• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Realistyczne szkolenie z ewakuacji

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Realistyczne szkolenie z ewakuacji
Realistyczne szkolenie z ewakuacji - GospodarkaMorska.pl

Marek Nowak

03.11.2016 Źródło: własne

Wyjątkowy symulator opracowany na potrzeby szkolenia z zakresu procedur bezpieczeństwa stosowanych podczas ewakuacji statku, stworzony został w Szkole Morskiej w Gdyni we współpracy z firmą Sim-Systems. Jego innowacyjność polega na wykorzystaniu prawdziwej łodzi ratunkowej osadzonej na specjalnej konstrukcji.

Wyprodukowana przez Stocznię Ustka łódź typu Free Fall Life Boat FFB57C2 została zamontowana na konstrukcji zapewniającej 30-45% przechyłu, dzięki czemu symulator zapewnia kursantom efekt swobodnego spadku – mówi Tomasz Tokarski, przedstawiciel Sim-Systems. – W symulatorze wykorzystane są siłowniki hydrauliczne, które modyfikują także horyzontalne położenie łodzi.

Zastosowanie tego rozwiązania wychodzi naprzeciw potrzebom rynku szkoleń i eliminuje większość problemów i zagrożeń, jakie pojawiały się podczas ćwiczeń odbywających się tradycyjnie, czyli poprzez zrzucenie łodzi ze statku. Jest także dużo tańsze, a jego przeprowadzenie nie zależy od warunków pogodowych. Należy też podkreślić, że wykonane z żywicy poliuretanowej łodzie ratunkowe, pomimo solidnej budowy, nie są przystosowane do wielokrotnych zderzeń z powierzchnią wody.

Głównym celem szkolenia związanego z ewakuacją statku jest poznanie odpowiednich procedur – podkreśla kapitan Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni. – Sam upadek łodzi ratunkowej do wody był jednak dla kursantów niezwykle stresującą koniecznością, podczas której niejednokrotnie dochodziło do urazów i kontuzji. Zainteresowanie tego typu szkoleniami było więc w praktyce niewielkie, choć z drugiej strony sygnalizowano potrzebę zaznajamiania się z tą tematyką.


Zagrożenie kontrolowane

Aby w realistyczny sposób ćwiczyć przestrzeganie procedur ewakuacyjnych na potrzeby nowego symulatora Szkoły Morskiej przystosowano specjalną halę przy ulicy Hutniczej w Gdyni. Znajduje się tu zarówno pomieszczenie dla załogi, w którym zmagazynowane są kamizelki ratunkowe, jak i dokładnie odwzorowany pomost ewakuacyjny statku. Zadbano nawet o odpowiednie odgłosy i efekty wizualne symulujące burzę (jest także możliwość uruchomienia deszczownicy).

Mechanizm spadku łodzi ratunkowej ze statku do morza jest doskonale znany i stosunkowo prosto można zrekonstruować jego przebieg – tłumaczy Tomasz Tokarski. – Po odłączeniu jednostka spada parabolicznie w dół, zderza się z powierzchnią wody, zanurza pod nią, a następnie siła wyporu wyrzuca łódź z powrotem na powierzchnię. Opracowany przez nas system siłowników hydraulicznych w bezpieczny sposób odwzorowuje przebieg tych zdarzeń i bierze też pod uwagę falowanie morza – dodaje.

Na koniec kursanci słyszą odgłos nadlatującego śmigłowca i ćwiczą procedurę opuszczania łodzi.

Na innowacyjnym symulatorze odbyły się już pierwsze szkolenia, a prowadzone rozmowy wskazują na to, że już wkrótce może się on stać się naszym towarem eksportowym – mówi kapitan Alfred Naskręt. – Obecnie opracowujemy modelowy kurs IMO, który pomoże w prowadzeniu zajęć.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.