• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Łodzie i statki w archeologii - międzynarodowe sympozjum rusza za kilka dni

15.09.2015 06:21 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Łodzie i statki w archeologii - międzynarodowe sympozjum rusza za kilka dni

Partnerzy portalu

Łodzie i statki w archeologii - międzynarodowe sympozjum rusza za kilka dni - GospodarkaMorska.pl

5 dni, 150 gości z całego świata, 16 sesji naukowych. 21 września, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku rozpocznie się międzynarodowe sympozjum "Łodzie i statki w archeologii" (International Symposium on Boat and Ship Archaeology – ISBSA). Pięciodniowe sympozjum otworzy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, profesor Małgorzata Omilanowska, która objęła konferencję swoim patronatem.

Tegoroczna konferencja jest 14. edycją prestiżowego sympozjum, które dedykowane jest środowisku archeologów morskich oraz podwodnych - Narodowe Muzeum Morskie już po raz drugi w historii konferencji jest jej organizatorem, co potwierdza, jak mocną pozycję i markę ma nasza instytucja w branży i jak bardzo doceniana jest praca polskich naukowców – mówi dr hab. Waldemar Ossowski, sekretarz tegorocznego International Symposium on Boat and Ship Archaeology.

Program tegorocznego sympozjum poświęcony jest przemianom w dawnym budownictwie i szkutnictwie okrętowym. Z odczytem na temat wraku Ma\'agan Michael przyjeżdża profesor Yaacov Kahanov z Uniwersytetu w Haifie. Dr Fred Hocker wyjaśni tematykę rekonstrukcji armat z historycznego żaglowca "Vasa", a profesor Eric Rieth z Francji przedstawi tematykę XVII-wiecznych francuskich statków śródlądowych z rzeki Sommy. Spodziewamy się też gości z Australii, Tajwanu, Islandii, Malty i Stanów Zjednoczonych.

Iwona Pomian, kierownik działu Badań Podwodnych NMM omówi ostatnie osiągnięcia i plany Muzeum związane z odkryciami archeologicznymi. Tomasz Bednarz i Janusz Różycki zaprezentują wyniki badań na wrakach zatoki Gdańskiej z użyciem fotogrametrii i dokumentacji 3D, a dr hab. Waldemar Ossowski przedstawi problematykę wraków statków z Wisły, jako przykład historii długiego trwania systemu transportu. Krzysztof Zamościński z Działu Etnologii Morskiej NMM zaprezentuje tematykę łodzi sporządzanych w przeszłości ze skóry w rejonie dolnego Dniepru.

Dziękujemy za wysłane grafiki.