• <

Chińska marynarka wojenna ćwiczy wspólnie z rosyjską i irańską

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chińska marynarka wojenna ćwiczy wspólnie z rosyjską i irańską

Partnerzy portalu

MW Chin

Ministerstwo Obrony Chin przekazało, że siły morskie kraju rozpoczynają w środę wspólne, z Rosją i Iranem, ćwiczenia w Zatoce Omańskiej. Manewry mają potrwać do niedzieli.

W komunikacie przekazanym przez chińskie media resort obrony ogłosił, że w manewrach Anquan Niudai 2023 („Więzi Bezpieczeństwa 2023”) biorą udział Chiny, Rosja, Iran i inne państwa, których jednak nie wymienił. Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn) wysłała do udziału m.in. niszczyciel rakietowy Nanning.

- Ćwiczenia pogłębią praktyczną współpracę marynarek państw uczestniczących, po raz kolejny zademonstrują skłonność i zdolność do wspólnego utrzymywania bezpieczeństwa (…) oraz będą zastrzykiem pozytywnej energii dla pokoju i stabilności w regionie – twierdzi chińskie ministerstwo.

Komentatorzy zwracają uwagę na pogarszające się relacje Chin, Rosji i Iranu z Zachodem, szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi. Wszystkie trzy kraje były celami zachodnich sankcji. Zdaniem części ekspertów należą one do nieformalnego antyzachodniego sojuszu i dążą do zmiany ładu międzynarodowego z dominującą pozycją USA.

W przeszłości te trzy kraje już prowadziły wspólne ćwiczenia morskie na Oceanie Indyjskim i w Zatoce Omańskiej. Odbywają się one cyklicznie od 2019 roku. Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i zacieśniają współpracę wojskową z Moskwą, a także z Teheranem, który dostarcza Rosji drony używane w działaniach wojennych.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mms/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.