• <

W. Brytania/ Szef MSZ: Chiny, Rosja i Iran próbują wykorzystać pandemię

Strona główna Prawo, polityka W. Brytania/ Szef MSZ: Chiny, Rosja i Iran próbują wykorzystać pandemię
W. Brytania/ Szef MSZ: Chiny, Rosja i Iran próbują wykorzystać pandemię - GospodarkaMorska.pl

ew

18.06.2020 Źródło: PAP

Chiny, Rosja i Iran starają się wykorzystać sytuację związaną z pandemią koronawirusa - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominic Raab. Jako przykład wskazał dążenie Pekinu do narzucenia Hongkongowi ustawy o bezpieczeństwie narodowym.

"Koronawirus i wyzwania, które wraz z nim się pojawiły, stworzył szansę lub postrzeganą szansę dla różnych podmiotów państwowych i niepaństwowych, także w cyberprzestrzeni" - powiedział Raab w stacji Sky News.

"Widzieliśmy to w związku z Hongkongiem. Jak myślę, niektórzy argumentują - trudno stwierdzić, czy to prawda, czy nie - że coś w tym jest, że ustawodawstwo dotyczące bezpieczeństwa narodowego jest przedstawiane w czasie, gdy uwaga świata skupia się na koronawirusie" - powiedział.

Ustawa o bezpieczeństwie narodowym ma zakazywać w Hongkongu terroryzmu, separatyzmu, działań wywrotowych przeciwko władzom centralnym, a także zagranicznych ingerencji w sprawy regionu. Według hongkońskiej opozycji oraz wielu zachodnich przywódców i komentatorów narzucenie Hongkongowi tych przepisów, z pominięciem lokalnych organów ustawodawczych, będzie poważnym krokiem w kierunku ograniczenia jego autonomii i odebrania swobód obywatelskich jego mieszkańcom, wbrew obietnicom złożonym przez Pekin przed przejęciem kontroli nad tym terytorium w 1997 roku.

"Z pewnością wiemy, że Rosja systematycznie angażuje się w dezinformację i propagandę, poprzez cyberprzestrzeń i inne sposoby. Inni, Chiny i Iran również się w to angażują" - mówił Raab. Zastrzegł jednak, że nie sądzi, by te działania miały wpływ na kroki podejmowane w związku z walką z pandemią.

W kwietniu brytyjski rząd oskarżył Rosję o rozprzestrzenianie dezinformacji. Było to reakcja na informację podaną przez rosyjską państwową agencję RIA Nowosti, powołującą się na rzekome "źródła zbliżone do szefostwa" służby zdrowia, że przebywający wówczas w szpitalu z powodu koronawirusa premier Boris Johnson zostanie podłączony do respiratora. Również Unia Europejska twierdzi, że prokremlowskie media rozpowszechniają fałszywe informacje na temat Covid-19 zgodnie z rosyjską strategią "siania nieufności i chaosu oraz zaostrzania sytuacji kryzysowych".

Chiny i Rosja wielokrotnie zaprzeczały, że próbują wykorzystać sytuację, i twierdzą, że wiele z zarzutów stawianych przez Zachód wskazuje na antychińskie lub antyrosyjskie uprzedzenia.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 45,88 $ baryłka  1,71% 19:56
 Cyna 18890,00 $ tona 0,91% 20 lis
 Cynk 2787,00 $ tona 2,43% 20 lis
 Aluminium 1984,00 $ tona 0,05% 20 lis
 Pallad 2351,55 $ uncja  1,09% 19:54
 Platyna 931,50 $ uncja  -2,19% 19:56
 Srebro 23,62 $ uncja  -2,52% 19:56
 Złoto 1836,65 $ uncja  -1,77% 19:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.