• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Kolejna rzeź grindwali u wybrzeży Wysp Owczych (foto)

ew

08.08.2019 11:47 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Kolejna rzeź grindwali u wybrzeży Wysp Owczych (foto)

Partnerzy portalu

Kolejna rzeź grindwali u wybrzeży Wysp Owczych (foto) - GospodarkaMorska.pl

Według szacunków organizacji Sea Shepeherd, co roku u wybrzeży Wysp Owczych zabija się około 800 wielorybów i grindwali. Zdjęcia z rzezi tych zwierząt niezmiennie szokują opinię publiczną, ale nic nie wskazuje na to, żeby tradycyjne polowanie miało odejść w niepamięć. 

Jak tłumaczy rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych i handlu Páll Nolsøe : "może być to drastyczny widok dla ludzi z zewnątrz, ale mięso wielorybów oraz ich tłuszcz są cenionymi elementami diety na Wyspach Owczych”.

Rzeź grindwali (Grindadráp) to tradycyjne polowanie, które odbywa się u wybrzeży Wysp Owczych. Myśliwi zapędzają ufne zwierzęta na płytkie wody fiordów. Tam podcina się im tętnice i pozostawia do wykrwawienia. Grindwale i delfiny giną w męczarniach, a ich trzepiące się na płyciźnie ciała wydają okropny dźwięk. Od krwi wody fiordów stają się czerwone, brodzą w nich ludzie uzbrojeni w narzędzia do zabijania, a wszystkiemu z brzegu przyglądają się rodziny rybaków, wśród nich małe dzieci.

Mimo protestów organizacji ekologicznych, mieszkańcy Wysp nie zamierzają przerwać tej tradycji, uchwalono nawet specjalne przepisy dla rybaków biorących udział w rzezi. Jak podkreślili przedstawiciele władz tego terytorium zależnego Danii, każde zwierzę to setki kilogramów mięsa dla miejscowych wspólnot oraz element narodowej diety. W przeciwnym razie mięso trzeba byłoby sprowadzać z zagranicy.

Obrońcy praw zwierząt podkreślają, że „rytuał ten jest niezwykle okrutny i po prostu niepotrzebny, a dręczenie zwierząt w tak bestialski sposób powinno być karalne”. Już w 2017 roku apelowali do Komisji Europejskiej w celu wprowadzenia regulacji, które zakażą tradycyjnego polowania. Niestety, zgodnie z obowiązującym prawem, coroczna rzeź zwierząt może być legalnie prowadzona i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.