• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Ponad 6 tysięcy osób straci pracę w Shellu

31.07.2015 06:49 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Ponad 6 tysięcy osób straci pracę w Shellu - GospodarkaMorska.pl

Cięcia w zatrudnieniu to efekt przedłużających się niskich cen ropy. Brytyjsko-holenderski koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell zapowiedział również redukcję inwestycji.

Shell, zajmujący się głównie wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej oraz ich przesyłem, przetwórstwem, dystrybucją i sprzedażą, zatrudnia prawie 100 tys. osób. Pracę stracą stali pracownicy oraz bezpośredni podwykonawcy. Decyzja koncernu ma związek ze spadkiem o 37 proc. zysków w drugim kwartale. Celem programu jest ograniczenie kosztów operacyjnych firmy o 4 mld dolarów i zmniejszenie zaangażowania w prace poszukiwawcze. Inwestycje Shella w tym roku mają zmaleć do 30 mld dolarów, czyli być o 3 mld dolarów niższe niż przewidywano w kwietniu i o 7 mld niższe niż w roku 2014.

- Musimy być elastyczni w świecie, gdzie ceny ropy mogą pozostać na niskim poziomie przez dłuższy czas, ale jednocześnie musimy być gotowi na ewentualne odwrócenie trendu - stwierdził Ben van Beurden, dyrektor zarządzający Shell.

Shell ogłosił także sprzedaż, za około 1,4 mld dol., 33 proc. udziałów w spółce Showa japońskiej grupie petrochemicznej Idemitsu. W kwietniu tego roku Koncern poinformował również zamiar przeprowadzenia fuzji z brytyjską firmą BG Group, co ma kosztować 47 mld dol.

Dziękujemy za wysłane grafiki.