• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W Gryfinie przywracają do życia wymarły zawód

JK

30.12.2015 11:29 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska W Gryfinie przywracają do życia wymarły zawód

Partnerzy portalu

W Gryfinie przywracają do życia wymarły zawód - GospodarkaMorska.pl

W Gryfinie trwają prace nad reaktywacją zawodu szkutnika.  W Polsce ostatnia klasa szkutnicza funkcjonowała przed 40 laty. Ostatni mistrz szkutnictwa zmarł trzy lata temu w Szczecinie.

Pomysł na otwarcie klasy o profilu szkutniczym zakiełkował już rok temu w głowach władz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz goleniowskiego producenta jachtów - firmy Technologie Tworzyw Sztucznych. Okazało się jednak, że zawód został uznany za wymarły i zniknął z ministerialnej listy szkolnictwa zawodowego – o sprawie przypomina Radio Szczecin.

Trzeba było najpierw zająć się przywróceniem tego zawodu do życia. Zainteresowane podmioty musiały stworzyć odpowiednią dokumentację i wysłać ją do ówczesnego ministerstwa gospodarki. Po akceptacji resortu dokumenty powędrują do ministerstwa edukacji narodowej. Jeżeli procedury w ministerstwach zakończą się pozytywnie, to nauka w tej klasie może ruszyć od września.

Na początku klasa będzie liczyć kilkanaście osób, z czasem będzie mogło uczyć się 30 uczniów. Oprócz zajęć w szkole przyszli szkutnicy będą praktykować w firmie jachtowej, w hali goleniowskiego producenta jachtów luksusowych – Technologie Tworzyw Sztucznych.  Uczniowie zgłębiać będą podstawy tej zapomnianej sztuki, zapoznają się z budową łodzi oraz ze sposobami pokrywania łodzi laminatem.

Nauka w klasie szkutniczej ma trwać  trzy lata, po czym  zostanie przypieczętowana egzaminem czeladniczym w Izbie Rzemieślników.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.