• <

Wynik wyszukiwania - "skarga" - Wiadomości

"Puls Biznesu": Konsorcjum SBT zaskarżyło decyzję o dzierżawie terminalu zbożowego

Międzynarodowe konsorcjum Szczecin Bulk Terminal (SBT), związane z grupami Viterra i Copenhagen Merchants, złożyło skargę do WSA na decyzję resortu infrastruktury o unieważnieniu przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego w Porcie Gdynia - informuje środowy "Puls Biznesu".
08.05.2024

Minister Telus spotka się we wtorek z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża

We wtorek rano będzie spotkanie online z ministrami Ukrainy i Litwy w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża do litewskiego portu - powiedział PAP w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
02.10.2023

Najważniejsze terminy dla marynarza z perspektywy prawa podatkowego

Większość marynarzy będących polskimi rezydentami podatkowymi zobowiązana jest do opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, bądź skorzystania z możliwości wystąpienia z wnioskiem o zaniechanie ich pobierania oraz regulowania podatków m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych. Przepisy prawa wyznaczają terminy, w których należy dokonać skonkretyzowanych czynności, w związku z czym, każdy podatnik wykonujący zawód marynarza powinien znać wszystkie ważne terminy podatkowe.
27.09.2023

Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych

Ukraina złożyła propozycję licencjonowania towarów rolnych; jeżeli Polska powie, że do końca roku nie potrzebuje czterech zbóż, to nie będą wydawane licencje. Jest to kwestia do rozważenia, ale wydaje się, że jest to dobra propozycja – powiedział w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
27.09.2023

Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich - mówił w środę minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.
27.09.2023

Władze Wysp Kanaryjskich grożą skargą do KE na rząd w Madrycie w sprawie nieletnich imigrantów

Autonomiczne władze Wysp Kanaryjskich wezwały rząd Hiszpanii do podjęcia natychmiastowych działań w celu zabrania z tego archipelagu nielegalnych nieletnich imigrantów bez opieki. Zagroziły złożeniem w tej sprawie skargi do Komisji Europejskiej.
21.09.2023

Gaz-System: TSUE uwzględnił skargę Gaz-Systemu i anulował decyzję ACER

TSUE uwzględnił skargę Gaz-Systemu i anulował decyzję Komisji Odwoławczej Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) w sprawie wyboru platformy do rezerwacji przepustowości na granicy polsko-niemieckiej - poinformował Gaz-System w środę.
20.09.2023

Podatki marynarskie: Doręczenia w postępowaniu podatkowym

Kluczowym dla zabezpieczenia sytuacji prawnej podatnika jest jego świadomość o toczącym się postępowaniu podatkowym w jego sprawie. Ten aspekt jest szczególnie ważny dla środowiska marynarskiego z uwagi na mobilność marynarzy i niewiedzę w zakresie skutków prawnych związanych z zasadami doręczeń pism w sprawach podatkowych.
19.08.2023

Tragedia u wybrzeży Tunezji

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 19 osób w wyniku zatonięcia łodzi, na której migranci próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch - poinformowała agencja Reutera.
26.03.2023

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 14 migrantów

U wybrzeża Tunezji zginęło co najmniej 14 osób, a 54 uratowano po zatonięciu łodzi, na której migranci próbowali przedostać się przez Morze Śródziemne do Włoch - poinformowała w czwartek tunezyjska straż przybrzeżna.
09.03.2023

Niemieccy ekolodzy złożyli skargę ws. nowego pływającego terminala LNG

Niemiecka grupa ekologów Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła skargę przeciwko koncesji na eksploatację nowego pływającego terminala skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Wilhelmshaven w północno-zachodniej części Niemiec, argumentując, że związany z terminalem zrzut chloru jest szkodliwy dla środowiska - informuje w środę agencja Reutera. Nowy terminal zmniejsza uzależnienie Niemiec od rosyjskiej energii.
11.01.2023

Ministerstwo Infrastruktury Q&A: regulacje dla inwestorów offshore

Ministerstwo Infrastruktury w związku z ogromnym zainteresowaniem inwestorów w sektorze offshore przygotowało szereg informacji dotyczących procedury składania wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych po wejściu w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234), zwanej dalej ustawą offshore.
09.01.2023

TSUE: skarga Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową jest dopuszczalna

Skarga spółki Nord Stream 2 AG na unijną dyrektywę gazową z 2019 roku, która rozszerzyła niektóre zasady rynku wewnętrznego gazu ziemnego na gazociągi z państw trzecich, jest dopuszczalna - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE, zmieniając tym samym wcześniejsze postanowienie Sądu UE.
12.07.2022

Stany Zjednoczone. Kadetki napastowane na pokładach Maersk pozywają linie

Od kilku miesięcy w Stanach Zjednoczonych trwa gorąca dyskusja na temat bezpieczeństwa kobiet wchodzących w skład załóg statków po tym, jak ukrywająca się pod pseudonimem „Midshipman-X” studentka służąca jako kadet maszynowy na pokładzie frachtowca Maersk opisała napaść seksualną, jakiej dopuścił się jej przełożony. W ostatnich dniach kobieta ujawniła swoją tożsamość i złożyła oficjalną skargę w sądzie.
17.06.2022

Brytyjscy ekolodzy obawiają się wpływu wiatraków za zagrożone gatunki ptaków

Według mediów brytyjskich kolejny projekt morskiej farmy wiatrowej na Wyspach ma otrzymać wkrótce pozwolenie na realizację. Aktywiści ekologiczni obawiają się o bezpieczeństwo zagrożonych gatunków ptaków.
12.12.2021

Podatki marynarskie: Urzędnicze polowanie na marynarzy

Niestety rok 2021 jest bardzo złym podatkowo rokiem dla marynarzy co wynika z ostatnich tendencji „interpretacyjnych” oraz bezprawnych i zarazem profiskalnych praktyk urzędniczych względem marynarzy w Polsce.
18.10.2021

Niemiecka organizacja ekologiczna: budowa gazociągu Nord Stream 2 wstrzymana

Układanie gazociągu Nord Stream 2 zostało wstrzymane po tym, jak niemiecki Związek Ochrony Przyrody (NABU) zaskarżył do sądu w Hamburgu wydanie zezwolenia na budowę. Informuje o tym na swojej stronie internetowej organizacja ekologiczna.
04.05.2021

Grecja oskarżona przed ETPCz o "szokujące" bezprawne porzucenie uchodźców na morzu

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) wpłynęła skarga przeciwko Grecji mówiąca o tym, że grupy uchodźców zostały porzucone przez greckie służby w tratwach ratunkowych po tym, jak niektórzy z nich zostali pobici – podaje w poniedziałek "The Guardian".
26.04.2021

Organizacja ekologiczna składa pozew przeciwko dalszej budowie Nord Stream 2

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe (DUH) złożyła pozew przeciwko dalszej budowie gazociągu bałtyckiego Nord Stream 2, aby zapobiec jego ukończeniu - poinformował tygodnik "Spiegel". Minister obrony zapowiedziała, że wykorzystanie rurociągu może zależeć "od zachowania Rosji".
14.04.2021

Japonia protestuje przeciwko wtargnięciu chińskich statków w pobliżu spornych wysp

Japońskie władze poinformowały w poniedziałek, że zaprotestowały u władz w Pekinie ws. dwóch wtargnięć chińskich statków na japońskie wody terytorialne. Wcześniej Chiny przyjęły przepisy wzmacniające to, co nazywają odpowiedzią na naruszenia ich terytorium morskiego.
08.02.2021

Sąd odrzucił skargę Gazpromu w sprawie orzeczenia arbitrażu

Sąd Apelacyjny w Sztokholmie odrzucił skargę Gazpromu na orzeczenie częściowe Trybunału Arbitrażowego dotyczące sporu o warunki cenowe w kontrakcie jamalskim. Wyrok jest prawomocny.
23.12.2020

Nici z otwarcia plaży w Warosii? Eksperci: Miasto duchów wciąż kontroluje turecka armia

Eksperci twierdzą, że mimo dużego szumu medialnego wokół decyzji o ponownym otwarciu plaży w słynnym mieście duchów - Warosii, od 46 lat okupowanej przez turecką armię, jej status nie uległ zmianie. Warosią na Cyprze Północnym nadal rządzi wojsko.
11.10.2020

Elbląg będzie portem towarów, dla których duże porty są za drogie

Po przekopaniu Mierzei Wiślanej Elbląg stanie się portem, przez który będą przepływać towary, dla których duże porty były za drogie - uważa minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.
30.07.2020

Ukraina poskarżyła się ONZ na paradę morską w Sewastopolu

Ukraina zwróciła się do sekretarza generalnego ONZ w związku z przeprowadzeniem przez Rosję defilady morskiej na Krymie z okazji Dnia Marynarki Wojennej, przekazuje Ukrinform.
29.07.2020

Sasin: można powiedzieć o przełomie w relacjach z Gazpromem

Można powiedzieć o przełomie w naszych relacjach z partnerem rosyjskim, z Gazpromem, który od dziesięcioleci był monopolistycznym dostawcą gazu do Polski, narzucającym nam niekorzystne rozwiązania, niekorzystne ceny i warunki umów – powiedział w środę wicepremier Jacek Sasin.
01.07.2020

Prezes PGNiG: pieniądze od Gazpromu są na naszym koncie

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński poinformował w środę, iż otrzymał potwierdzenie, że pieniądze od spółki Gazprom są już na koncie PGNiG. Chodzi o zwrot nadpłaty za dostarczany gaz.
01.07.2020

Szczerski: Polska odniosła wielkie zwycięstwo dyplomatyczne i sądowe nad Gazpromem

Polska odniosła wielkie zwycięstwo dyplomatyczne i sądowe nad Gazpromem, który w sposób nieuprawniony zawyżał ceny gazu dla Polski - tak szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski skomentował dokonanie przelewu należnych PGNiG pieniędzy przez Gazprom.
01.07.2020

Trzaskowski nie musi prostować wypowiedzi o milionie bezrobotnych

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski nie musi prostować swojej wypowiedzi o tym, że prawie milion osób straciło pracę - uznał warszawski Sąd Okręgowy. Wypowiedź jest co najwyżej nieprecyzyjna, a nie nieprawdziwa - podkreślono. Wniosek komitetu Andrzeja Dudy został oddalony; będzie zażalenie na orzeczenie.
22.06.2020

Naimski: ostatnie porozumienie PGNiG z Gazpromem efektem wygranej w arbitrażu

Ostatnie porozumienie, które zostało podpisane pomiędzy PGNiG i Gazpromem to wynik korzystnego dla Polski orzeczenia arbitrażu w Sztokholmie. Gazprom zawyżał ceny gazu, teraz musi je zrekompensować - powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
16.06.2020

Sasin: zwrot nadpłaty przez Gazprom pozwoli PGNiG na nowe inwestycje

Zwrot ponad 6 mld zł przez Gazprom pozwoli PGNiG na realizację strategii, w tym pozyskanie nowych złóż gazu, czy przyspieszenie gazyfikacji Polski - powiedział w poniedziałek wicepremier Jacek Sasin. Nasze relacje z Gazpromem normalnieją - ocenił z kolei prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
15.06.2020

PGNiG uzgodniło z Gazpromem na 1 lipca termin zwrotu 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz

PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że 1 lipca 2020 r. rosyjski koncern zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r. Zwrot nakazał wyrok arbitrażu.
15.06.2020

Kwieciński: wniesienie skargi przez Gazprom nie wpływa na realizacje wyroku arbitrażowego

Wniesienie skargi przez Gazprom nie wpływa na realizacje wyroku arbitrażowego; obie strony mają obowiązek stosować nową formułę cenową - oświadczył we wtorek szef PGNiG Jerzy Kwieciński. Według spółki, skarga trafiła do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie.
02.06.2020

PGNiG: Gazprom złożył skargę na wynik arbitrażu

Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu w sporze z PGNiG - podała we wtorek polska spółka. Według PGNiG, skarga trafiła do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, jednak w ocenie polskiej spółki podstawy, by żądać uchylenia wyroku arbitrażu, nie istnieją.
02.06.2020

Kobieta oficer nie została zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną ze względu na płeć? Sophia Walker walczy o swoje prawa

Rok 2016, Wallem Shipmanagement Limited ogłasza rekrutację na stanowiska oficerów pokładowych. Do obsadzenia jest 10 miejsc. Sophia Walker, która posiada wymagane kwalifikacje - nie zostaje zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego? Jak wyjaśnił w korespondencji mailowej były dyrektor przedsiębiorstwa - "Wallem to firma zapewniająca równe szanse, ale nie oferujemy miejsc dla kobiet - kadetów (...) Przypuszczam, że bardziej odpowiednia jest dla nich branża wycieczkowców".
27.05.2020

Japonia po raz kolejny zaskarża koreański przemysł stoczniowy do Światowej Organizacji Handlu

W poniedziałek Japonia wystosowała drugą skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) dotyczącą wsparcia Korei Południowej dla przemysłu stoczniowego, intensyfikując spór między dwoma krajami azjatyckimi.
10.02.2020

Prezes Polskiego Klubu Ekologicznego: budowa Nord Stream 2 zagraża m.in. morświnom

Budowa Nord Stream 2 przez morską strefę ekonomiczną Danii zagraża rybom, zwierzętom, m.in. morświnom - powiedziała w czwartek PAP prezes Polskiego Klubu Ekologicznego Maria Staniszewska. Organizacja złożyła skargę do duńskiej komisji odwoławczej ds. energetyki.
13.12.2019

"Bild": polska organizacja ekologiczna może zablokować Nord Stream 2

Niemiecki dziennik "Bild" ustalił, że Polski Klub Ekologiczny - istniejące od 1984 r. stowarzyszenie z Krakowa - złożył skargę na decyzję duńskich władz dotyczącą pozwolenia na budowę gazociągu Nord Stream 2.
12.12.2019

Dania otrzymała skargę na decyzję o zezwoleniu na budowę Nord Stream 2

Duńska komisja odwoławcza ds. energetyki poinformowała w piątek, że otrzymała skargę na decyzję Duńskiej Agencji Energii (DEA) o zgodzie na ułożenie w duńskich wodach gazociągu Nord Stream 2. Nie jest jasne, kto odwołał się od decyzji DEA.
29.11.2019

UWAGA: Marynarze i ulga abolicyjna w stanach bezumownych - Interpretacja Ogólna MF z 31.10.2019 roku

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w efekcie działań Kancelarii udało się przełamać niekorzystną dla polskich marynarzy linię interpretacyjną Naczelnego Sądu Administracyjnego w odniesieniu do tzw. stanów bezumownych tj. Brazylii i ulgi abolicyjnej.
22.11.2019

Wybór najkorzystniejszej oferty wykonawcy przekopu Mierzei - KIO oddaliła odwołania

Wybór oferty NDI i Besix - polsko-belgijskiego konsorcjum jako najkorzystniejszej do wykonania przekopu Mierzei Wiślanej w Nowym Świecie był zgodny z prawem. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) oddaliła trzy odwołania, jakie złożyły firmy po wyborze konsorcjum.
17.09.2019

Awaria Norwegian Pearl. Tysiące pasażerów utknęło na wycieczkowcu

Przykra wiadomość dla pasażerów amerykańskiej firmy Norwegian Cruise Line (NCL). Tysiące osób utknęło na pokładzie Norwegian Pearl w Barcelonie. Osoby, które planowały popłynąć kolejnym rejsem - niestety, muszą zmienić wakacyjne plany.
05.07.2019

Naftohaz złożył skargę do KE na nieuczciwą konkurencję Gazpromu

Ukraiński państwowy koncern paliwowy Naftohaz złożył skargę do Komisji Europejskiej w związku ze sprzecznymi z zasadami konkurencji działaniami rosyjskiego Gazpromu - poinformował w poniedziałek dyrektor wykonawczy Naftohazu Jurij Witrenko.
07.05.2019

Skarga na Rosję do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że ministerstwo spraw zagranicznych zwróciło się we wtorek z jego inicjatywy do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza o podjęcie działań, które zmuszą Rosję do uwolnienia przetrzymywanych ukraińskich marynarzy.
16.04.2019

Liberadzki: będą robić wszystko, by drogi S 10 i S 11 znalazły się w planie inwestycyjnym UE

Mamy dwie drogi ekspresowe, których brak czy niedorozwój uwiera. To S 10 i S 11. Będę robić wszystko, by te drogi znalazły się w nowym planie inwestycyjnym przyjętym w Brukseli – powiedział w sobotę w Koszalinie europoseł Bogusław Liberadzki, jedynka do PE z listy KE w okręgu nr 13.
14.04.2019

Bułgaria: Przetarg na budowę odcinka Tureckiego Potoku będzie wznowiony

Przetarg na budowę bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok będzie wznowiony. Spółka Atomenergoremont, która w połowie lutego złożyła skargę proceduralną do urzędu antymonopolowego, wycofała ją, nie podając przyczyn.
26.02.2019

Przetarg na budowę odcinka Tureckiego Potoku zawieszony

Bułgarski operator sieci przesyłowo-magazynowej gazu Bułgartransgaz tymczasowo wstrzymał przetarg na budowę przedłużenia gazociągu Turecki Potok na bułgarskim terytorium - poinformowała w czwartek spółka.
14.02.2019

Handelsblatt: według MSZ RFN list ambasadora USA w sprawie Nord Stream 2 to prowokacja

List ambasadora USA Richarda Grenella, grożący sankcjami firmom zaangażowanym w budowę Nord Stream 2, odebrany został przez niemieckie MSZ jako prowokacja i kolejna próba wtrącania się w krajową politykę - pisze dziennik gospodarczy "Handelsblatt".
14.01.2019

Od 03.04.2018 roku obowiązuje skarga nadzwyczajna

Zgodnie z przepisami nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, która obowiązuje od 3 kwietnia 2018 r. do polskiego systemu prawnego wprowadzono nowy środek kontroli orzeczeń sądów powszechnych i wojskowych, jakim jest skarga nadzwyczajna.
02.10.2018

Sąd UE odrzucił skargi m.in. Gazpromu i Rosnieftu na sankcje

Sąd UE odrzucił w czwartek skargi rosyjskich koncernów, m.in. Gazpromu i Rosnieftu oraz kilku rosyjskich banków w sprawie nałożonych przez „28” sankcji w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie.
13.09.2018

ClientEarth skarży przed szwedzkim sądem zgodę na Nord Stream 2

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła w szwedzkim sądzie administracyjnym zgodę władz Szwecji na budowę i użytkowanie gazociągu Nord Stream 2. ClientEarth argumentuje, że dokumentacja inwestora nie uwzględnia wpływu budowy na morskie ssaki.
10.09.2018

Iran wniósł skargę przeciwko USA do MTS w sprawie sankcji gospodarczych

Iran wniósł skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w związku z ponownym nałożeniem sankcji gospodarczych przez Stany Zjednoczone - podało we wtorek irańskie MSZ. Rzecznik ministerstwa poinformował, że MTS zarejestrował skargę w poniedziałek.
17.07.2018

Fundacja ClientEarth skarży w Finlandii zgodę na budowę Nord Stream 2

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi zaskarżyła w fińskim sądzie administracyjnym zgodę na budowę 374 km odcinka Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii. W skardze fundacja podnosi, że oddziaływanie na środowisko zostało źle zbadane.
12.05.2018

Połów ryb prądem: BLOOM składa drugą skargę przeciwko Holandii

W poniedziałek, 16 kwietnia, organizacja BLOOM złożyła drugą skargę przeciwko Holandii, ponieważ to państwo członkowskie Unii Europejskiej nie przestrzega przepisów unijnego prawa. Pierwsza skarga BLOOM z 2 października 2017 r. do Komisji Europejskiej dotyczyła nielegalności większości licencji na połowy prądem udzielonych holenderskim jednostkom. Kilka miesięcy później BLOOM zdecydowała się ponownie zwrócić do Komisji Europejskiej w sprawie nie przestrzegania prawa unijnego przez rząd Holandii: Holandia jest jedynym europ
18.04.2018

Nowy Port: „Siarkopol” narobił smrodu w dzielnicy, prezydent Gdańska interweniuje u wojewody

Prezydent Paweł Adamowicz zwrócił się do Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha z prośbą o interwencję na rzecz mieszkańców Nowego Portu. Chodzi o wymuszenie na firmie „Siarkopol” takich działań, by do powietrza nie przedostawał się odór z przeładunku mazutu, który w ostatnich miesiącach stał się zmorą przede wszystkim tej dzielnicy, ale i pobliskich – Letnicy, Brzeźna, a nawet Wrzeszcza Dolnego.
04.04.2018

PAIH: Do połowy 2018 r. będzie działać 50 zagranicznych biur Agencji

Aktualnie mamy 29 zagranicznych biur PAIH, w tym 18 poza UE. Do połowy roku będzie ich 50 - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula. Dodał, że w najbliższym czasie planowane jest otwarcie placówek m.in. w Norwegii, Indonezji, Czechach.
22.03.2018

Szefczovicz: Nord Stream 2 projektem politycznym, wprowadzającym podziały

Wiceprzewodniczący KE Marosz Szefczovicz powiedział austriackiemu dziennikowi "Die Presse", że planowany gazociąg Nord Stream 2 jest projektem politycznym i wprowadzającym podziały, służącym Rosji do ukarania Ukrainy. UE nalega na negocjacje w sprawie tego projektu.
13.03.2018

Kolejny protest w sprawie tunelu w Świnoujściu

W środę prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz poinformował na facebooku, że zaakceptował wskazane przez komisję przetargową szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad - konsorcjum firm: Porr S.A., Gulermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S., Energopol – Szczecin S.A. jako wykonawcę zadania „Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujście – budowa tunelu pod Świną”. Jednak do sądu wpłynął właśnie kolejny protest złożony przez jednego ze startujących w p
26.01.2018

Jest zgoda środowiskowa na budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał pozytywną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka. Stopień w Siarzewie ma kosztować ponad 2 mld zł, a budowa zakończyć w 2025 roku.
03.01.2018

Bułgaria: Opóźnia się modernizacja armii

Modernizacja marynarki wojennej i sił powietrznych poważnie się opóźni - poinformował w środę na posiedzeniu rządu bułgarski wicepremier i minister obrony Krasimir Karakaczanow.
21.12.2017

PKP PLK: Wypracowaliśmy procedury, które zagwarantują właściwe relacje z dostawcami

PKP PLK wypracowały odpowiednie zapisy, które zagwarantują właściwe relacje z potencjalnymi dostawcami, tak, aby nie było sugestii co do wykorzystywania pozycji rynkowej spółki - tak firma odniosła się do tego, że UOKiK wszczął przeciw niej postępowanie antymonopolowe.
08.11.2017

UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko PKP PLK

Prezes UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko PKP Polskie Linie Kolejowe, czyli zarządcy linii kolejowych w naszym kraju - podał w środę urząd. Jak dodano, spółka mogła bezprawnie wykorzystywać swoją siłę rynkową w relacjach z potencjalnymi dostawcami.
08.11.2017

Nord Stream 2: raport Espoo do poprawki

Raport Espoo posiada obecnie wiele luk, które należy uzupełnić - informuje MGMiŻŚ za pośrednictwem portalu RynekInfrastruktury.pl. – Przygotowany przez konsorcjum Nord Stream 2 raport, według naszej oceny nie uwzględnia kwestii oddziaływania przedsięwzięcia na społeczno-gospodarcze możliwości rozwoju portu morskiego w Świnoujściu i Szczecinie – podał resort gospodarki morskiej.
04.10.2017

Jest decyzja w sprawie Nord Stream 1

26 września br. niemiecki Wyższy Sąd Administracyjny w Hamburgu wydał wyrok, którym utrzymał w mocy orzeczenie sądu niższej instancji zaskarżone przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, uznające, iż zarządowi portu nie przysługuje skarga na zezwolenie dotycząca ułożenia gazociągu Nord Stream 1 na dnie Bałtyku.
26.09.2017

Polskie porty wciąż czekają na korzystną decyzję sądu w sprawie budowy Nord Stream 2

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wciąż liczy na sprzyjający wyrok w sprawie dotyczącej głębokości ułożenia rurociągu Nord Stream, co miałoby utrudniać ruch statków. Pierwsza skarga została odrzucona 2 lata temu, ale spółka złożyła odwołanie i czeka na decyzję.
23.09.2017

Uwaga: od 01.06.2017 r. zmiany postępowania administracyjnego

W dniu 1 czerwca 2017 r. weszła w życie przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Istota zmian w założeniach do projektu ustawy miała sprowadzać się przede wszystkim do usprawnienia procedury administracyjnej i sądowoadministracyjnej poprzez przyspieszenie postępowań administracyjnych i sądowych przed sądami administracyjnymi. Kluczowe dla obywateli jest przede wszystkim wprowadzenie przepisów o rozstrzygani
13.06.2017

Nord Stream blokuje rozwój portu w Świnoujściu. Niemiecki sąd ponownie rozpatrzy polską skargę

Niemiecki sąd ponownie rozpatrzy polską skargę w sprawie gazociągu Nord Stream – powiedział w „Rozmowach pod krawatem” w Radiu Szczecin Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Władze portu chcą, by gazociąg został zakopany głębiej, ponieważ utrudnia rozwój portu. Jak poinformował Słaboszewski, Niemcy się do tego zobowiązali.
31.05.2017

Urzędy morskie nie odnotowały żadnych skarg marynarzy na agencje pracy

Urzędy morskie nie odnotowały w 2016 r. żadnych skarg polskich marynarzy na zatrudniające ich agencje pracy – poinformowało w środę Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Według związkowców wynika to z faktu, że pracownicy nie znają procedur ich składania.
05.04.2017

Gazprom sięga do zbiorników w UE po kłopotach z dostępem do OPAL

Rosyjski koncern Gazprom zareagował na utratę pełnego dostępu do gazociągu OPAL sięgnięciem do zapasów gazu w podziemnych zbiornikach w Europie, bez zwiększania tranzytu gazu przez Ukrainę – podał w czwartek dziennik „Kommiersant”.
02.02.2017

Naimski: KE reprezentuje interesy Gazpromu, instytucje UE muszą się z tym zmierzyć

Komisja Europejska reprezentuje interesy Gazpromu i to jest jej polityczne obciążenie. Instytucje UE muszą się z tym zmierzyć - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
20.01.2017

Ważne: Ulga abolicyjna dla marynarzy- radykalna zmiana linii orzeczniczej

Dnia 18 stycznia 2017 roku w sprawach prowadzonych przez Kancelarię doszło do wydania kilku bardzo ważnych wyroków dotyczących prawa do ulgi abolicyjnej w odniesieniu do marynarzy. Jeden wyrok zapadł przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, a pozostałe przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gdańsku.
19.01.2017

Obchody Grudnia'70 w Szczecinie

Dźwięk syreny stoczniowej i modlitwa Anioł Pański przed bramą Stoczni Szczecińskiej rozpoczęły w sobotę w Szczecinie obchody 46. rocznicy wydarzeń grudniowych w 1970 r. W mieście zginęło wtedy 16 osób, a ponad 100 zostało rannych.
17.12.2016

PGNiG: 14 zarzutów wobec Komisji Europejskiej w sprawie OPAL

4 grudnia 2016 r. działająca na niemieckim rynku gazu spółka PGNiG Supply & Trading GmbH zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzję Komisji Europejskiej zwalniającą gazociąg OPAL z obowiązku stosowania zasady dostępu strony trzeciej. PGNiG Supply & Trading złożyło jednocześnie do Trybunału wniosek o pilne wstrzymanie wykonania decyzji wydanej przez Komisję Europejską.
05.12.2016

Ważą się losy CETA. Fiasko może oznaczać koniec polityki handlowej UE

Ważą się losy umowy o wolnym handlu między UE i Kanadą (CETA). W niektórych krajach Unii, np. w Niemczech czy Austrii, narasta sprzeciw wobec tego porozumienia. Zdaniem ekspertów fiasko umowy może pogrzebać w przyszłości politykę handlową Unii Europejskiej.
17.09.2016

DCNS: skarga po masowym wycieku dokumentów

DCNS, francuska stocznia państwowa pracująca dla sił zbrojnych, złożyła do prokuratury skargę "o naruszenie zaufania" po w związku z masowym wycieku dokumentów.
29.08.2016

Uprawnienia legitymowanego posiadacza konosamentu w świetle prawa angielskiego – analiza sprawy „The Erin Schulte” (1)

Analizowane w niniejszej sprawie orzeczenie angielskiego Sądu Apelacyjnego (Court of Appeal) dotyczy niezwykle istotnej kwestii związanej z interpretacją - The Carriage of Goods by Sea Act 1992 [COGSA 1992], a w szczególności sformułowania „completion by delivery of the bill of any endorsement of the bill” [Sec. 5 (2)(b)].
19.06.2016

Czarter na czas - konsekwencje wadliwego złożenia notyfikacji o zakończeniu czarteru i oddaniu statku armatorowi – analiza sprawy „The Great Creation”[1]

Jednym z klasycznych problemów „obrosłych” ogromną ilością orzeczeń sądowych i stanowisk doktryny jest kwestia ustalenia zasad i wysokości odszkodowania z tytułu wcześniejszego lub późniejszego, niż przewidzianego w umowie czarteru na czas, oddania statku przez czarterującego przed lub po upływie okresu czarteru (tzw. ,,redelivery”).[2]
03.04.2016

Lotos zaskarża decyzję Izby Skarbowej w Gdańsku

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpłynęłą skarga Grupy Lotos na decyzję dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku. Kontrolerzy skarbowi określili kwotę zaległości podatkowych polskiego koncernu na 112,5 mln zł i z tym nie zgadza się Lotos.
02.04.2016

Coraz bliżej do wybrania nowego prezesa portów Szczecin i Świnoujście

9 lutego zakończyła się procedura przyjmowania zgłoszeń kandydatów na stanowiska prezesa zarządu, wiceprezesa ds. rozwoju oraz wiceprezesa ds. infrastruktury w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. - podaje infomare.pl.
11.02.2016

Rada Nadzorcza odwołała członków ZMPSiŚ

Rada Nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście na dzisiejszym (21.01) posiedzeniu odwołała zarząd spółki. Do czasu rozstrzygnięcia postępowania kwalifikacyjnego, które wyłoni nowy skład, obowiązki zarządu powierzono Igorowi Frydrykiewiczowi, członkowi Rady Nadzorczej ZMPSiŚ.
22.01.2016

Rusza rozprawa w sprawie Nord Stream 2

Dziś (17.12) rozpoczyna się rozprawa przed sądem administracyjnym w Hamburgu przeciw niemieckiemu Federalnemu Urzędowi ds. Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH). Skarga dotyczy sposobu ułożenia rurociągu Nord Stream na dnie Bałtyku. Pozew złożył Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ).
17.12.2015

Porty w Szczecinie i Świnoujściu w sporze o gazociąg Nord Stream. Niebawem pierwsza rozprawa

17 grudnia odbędzie się pierwsza rozprawa przed sądem administracyjnym w Hamburgu przeciw niemieckiemu Federalnemu Urzędowi ds. Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH). Skarga dotyczy sposobu ułożenia rurociągu Nord Stream na dnie Bałtyku.
15.12.2015

Wokół ulgi abolicyjnej dla marynarzy robi się nerwowo

Dnia 20.10.2015 r. NSA w Warszawie rozpatrywał kilka skarg kasacyjnych od wyroków WSA w Gdańsku. Przedmiotem ww. skarg były kwestie związane z wnioskiem o ograniczenie poboru zaliczek na podatek. Jednakże powody złożenia skargi kasacyjnej do NSA były różne.
05.11.2015

Oburzenie wokół planowanego tunelu łączącego Danię i Niemcy nasila się. Stena Line też wyraża sprzeciw

Stena Line jest kolejną firmą, która sprzeciwia się zasadom, na jakich zrealizowany ma zostać projekt Fehmarn Belt Fixed Link, czyli tunel łączący Danię i Niemcy.
06.08.2015

Regulacje pracy na morzu

Rada Ministrów 23 czerwca 2015 r. przyjęła projekt ustawy o pracy na morzu. Nowe rozwiązania regulują zagadnienia dotyczące: praw i obowiązków stron umowy o pracę na statkach morskich o polskiej przynależności, pośrednictwa pracy na statkach polskich lub obcych, ochrony zdrowia, ochrony socjalnej i bezpieczeństwa pracy.
24.06.2015

Chiny ukarały 21 armatorów za „nieuczciwą konkurencję”

Chiny nałożyły kary finansowe o łącznej wysokości 684 tys. dolarów na 21 armatorów. Powodem było zaniżanie cen przez te firmy poniżej oficjalnego poziomu stawek.
22.06.2015

Mosty w Danii i Szwecji: UE odrzuca skargę Scandlines i Stena Line

Komisja Europejska wydała decyzję: Scandlines i Stena Line przegrały sprawę przeciwko rządom Dani i Szwecji w sprawie mostu Oresund.
16.10.2014

IMO: Aktualizacja aneksu FAL

Po zatwierdzeniu aneksu do Konwencji Międzynarodowej Organizacji Morskiej (FAL) z 1965 roku, do przemysłu morskiego zostanie wdrożony obowiązkowy system elektronicznej wymiany informacji.
16.10.2014

Pośrednictwo pracy dla marynarzy – jakie obowiązki winien spełnić pośrednik by zapewnić marynarzom bezpieczne zatrudnienie zagranicą (Konwencja MLC 2006) Cz. 2.

W pierwszej części niniejszego artykułu pominięto regulacje dotyczące Konwencji o Pracy na Morzu (MLC 2006) przez wzgląd na obszerność regulacji zawartych w tym akcie. Pomimo, iż dnia 20 sierpnia 2013 roku wprowadzono Konwencję o Pracy na Morzu MLC 2006 należy pamiętać, iż wszystkie konwencje opisane w I Części artykuł pozostają dalej w mocy.
10.09.2014

Scandlines sprzeciwia się niemiecko-duńskiemu tunelowi

Budowa tunelu pod cieśniną Fehmarn w Danii to inwestycja, która wprowadza niepewność w Scandlines. Tunel ma stanowić węzeł transportowy między wyspą Fehmarn (Niemcy) a Lollad (Dania). Fehmern Belt Fixed Link ma połączyć najkrótszą trasą drogowo-kolejową Niemcy z Danią.
05.09.2014

Kazimierz Plocke musi odejść - rybacy piszą list do premiera

Kazimierz Plocke musi odejść. Rybacy piszą wnioski do premiera Donalda Tuska, by ten odwołał wiceministra Kazimierz Plocke. Domagają się też, by wstrzymać prace nad Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze".
07.08.2014

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o pracy na statkach morskich

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o pracy na statkach morskich, przedłożone przez ministra infrastruktury i rozwoju.
23.07.2014

Port Gdynia: Obrotnica będzie gotowa za dwa lata

Obrotnica, dzięki której możliwe będzie przyjmowanie w gdyńskim porcie dwukrotnie większych kontenerowców niż obecnie, zostanie oddana do użytku prawdopodobnie za około dwa lata.
23.07.2014

Ustanowienia pełnomocnika w sprawie podatkowej w obliczu nieprawidłowych praktyk polskich organów podatkowych

Zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa tj. z art. 136 ustawy ordynacja podatkowa Strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania. Natomiast w myśl art. 137 ww. ustawy pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych.
30.04.2014

Radni dorabiają na rybach w samorządowej spółce

Trzech radnych powiatowych z Pucka dostało ponad 90 tys. zł wynagrodzenia za zasiadanie w radzie nadzorczej firmy, zajmującej się połowem i przetwórstwem ryb. Problem w tym, że jako samorządowcy nie mają prawa zasiadać w tej radzie. - Pieniądze będą musieli zwrócić, wszystkie decyzje są nieważne - mówią prawnicy.
27.02.2014

GCT wnosi skargę na Zarząd Portu w Gdańsku do Komisji Europejskiej

Firma Hutchison Port Holdings, właściciel terminalu kontenerowego Gdynia Container Terminal (GCT), wspólnie z GCT złożyli doniesienie do Komisji Europejskiej na Zarząd Portu w Gdańsku. Skarżący domagają się wstrzymania rozwoju DCT Gdańsk. Podstawą skargi są rzekome nieprawidłowości dotyczące dzierżawy gruntu od portu przez terminal DCT. Z kolei DCT sugeruje, że GCT opiera swój plan rozwoju o pomoc publiczną.
20.12.2013

Zarzuty za nieodpowiednie magazynowanie niebezpiecznych odpadów

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zdecydowała o postawieniu dwóm osobom zarzutów związanych z nieodpowiednim magazynowaniem 22 tys. ton niebezpiecznych odpadów. Składowała je na położonym nad Zatoką Gdańską terenie gdańska firma Port Service.
05.02.2013

Dwadzieścia lat po „Janie Heweliuszu”. Ciągle pamiętamy

14 stycznia mija dwudziesta rocznica zatonięcia polskiego promu "Jan Heweliusz". W katastrofie na Morzu Bałtyckim zginęło 55 osób. To największa tragedia w dziejach polskiej żeglugi handlowej.
14.01.2013

Do ostatniej portowej złotówki

Już rok trwa batalia prawna między gdańskimi spółkami portowymi a władzami Gdańska. W grudniu ub.r. magistrat zażądał bowiem zapłacenia, ponoć zaległych, podatków od nieruchomości za 5 lat wstecz, wystawiając nakaz za pierwszy rok zaległości. Spółki oczekują teraz na kolejne nakazy płatnicze. Łącznie chodzi o kilkadziesiąt mln zł.
28.12.2011

...ku pokrzepieniu (skołatanych) serc (portowców)...

Naczelny Sąd Administracyjny Wyrokiem I FSK 1560/10 z dnia 2011-09-28 uchylił zaskarżony wyrok WSA oraz decyzję administracji w przedmiocie podatku od towarów i usług.
01.12.2011

Szef Kraftportu a prokuratura

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiadają, że do unijnego komisarza Janusza Lewandowskiego już niedługo trafi list otwarty. Znajdzie się w nim skarga na premiera RP. - Chcemy, by Donald Tusk skończył z kłamstwami wyborczymi - mówi Krzysztof Zaremba.
22.08.2011

Kampania stoczniowa. Piechota kontratakuje

- Jeżeli w kampanii wyborczej dziennikarze nadal będą bezkrytycznie powtarzali zarzuty, jakobym to ja doprowadził do upadku szczecińskiej stoczni, będziemy się za każdym razem spotykali w sądzie w trybie przyspieszonym - zapowiada Jacek Piechota, były minister gospodarki i kandydat na senatora z SLD.
26.07.2011

Porty kontra gazociąg

- Zarząd Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu odwołał się do sądu od decyzji niemieckiego urzędu, który odrzucił polskie zastrzeżenia w sprawie głębokości ułożenia Gazociągu Północnego - poinformował w poniedziałek (4 bm.) prezes portów Jarosław Siergiej. Odwołanie trafiło 23 marca do sądu administracyjnego w Hamburgu.
05.04.2011

Będzie umowa na falochron w Szczecinie

Sąd arbitrażowy oddalił skargi złożone przez oferentów biorących udział w przetargu na wykonanie falochronu osłonowego w świnoujskim porcie zewnętrznym. To oznacza, że lada dzień zostanie podpisana umowa ze zwycięskim konsorcjum - przewidują "Morza i Oceany".
11.05.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.