• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent USA: Rozmowy z Chinami idą w dobrym kierunku

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent USA: Rozmowy z Chinami idą w dobrym kierunku
Prezydent USA: Rozmowy z Chinami idą w dobrym kierunku - GospodarkaMorska.pl

pc

05.04.2019 Źródło: PAP

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że chciałby podpisania z Chinami "wspaniałej umowy", która kończyłaby wojnę handlową między obydwoma krajami. Podkreślił, że obecne rozmowy w Waszyngtonie z chińską delegacją, której przewodniczy wicepremier ChRL Lie He, idą w dobrym kierunku.

Chiny i Stany Zjednoczone są w trakcie intensywnych negocjacji w celu zakończenia trwającej kilka miesięcy wojny handlowej, która wstrząsnęła światowymi rynkami. W zeszłym tygodniu miała miejsce w Pekinie kolejna runda rokowań handlowych wysokiego szczebla, a amerykańskiej delegacji przewodniczyli minister finansów Steven Mnuchin i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer.

W czwartek negocjacje przeniosły się do Waszyngtonu. "Jeśli to nie będzie +wspaniała umowa+, nie dojdzie do jej podpisania. Ale obecnie rozmowy idą bardzo dobrze. Najlepsi specjaliści są tutaj i wszyscy bardzo dobrze sobie z tym radzimy. To bardzo skomplikowana, ale też bardzo ważna sprawa" - powiedział Trump, który wieczorem czasu lokalnego ma spotkać się z chińskim wicepremierem Lie He.

Amerykańskie media wcześniej informowały, że Trump w trakcie obecnych rozmów ogłosi termin szczytu z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem, ale Biały Dom w czwartek zdementował te wiadomości. "Biały Dom nie przewiduje ogłoszenia daty spotkania obu prezydentów" - oświadczył jeden z urzędników prezydenckich.

Agencja Reuters pisze, powołując się na innego urzędnika Białego Domu, że w negocjacjach poczyniono postępy, ale kilka kwestii pozostało nierozwiązanych. Dotyczy to m.in. zniesienia amerykańskich ceł na chińskie towary i kwestii związanych z egzekwowaniem wszelkich umów zawartych między obydwoma krajami.

Wojna handlowa USA i Chin rozpoczęła się w zeszłym roku, gdy Waszyngton nałożył karne cła na chińskie towary, by skłonić Pekin do zmiany jego polityki handlowej, w tym do rezygnacji z wymuszania transferów technologii i dotowania rodzimego sektora technologicznego, a także do zapewnienia większej ochrony praw własności intelektualnej. Chiny odpowiedziały taryfami odwetowymi.

Według Pekinu umowa powinna zakładać zniesienie wszystkich karnych i odwetowych ceł nałożonych przez Chiny i USA na wzajemny eksport. Prezydent Trump sugerował z kolei, że nawet po podpisaniu porozumienia karne taryfy nie zostaną zniesione natychmiast, by upewnić się, że Chiny uszanują umowę.

W grudniu 2018 roku prezydent USA Donald Trump i przywódca Chin Xi Jinping uzgodnili „zawieszenie broni” w wojnie handlowej, które pierwotnie miało obowiązywać tylko do 1 marca. W związku z postępami w negocjacjach Biały Dom postanowił jednak na okres rozmów wstrzymać podniesienie karnych ceł na chińskie towary warte 200 mld dolarów z 10 do 25 proc.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.