże jak zadbać o czystość wody i środowisko. Chętni będą mogli wziąć udział w sprzątaniu Motławy, a za zebrane śmieci otrzymają „Order Czyste Miasto Gdańsk”. Na najmłodszych czekać będzie bezpłatna wata cukrowa za każde szklane opakowanie. Na stoisku ekologicznym zaplanowano warsztaty komiksowe, powstanie śmieciowa kolorowanka o segregacji szkła oraz konkursy z nagrodami dla każdego dziecka.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32425,00 $ tona 0,09% 5 maj
 Cynk 2935,00 $ tona -0,81% 5 maj
 Aluminium 2446,00 $ tona 0,49% 5 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.