• <

Wynik wyszukiwania - "zagrzeb" - Wiadomości

Chorwacja. Rząd wysyła cywilom ze Strefy Gazy 400 ton mąki

Statek z 400 tonami mąki, z której ma zostać upieczony chleb dla cywilów ze Strefy Gazy, wypływa w piątek z portu w Rijece - podała chorwacka telewizja N1. Pomoc żywnościową sfinansował rząd w Zagrzebiu.
05.04.2024

Do portu w Rijece dotarł pierwszy zestaw zamówionych od USA wozów bojowych Bradley

Do położonego na zachodzie Chorwacji portu w Rijece dotarł w środę pierwszy zestaw zamówionych od USA wozów bojowych Bradley - poinformowała amerykańska ambasada w Zagrzebiu.
06.12.2023

Węgierskie MSZ oskarża UE, Bułgarię i Chorwację o blokowanie dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji

Unia Europejska, Bułgaria i Chorwacja uniemożliwiają Węgrom dywersyfikację dostaw gazu z Rosji – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, cytowany przez dziennik „Nepszava”.
02.11.2023

Ukraina wykorzystuje chorwackie porty

Ukraina eksportuje zboże z wykorzystaniem morskich portów w Chorwacji.
08.09.2023

Ruszył eksport ukraińskiego zboża przez porty Chorwacji

"Ukraińskie zboże zaczęło być eksportowane przez porty Chorwacji", poinformowała w czwartek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko w Bukareszcie podczas szczytu Inicjatywy Trójmorza. Swyrydenko spotkała się z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.
07.09.2023

Politechnika Gdańska zaopatrzy nowe Kormorany w systemy Głuptak

Trzy niszczyciele min typu Kormoran II, przyszłe ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka, które Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło w czerwcu 2022 roku, będą wyposażone w opracowany na Politechnice Gdańskiej system obrony przeciwminowej o kryptonimie Głuptak. Kolejny raz wyposażenie okrętowe powstałe z udziałem uczelni pojawi się i będzie używane na okrętach polskiej Marynarki Wojennej.
27.07.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Polscy policjanci pomagają turystom na chorwackim wybrzeżu Adriatyku

Polscy policjanci już kolejny raz asystują chorwackim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, którzy jak co roku licznie odpoczywają w Chorwacji.
04.07.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transport jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
29.06.2023

ME w wioślarstwie – pierwszy sprawdzian polskiej reprezentacji

Czternaście polskich osad wystąpi w słoweńskim Bledzie w mistrzostwach Europy w wioślarstwie, które dla biało-czerwonych będą pierwszym poważniejszym sprawdzianem w tym sezonie. Największe szanse na medal ma męska czwórka podwójna, której skład nie uległ zmianie.
24.05.2023

Mistrzostwa świata i prestiżowe regaty w Henley głównymi akcentami sezonu wioślarzy

Wrześniowe mistrzostwa świata w Belgradzie, które będą główną imprezą kwalifikacyjną do igrzysk olimpijskich w Paryżu, a także prestiżowe regaty w Henley to najważniejsze imprezy polskich wioślarzy w tym sezonie. Biało-czerwoni nie pojadą za to na pierwszy Puchar Świata.
02.05.2023

Grupa OT Logistics ze wzrostem przychodów

Grupa OT Logistics, w skład której wchodzą m.in. terminale OT Port Świnoujście i OT Port Gdynia, zanotowała w 2022 roku wzrost przychodów.
26.04.2023

Grupa OT Logistics sfinalizowała sprzedaż akcji chorwackiego portu Luka Rijeka

OT Logistics S.A. sprzedała spółce Port Acquisitions wszystkie posiadane akcje Luka Rijeka za 26,3 mln euro. Część środków z transakcji spółka przeznaczy na spłatę zobowiązań z tytułu obligacji.
19.03.2023

Marynarze doskonalą znajomość obsługi systemów przeciwminowych

Wejście do służby nowych niszczycieli min proj. 258, ORP Albatros i ORP Kormoran wzmacnia możliwości operacyjne sił przeciwminowych polskiej Marynarki Wojennej. Obecnie okręty przechodzą badania eksploatacyjno-wojskowe, w ramach których załogi przygotowują się do zadania programowego O2, po których zostaną dopuszczone do udziału w operacjach morskich i patrolach w ramach regularnej służby. W ostatnim czasie marynarze doskonalili obsługę systemów Ukwiał oraz Głuptak.
11.03.2023

Minister Moskwa rozmawiała z amerykańską sekretarz energii o budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Podczas szczytu w Zagrzebiu minister klimatu Anna Moskwa i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński rozmawiali z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
01.03.2023

Politechnika Gdańska zaopatruje ORP Mewa w nowoczesny sprzęt przeciwminowy

Wchodzące do służby w polskiej Marynarce Wojennej okręty przeciwminowe typu Kormoran II są wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający im realizację zadań na światowym poziomie. Wiele elementów wyposażenia i uzbrojenia zostało stworzonych rękoma polskich twórców i projektantów. Wśród nich jest system obrony przeciwminowej Głuptak, który powstał na Politechnice Gdańskiej.
20.02.2023

"Financial Times": Chorwacja zabiega o rolę energetycznego centrum dla Europy Wschodniej

Chorwacja, starając się zapełnić regionalną lukę po rezygnacji z surowców rosyjskich, zabiega o rolę energetycznego centrum dla Europy Wschodniej - ocenił w poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times".
17.10.2022

Poważne trzęsienie ziemi w Chorwacji

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 nawiedziło we wtorek Chorwację. Ognisko wstrząsów znalazło się niedaleko Zagrzebia, na głębokości 10 km - wynika z danych niemieckiego ośrodka geologicznego GFZ. Jak dotąd nie ma informacji o ofiarach.
29.12.2020

Kolejna dostawa "Toczków" dla Marynarki Wojennej RP

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. dostarczył Marynarce Wojennej RP kolejną partię zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych „Toczek”, przeznaczonych do niszczenia min morskich. Ładunki są wykorzystywane przez polską flotę w operacjach zwalczania zagrożenia minowego na Morzu Bałtyckim.
09.10.2020

17-letni syn polskich imigrantów chroni ekosystem morski i pomaga dzieciom w Afryce

Lex Szymczyk, 17-letni licealista z nowojorskiego Long Island, jest nie tylko wzorowym uczniem, ale angażuje się społecznie. Założył dwie organizacje non-profit, których ambicją jest ochrona ekosystemu morskiego w jego sąsiedztwie i pomoc afrykańskim dzieciom.
20.09.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

Niemcy przejmują przewodnictwo w czasie największego kryzysu

Pierwszego lipca Niemcy przejmują przewodnictwo w UE. Przypadnie ono na czas największego kryzysu w historii Wspólnoty. Niemieccy dyplomaci starają się obniżyć wysokie oczekiwania wskazując, że sukcesem byłaby zgoda w sprawie budżetu i porozumienie z Wielką Brytanią.
01.07.2020

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Wywiad z prof. Jackiem Bełdowskim

Czy Bałtykowi grozi katastrofa ekologiczna? Od lat naukowcy i politycy zadają to pytanie i wspólnie szukają na nie odpowiedzi. Dlaczego jest to tak ważne? Na dnie Morza Bałtyckiego od dziesiątek lat zalegają ogromne pokłady broni chemicznej, powojennej amunicji, trujących środków bojowych i wraków okrętów pełnych ciężkiego paliwa. Pozbycie się ich jest nie lada wyzwaniem. Czy stanowią realne zagrożenie dla ekosystemu morskiego? Na to pytanie oraz na wiele innych odpowiadał prof. Jacek Bełdowski, wiceprzewodniczący R
16.03.2020

Turcja: Straż przybrzeżna uniemożliwi przeprawy migrantów przez Morze Egejskie

Turecka straż przybrzeżna poinformowała w nocy z piątku na sobotę, że na podstawie rozporządzenia podpisanego przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana będzie przeciwdziałać próbom nielegalnego przeprawiania się migrantów do UE przez Morze Egejskie.
07.03.2020

Czaputowicz: szefowie MSZ przyjęli stanowisko wspierające Grecję w zabezpieczaniu granic

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE podczas spotkania w Zagrzebiu przyjęli stanowisko wspierające działania Grecji w zabezpieczaniu granic zewnętrznych UE - poinformował w piątek na briefingu dla dziennikarzy w stolicy Chorwacji szef MSZ Jacek Czaputowicz.
06.03.2020

GPW rozpoczyna publikację indeksu giełd regionu Trójmorza

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozpoczyna publikację indeksu giełd regionu Trójmorza - poinformował w środę resort inwestycji i rozwoju. Indeks będzie obejmował największe i najbardziej płynne spółki notowane na rynkach Grupy Wyszehradzkiej oraz Chorwacji, Rumunii i Słowenii.
05.09.2019

BiH/Spór o most: Przywódca Serbów nie chce, by pozwać Chorwację

Przywódca Serbów bośniackich Milorad Dodik zapowiedział, że będzie wetował próby pozwania Chorwacji w sądzie za budowę kontrowersyjnego mostu nad Adriatykiem. Pozew zapowiedziało dwóch pozostałych członków Prezydium Bośni i Hercegowiny (BiH).
18.07.2019

Wieloryby w morzu plastiku na ulicy Gdańska (foto)

Czy wiesz, że do mórz i oceanów każdej minuty trafia równowartość ciężarówki pełnej plastikowych odpadów? Tylko 1% śmieci morskich znajduje się na powierzchni wody, 5% trafia na plaże, a aż 94% wszystkich śmieci spada na dno. Greenpeace rusza do akcji i walki z plastikiem jednorazowego użytku. W Gdańsku, Kołobrzegu i Międzyzdrojach powstaną specjalne stref a na Długim Targu w Gdańsku stanęła nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu.
17.07.2019

Wieloryby na Długim Targu. Akcja Greenpeace #BezPlastiku

W środę 17 lipca o godz. 10.00 na Długim Targu w Gdańsku stanie nietypowa rzeźba przedstawiająca dwa wieloryby wyłaniające się z oceanu. Dorosła, sześciometrowa samica humbaka i jej dziecko wyskakują z wody, żeby zaczerpnąć powietrza. Jednak żeby to zrobić, muszą przedostać się przez pokrywające powierzchnię plastikowe śmieci.
16.07.2019

Polak nie kieruje już portem Luka Rijeka

Polak nie kieruje już portem Luka Rijeka. Jędrzej Mierzewski został odwołany ze stanowiska prezesa. Od 1 maja funkcję tę pełni dotychczasowy członek Rady Nadzorczej Duško Grabovac. O zmianach w zarządzie operatora chorwackiego portu poinformował portal PortSEurope.
07.05.2019

Dziwna ryba na plaży w USA (foto, wideo)

Dziwna ryba na plaży w Long Beach w Stanie Waszyngton. Na nietypowy w tym regionie okaz natknęła się spacerowiczka. Stwór był zagrzebany w piasku i miał problemy z oddychaniem.
05.05.2019

W Zagrzebiu o terminalu LNG w Świnoujściu, przyszłości UE i regionie Bałkanów Zachodnich

Chorwacja pozostaje dla Polski jednym z najważniejszych partnerów w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki oraz szeroko rozumianej polityki europejskiej – podkreślił szef polskiej dyplomacji po spotkaniu ze swoją chorwacką odpowiedniczką.
18.04.2019

Błaszczak: Chcemy zacieśniać współpracę z Chorwacją

Doceniamy polsko-chorwacką współpracę wojskową i zaangażowanie Chorwacji na wschodniej flance NATO; chcemy zacieśniać relacje – oświadczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który w niedzielę przybył z wizytą do Zagrzebia.
14.01.2019

Kołobrzeg - odkryto 3 nowe wraki na dnie Bałtyku

3 nowe stanowiska wrakowe zlokalizowano na dnie Bałtyku podczas realizacji projektu badawczego Muzeum Oręża Polskiego pt.: “Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP”. Badania przeprowadzono w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Ochrona zabytków archeologicznych 2018.
13.12.2018

Chorwacja: Stoczniowcy protestują w Zagrzebiu

Około 1 000 robotników dwóch chorwackich stoczni grupy Uljanik protestowało w poniedziałek przed siedzibą rządu w Zagrzebiu z powodu niewypłacania im pensji i warunków pracy. Po spotkaniu z delegacją związkowców rząd zadeklarował pomoc w szukaniu rozwiązania.
27.08.2018

Luka Rijeka opublikowała wyniki za 2 kw. 2018 r.

Luka Rijeka d.d., operator największego portu w Chorwacji, którego akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Zagrzebiu, opublikował wyniki za drugi kwartał 2018 r. Przychody portu po 6 miesiącach sięgnęły 86,4 mln HRK, zaś zysk netto wyniósł 3,9 mln HRK. Wyniki pierwszego półrocza obciążyły inwestycje odtworzeniowe oraz koszty działań zmierzających do optymalizacji działalności portu.
03.08.2018

Eksperci analizują zdjęcia z obszaru poszukiwań pytona

Eksperci z Fundacji Animal Rescue Polska analizują zdjęcia terenu, na którym poszukują pytona tygrysiego. Mamy około dwóch tysięcy zdjęć obszaru między miejscowościami Gassy i Cieszyca – poinformował w niedzielę PAP prezes Fundacji Dawid Fabiański.
15.07.2018

Antyczny magazyn portowy sprzed 2 tys. lat odkryli archeolodzy w Chorwacji

Relikty monumentalnego magazynu, funkcjonującego obok nieznanego starożytnego portu sprzed ok. 2 tys. lat, odkryli w Chorwacji archeolodzy z Polski i Chorwacji. Zdaniem naukowców tego typu znalezisko to prawdziwa rzadkość we wschodniej części wybrzeża Morza Adriatyckiego.
14.06.2018

CTM realizuje kolejny europejski projekt rozwijający systemy zwalczania min

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM), wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), aktualnie realizuje pierwszy z etapów prac podjętych w ramach projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA), pn. „Modular Lightweight Minesweeping II” (MLM II). Realizowane prace są efektem umowy podpisanej w Brukseli w marcu 2018 roku przez Konsorcjum, składające się z: norweskich instytucji i firm tj. Forsvarets Forskningsinstitutt (FFI) – lider, Thales Norway AS, fińskich Patria Aviation i Finnish Naval Academ
17.05.2018

Słowenia wystąpiła do KE przeciw Chorwacji ws. Zatoki Pirańskiej

Słowenia wystosowała w piątek do Komisji Europejskiej pismo, przedstawiające sprawę przeciw Chorwacji, ponieważ Zagrzeb odmówił podporządkowania się decyzji arbitrażowej w sprawie Zatoki Pirańskiej, przez którą przebiega granica obu państw.
16.03.2018

OT Logistics sprzeda 8,75% akcji Luka Rijeka za 32,8 mln zł na rzecz funduszu PFR TFI

Spółka OT Logistics poinformowała o współpracy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej FIZ zarządzanym przez PFR TFI. Na podstawie tej umowy spółka zobowiązała się w ciągu 10 dni sprzedać 8,75% akcji chorwackiego operatora portu Luka Rijeka na rzecz Funduszu. Transakcja ma wartości ok. 33 mln zł. OT Logistics nadal będzie kontrolować 50,56% akcji Luka Rijeka dzięki porozumieniu z pozostałymi akcjonariuszami.
24.01.2018

Chorwacja: Jacht Josipa Broza Tito zostanie przekształcony w muzeum

Jacht "Galeb", symbol Jugosławii czasów Josipa Broza Tito, zostanie przekształcony w muzeum i będzie cumował w Rijece w Chorwacji. Na jachcie, zwanym "Statkiem Pokoju", podpisywano umowy międzynarodowe, a na pokładzie gościli Elisabeth Taylor i Richard Burton.
18.01.2018

Słowenia wdraża decyzję Trybunału Arbitrażowego ws. Zatoki Pirańskiej

Słowenia rozpoczęła w sobotę wdrażanie czerwcowej decyzji Trybunału Arbitrażowego ws. podziału Zatoki Pirańskiej. Lublana zapewnia, że sytuacja jest spokojna mimo porannego incydentu, gdy chorwackie statki wpłynęły na sporny akwen kontrolowany przez Słoweńców.
30.12.2017

Słowenia: Wzrost napięcia w sporze z Chorwacją o przebieg granicy

Słowenia oświadczyła w piątek, że zacznie wdrażać czerwcową decyzję Trybunału Arbitrażowego ws. podziału Zatoki Pirańskiej i dostępu Słowenii do wód międzynarodowych. Wezwała Chorwację do rozmów na temat spornej kwestii.
30.12.2017

OT Logistics chce kupić kolejne akcje Rijeki

OT Logistics otrzymał zgodę Chorwackiej Agencji ds. Nadzoru Usług Finansowych (HANFA) na ogłoszenie wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji Luka Rijeka.
10.11.2017

Na plaży w Brazylii znaleziono ponad 120-letni wrak statku. Jest zagrzebany w piachu (wideo)

Cenne znalezisko w Santos w Brazylii. Pracownicy odpowiedzialni za oczyszczanie plaży odnaleźli tam zakopany w piachu wrak brytyjskiego statku. To ponad 120-letni The Kestrel, który w 1895 r. zatonął podczas przechodzącego w tych okolicach tajfunu.
09.11.2017

Macierewicz w Chorwacji o śmigłowcach i wojskach specjalnych

Polska i Chorwacja mogą współpracować przy remontach śmigłowców, możliwy jest też udział polskich wojsk specjalnych w tworzeniu w Chorwacji centrum doskonałości NATO tego rodzaju sił – powiedział w poniedziałek w Zagrzebiu szef MON Antoni Macierewicz.
02.10.2017

OT Logistics przejmie kontrolę operacyjno-finansową nad chorwackim portem dzięki porozumieniu akcjonariuszy

OT Logistics dzięki porozumieniu z innymi akcjonariuszami Luka Rijeka, będzie mogła operacyjnie kierować chorwackim portem. Po tym jak OT Logistics zwiększyła swój udział w kapitale Luka Rijeka do 32,56% zawarto umowę współpracy z chorwackimi funduszami emerytalnymi Allianz ZB d.o.o. oraz ERSTE d.o.o. Łącznie akcjonariusze podpisujący porozumienie kontrolują 56,56% akcji Luka Rijeka.
15.09.2017

OT Logistics zwiększa udział w Luka Rijeka

OT Logistics rozliczyła transakcję przejęcia 11,75% akcji operatora portu morskiego w Rijece za ok. 46,6 mln zł (79,2 mln HRK). Tym samym zwiększa swój udział w kapitale Luka Rijeka do 32,56%. Transakcja zakupu udziałów w chorwackim operatorze Portu Rijeka była wspierana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
07.09.2017

Oferta Grupy OT Logistics jedyną w przetargu na zakup ok. 12 proc. akcji Luka Rijeka

W poniedziałek 28 sierpnia br. minął termin składania ofert na zakup 1,58 mln (11,75%) akcji operatora portu Luka Rijeka d.d. należących do chorwackiej agencji prywatyzacyjnej CERP. OT Logistics S.A. jest jedynym podmiotem, który złożył ofertę w przetargu. Za blisko 12% pakiet akcji oferuje 45,6 mln zł (79,2 mln kun chorwackich).
29.08.2017

Trybunał arbitrażowy przyznał Słowenii dostęp do wód międzynarodowych

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze podjętą w czwartek decyzją przyznał Słowenii prawo dostępu do wód międzynarodowych kosztem Chorwacji, zamykając w ten sposób trwający ćwierć wieku spór dwóch sąsiadujących krajów. Chorwacja odmówiła uznania werdyktu.
30.06.2017

Duda: chcemy, by do idei Trójmorza Polska dokładała budowanie bezpieczeństwa energetycznego

Chcemy, by do idei Trójmorza Polska dokładała budowanie bezpieczeństwa energetycznego - mówił w środę prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z przedstawicielami biznesu w Zagrzebiu. Zachęcał też do zacieśnienia współpracy gospodarczej między Polską i Chorwacją.
14.06.2017

Prezydent: Szczyt Trójmorza w lipcu w Warszawie; spodziewana obecność Trumpa

Szczyt państw Trójmorza odbędzie się w lipcu w Warszawie; według wszelkich zapowiedzi ze strony Białego Domu jego gościem będzie prezydent USA Donald Trump - poinformował we wtorek w Zagrzebiu prezydent Andrzej Duda.
14.06.2017

Duda z premierem Chorwacji o szczycie Trójmorza, Ukrainie i przyszłości UE

Lipcowy szczyt Trójmorza w Warszawie, sytuacja na Ukrainie i przyszłość Unii Europejskiej - to główne tematy wtorkowych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem.
14.06.2017

Zybertowicz: Międzymorze potrzebuje amerykańskich inwestycji

Amerykańskie inwestycje mogłyby wzmocnić projekt Międzymorza, dlatego ważna jest wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie w czasie szczytu państw tej inicjatywy - uważa doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz.
14.06.2017

Marek Gróbarczyk z oficjalną wizytą w Republice Chorwacji

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, od 7 do 9 maja przebywał z oficjalną wizytą w Zagrzebiu oraz Rijece (Republika Chorwacji).
10.05.2017

Muzeum Emigracji w Gdyni ma szansę na tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2017

Nagroda EMYA 2017 - Europejskie Muzeum Roku (European Museum of the Year Award) może trafić do Muzeum Emigracji w Gdyni, które znalazło się wśród 46 finalistów z 24 krajów walczących o to wyróżnienie. Gdyńska placówka jest jedną z czterech instytucji nominowanych z Polski. O tym, czy zwycięży, dowiemy się w maju 2017 roku.
09.12.2016

Nowe wyzwania dla ekspertów z Gdyńskiego Centrum Techniki Morskiej w ramach kolejnych projektów NATO I EDA

W ostatnim czasie eksperci z gdyńskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM), wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), dwukrotnie uczestniczyli w międzynarodowych spotkaniach, dotyczących realizowanych z ich udziałem, projektów w zakresie ochrony portów i kotwicowisk oraz obrony przeciwminowej.
06.12.2016

Nagrody DEFENDER dla spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Nagrody DEFENDER za najbardziej innowacyjne i perspektywiczne produkty zwiększające bezpieczeństwo państwa przyznane zostały ostatniego dnia XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Aż 4 z 10 przyznanych nagród trafiły do spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
16.09.2016

Aktywne uczestnictwo specjalistów z Gdyńskiego Centrum Techniki Morskiej w spotkaniu panelu technologicznego CAPTECH Europejskiej Agencji Obrony

W dniach 14-15 stycznia 2016 roku w siedzibie Europejskiej Agencji Obrony (EDA) w Brukseli odbyło się 29 spotkanie robocze, organizowane przez Dyrektoriat ds. Badań i Technologii, w ramach panelu technologicznego (CAPTECH) poświęconego rozwojowi technologii morskich. Po raz kolejny w spotkaniu udział wzięli specjaliści z polskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (CTM), którzy wraz z pozostałymi przedstawicielami: europejskich sił zbrojnych, podmiotów naukowo-badawczych oraz przemysłu tworzą grup
20.01.2016

Udane próby systemów do poszukiwania i zwalczania min morskich

Od 24 sierpnia do 18 września w laboratoriach gdyńskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A. (OBR CTM S.A.) i na wodach Zatoki Gdańskiej, odbyły się międzynarodowe próby nowych systemów poszukiwania i zwalczania min morskich.
26.10.2015

Już oficjalnie: OT Logistics współwłaścicielem portu w Rijece

OT LOGISTICS S.A. zakupił za kwotę 61,2 mln zł 2 805 232 akcji nowej emisji spółki Luka Rijeka d.d., zarządzającej największym portem morskim w Chorwacji. OT LOGISTICS S.A. jest jedynym istotnym inwestorem branżowym w spółce i po zarejestrowaniu emisji, kontrolując 20,81 proc. akcji, stanie się jej drugim co do wielkości – po Chorwackim Państwie – udziałowcem. Ponadto, OT LOGISTICS zamierza podjąć rozmowy na temat ścisłej współpracy zarówno na poziomie inwestycyjnym, jak i operacyjnym.
30.07.2015

Turystyka w cieniu szybów wydobywczych

Zagrzeb sprzedał dziesięć licencji na poszukiwania ropy i gazu ziemnego na adriatyckim szelfie. Projekt budzi duże kontrowersje. Prac obawia się branża turystyczna.
07.01.2015

Chorwacja liczy na złoża ropy i gazu na morzu Adriatyckim

W środę rząd w Zagrzebiu ogłosił przetarg na poszukiwania ropy i gazu w 29 blokach na szelfie Morza Adriatyckiego.
03.04.2014

Gazowy korytarz Bałtyk-Adriatyk realnie ruszy w 2018-2020 r.

Realny termin uruchomienia gazowego połączenia Bałtyku z Adriatykiem to lata 2018-2020 - zgodnie ocenili uczestnicy dyskusji o korytarzy północ-południe na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Korytarz ma łączyć terminale LNG w Świnoujściu i w Chorwacji.
05.09.2013

Chorwacja: prywatyzowana stocznia w Splicie walczy o przetrwanie

Dawna duma Chorwacji, stocznia w Splicie, pozbawiona pomocy państwa, walczy o przetrwanie. Nowy właściciel, rodzimy przedsiębiorca Tomislav Debeljak, zwalnia pracowników, ale obiecuje zamówienia i zyski - na spełnienie obietnic ma 5 lat.
01.07.2013

Chemsea- oszacować zagrożenie

27 września 2011r. w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie odbyła się konferencja otwierająca Chemsea- projekt związany z zarządzaniem ryzykiem stwarzanym przez broń chemiczną z czasów II wojny światowej. Rok po określeniu celów zespołu badawczego i sformowaniu celów pojawiły się pierwsze wnioski oraz propozycje na ograniczenie wpływu substancji zawartych w pociskach spoczywających na dnie morza na florę i faunę morza Bałtyckiego. Przedstawi je Dr Jacek Bełdowski- koordynator projektu, zarządzający zespołem polskich i zagraniczny
14.05.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.