• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Horyzont II - pożegnanie Spitsbergenu

am.gdynia.pl/Wikipedia

06.07.2016 07:30 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Horyzont II - pożegnanie Spitsbergenu - GospodarkaMorska.pl

Po tygodniowym pobycie u brzegów Spitsbergenu - rozwiezieniu zaopatrzenia i polarników na stacje lądowe - w czwartek wieczorem "Horyzont II" obiera kurs powrotny do Gdyni, gdzie spodziewany jest 15 lipca. Podróż na północ rozpoczęła się 23 czerwca. Oprócz polarnej misji, rejs jest także morską praktyką dla 20 studentów Wydziału Elektrycznego AMG.

Od momentu wejścia do służby w 2000 roku, "Horyzont II" wykorzystywany jest także przez Polską Akademię Nauk do utrzymywania komunikacji z Polską Stacją Polarną na Spitsbergenie oraz realizacji międzynarodowych programów badawczych w archipelagu Svalbard. W ciągu minionych 15 lat eksploatacji "Horyzont II" odbył już 36 podróży na Spitsbergen. Na przełomie lat 2000/2001 popłynął także na wody Antarktyki z zaopatrzeniem dla polskiej stacji polarnej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Łącznie na jego pokładzie przeszkolono ponad 3 600 przyszłych marynarzy i oficerów floty.   

Horyzont II został  zbudowany w Gdańskiej Stoczni Remontowej w latach 1999-2000. Jednostka została zmodyfikowana z zaprojektowanego w 1987 roku przez dr Dariusza Boguckiego żaglowca „Polarex”. Miał on pływać na podbiegunowe ekspedycje doświadczalne i wycieczki pasażerskie. Jest przystosowany do pływania wśród lodów.

Z powodu kłopotów właściciela, firmy „Polarex”, budowy żaglowca nigdy nie ukończono, a niepełny kadłub znajdował się przy nabrzeżu Stoczni Wisła w Gdańsku. Kadłub ten przedłużono, dzięki czemu w „Horyzoncie II” o 8 zwiększono liczbę miejsc dla studentów.

Podniesienie bandery nastąpiło 27 kwietnia 2000 w Gdyni, matką chrzestną została Hanna Gronkiewicz-Waltz, pierwszym kapitanem zaś kpt. ż. w. inż. Julian Witkowski.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.