• <

Ropa w USA zaliczy pierwszy tygodniowy spadek cen od kwietnia

sons

12.06.2020 17:00 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ropa w USA zaliczy pierwszy tygodniowy spadek cen od kwietnia

Partnerzy portalu

Ropa w USA zaliczy pierwszy tygodniowy spadek cen od kwietnia - GospodarkaMorska.pl

Notowania ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają, a surowiec zaliczy też pierwszą tygodniową zniżkę notowań od kwietnia - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 35,71 USD, po zniżce ceny o 1,71 proc.

Ropa Brent w dostawach na VIII na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 38,02 USD za baryłkę, niżej o 1,37 proc.

Na rynkach są coraz mocniejsze obawy, że druga fala infekcji koronawirusem może zakłócić "delikatne" ożywienie w gospodarce USA, podczas gdy amerykańskie zapasy ropy naftowej się powiększają.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 5,72 mln baryłek, czyli o 1,07 proc. do 538,07 mln baryłek - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Departament Energii (DoE). Zapasy te są obecnie najwyższe w historii. Rynek oczekiwał spadku zapasów o 1,85 mln baryłek.

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 866 tys. baryłek, czyli o 0,34 proc. do 258,66 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,57 mln baryłek, czyli o 0,9 proc. do 175,83 mln baryłek - podał DoE.

Tymczasem na świecie rośnie liczba zakażeń koronawirusem - patogen zabił dotąd ponad 417 tys. osób. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 7,4 milionów.

W USA liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do prawie 113 tys. Łączna liczba zakażeń od początku pandemii sięga w USA już 2 mln.

Możliwa druga fala zakażeń koronawirusem na świecie wpłynęłaby negatywnie na kondycję globalnej gospodarki, w tym amerykańskiej i zdusiła odradzający się popyt na surowce.

"Obecnie ceny ropy przewyższają rzeczywistą sytuację jeśli chodzi o fundamenty" - mówi tymczasem Warren Patterson, szef strategii rynków towarowych w ING Bank NV.

"Zapasy ropy pozostają na wysokim poziomie, a marże rafinerii są bardzo słabe" - dodaje.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na giełdzie w N.Jorku staniała o 8,2 proc., a Brent straciła 7,6 proc.

W tym tygodniu ropa na giełdzie NYMEX w N.Jorku staniała o ok. 10 proc. (PAP Biznes)

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.