• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W Belwederze zorganizowano konferencję o skutecznym zarządzaniu start-upami

pc

11.07.2018 11:24 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska W Belwederze zorganizowano konferencję o skutecznym zarządzaniu start-upami

Partnerzy portalu

W Belwederze zorganizowano konferencję o skutecznym zarządzaniu start-upami - GospodarkaMorska.pl

Współpraca dużych firm ze start-upami to element budowania państwowości - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski w środę w Belwederze, inaugurując konferencję "Jak skutecznie zarządzać start-upem?".

Konferencję zorganizowano w ramach projektu Start-upy w Pałacu.

"W roku 100-lecia odzyskania niepodległości to, że w Belwederze, symbolicznym miejscu dla odzyskania naszej państwowości odbywa się konferencja, na której państwo dyskutują i rozmawiają o różnych problemach, z którymi stykacie się - i od strony tych najmniejszych, i od strony tych dużych, którzy chcą dzisiaj z tymi najmniejszymi, a przecież w przyszłości już dużymi firmami współpracować - to też jest element budowania państwowości" - podkreślił minister.

Kwiatkowski zaznaczył, że prezydent Duda realizuje program związany ze start-upami. "To jest program, który z jednej strony obejmuje spotkania Start-upy w Pałacu. Takich spotkań było już cztery" - mówił. Dodał, że na tych spotkaniach, ci którzy przechodzą przez sito eliminacji mogą w obecności prezydenta opowiadać o swoich pomysłach, odkryciach, o tym, czym się na co dzień zajmują.

"Ale też spotykamy się tutaj, w Belwederze, aby w ramach kilku różnych podprogramów, edycji spotkań, rozmawiać o konkretnych problemach, o tym, co spotykają na swojej drodze ci, którzy chcą się rozwijać, ci którzy mają dobry pomysł, ci którzy mają innowacyjne rozwiązania" - dodał.

Kwiatkowski przypomniał, że wśród nagród gospodarczych prezydenta jest specjalna kategoria - nagroda wręczana w Rzeszowie podczas Kongresu 590, która jest skierowana także do start-upów. "To jest też podkreślenie wagi, jaką darzy start-upy i to wszystko, co się wokół start-upów dzieje, pan prezydent" - wskazał.

Podczas czwartkowego spotkania mówiono m.in. o tym, jak nowi przedsiębiorcy z innowacyjnymi pomysłami powinni się przygotować i na co zwracać uwagę przy współpracy z korporacjami. "Nie sprzedajecie technologii. A macie taką tendencję, że na na spotkaniach z korporacjami najchętniej rozmawialibyście o technologii" - mówiła Beata Cichocka-Tylman z PwC. Tymczasem, jak podkreśliła, konieczne jest opracowanie przede wszystkim modeli zastosowań danego pomysłu w konkretnej organizacji. "To jest rola start-upów w tej chwili, żeby powiedzieć konkretnie korporacji, gdzie może zastosować jego rozwiązanie" - mówiła. Dodała, że to start-upy powinny być inicjatorem, "popychać współpracę do przodu". "Korporacje mają mniejszą wiedzę niż wy w zakresie rozwijania technologii innowacyjnych" - dodała.

Zaznaczyła, że start-upy są bardziej elastyczne i szybsze w działaniu niż korporacja. "Są też bardziej wyspecjalizowane i koncentrują się na ciągłych zmianach" - mówiła. Mówiła, że przyczyną, dla której korporacje współpracują z nowymi innowacyjnymi firmami jest chęć podążania za trendami. "Dobrze jeśli są to trendy produktowe, technologiczne. Chcemy jako korporacja być bliżej nich" - wyjaśniła. Inny powód, to jak powiedziała, zmniejszenie kosztów wejścia na nowy rynek, czy dywersyfikacja oferty i inwestycja dla zysku.

Przekonywała, że duże przedsiębiorstwa najchętniej współpracują ze start-upami, które mają już na swym koncie jakieś wdrożenie - najlepiej międzynarodowe. "To ogranicza nasze ryzyko i pozwala też, jak wynika z praktyki, szybciej działać. Jeżeli macie wymarzoną korporację, to byłoby lepiej, żebyście do niej szli już z referencjami" - radziła nowym przedsiębiorcom.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.