• <

Wynik wyszukiwania - "pomoc publiczna" - Wiadomości

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

15 mld EUR dla Siemens Energy. Niemiecki rząd interweniuje w kryzysie producenta turbin

Niemiecki rząd, pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza, intensyfikuje naciski na koncern Siemens w celu udzielenia wsparcia finansowego kłopotliwej spółce Siemens Energy, będącej największym producentem turbin wiatrowych w kraju. Na specjalnym seminarium w Berlinie kanclerz Scholz wyraził przekonanie, że porozumienie zostanie osiągnięte, podkreślając konieczność sprawiedliwego podziału ciężaru finansowego między rząd, banki a sam koncern.
15.11.2023

Komisja Europejska zatwierdza niemiecką pomoc publiczną w wysokości 40 mln euro na terminal LNG w Brunsbuttel

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, niemiecką pomoc publiczną w wysokości 40 mln euro na budowę i eksploatację nowego lądowego terminalu skroplonego gazu ziemnego LNG w Brunsbuttel.
28.07.2023

Europejski rynek energii czeka szereg zmian. Dzięki nim będzie bardziej odporny na kryzysy

– Dla Polski największym wyzwaniem jest w tej chwili rozwój sieci, który nadąża za rewolucją energetyczną w postaci szybkiego rozwoju fotowoltaiki, energetyki słonecznej, wiatrowej i mniejszych magazynów – mówi prezeska zarządu Forum Energii, dr Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem jednym z elementów zwiększania elastyczności sieci elektroenergetycznej jest wprowadzenie rynku lokalizacyjnego i to o to Polska powinna zabiegać na forum unijnym.
19.05.2023

KE zatwierdziła pomoc publiczną Polski o wartości 158 mln euro na wsparcie LOTOS Green H2 w produkcji wodoru odnawialnego

Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, pomoc publiczną Polski o wartości 158 mln euro na wsparcie LOTOS Green H2, spółki celowej będącej własnością PKN Orlen SA, w produkcji wodoru odnawialnego, który ma być wykorzystywany w procesach produkcyjnych rafinerii - podała KE.
12.04.2023

Rząd przyjął sprawozdanie o pomocy publicznej w sektorze rolnictwa i rybołówstwa

Rada Ministrów przyjęła we wtorek sprawozdanie o pomocy publicznej udzielonej w 2021 r. w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Chodzi m.in. o pomoc de minimis, która nie narusza konkurencji pomiędzy krajami UE. W dokumencie ujęte zostały w szczególności dane dotyczące wielkości, form i przeznaczenia pomocy publicznej.
13.12.2022

MFW a Krajowy Plan Odbudowy – stocznie i porty

Ostatnio, szczególnie w środowisku związanym z Morską Energetyką Wiatrową na polskich obszarach morskich, pojawiają się głosy, iż zarówno dla branży stoczniowej, jak i infrastruktury terminalowej, związanej z branżą offshore, remedium jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). Czy na pewno jest to realne biorąc pod uwagę obecną sytuację? Autorzy, w niniejszym artykule pragną dokonać analizy, czy faktycznie KPO jest instrumentem finansowym, który w deklarowanej przez interesariuszy, niedalekiej przyszłości, pozwoli
27.11.2021

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na Marynarkę Wojenną, podkreślenie rozwoju portów i stoczni [WIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej.
22.11.2021

MEW: Polskie porty, a pomoc publiczna [ANALIZA]

W związku z planowanymi znacznymi inwestycjami w portach polskich, które będą powiązane z Morską Energetyką Wiatrową, pojawia się zasadniczy problem źródeł ich finansowania. Rozwiązaniem tych problemów są najprzeróżniejsze pomysły, od dość karkołomnych jak koncepcja emisji obligacji przez Port Gdynia na budowę falochronu, co w istocie stanowi niedozwoloną pomoc publiczną, po plany budowy portu instalacyjnego w tym samym porcie w oparciu o wirtualną uchwałę Rady Ministrów w tym zakresie, której nikt nie widział, a do niedawna było
15.11.2021

Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej z MFW – rozwiązanie systemowe, czy początek drogi?

W swoich poprzednich artykułach autorzy przedstawili zagadnienia związane z bezpieczeństwem morskim oraz pewnymi brakami legislacyjnymi w kontekście morskich farm wiatrowych, które mają powstać w wyłącznej strefie ekonomicznej RP, a dokładniej w strefie przyległej, ponieważ pierwsze inwestycje właśnie tam są usytuowane. W dalszej części artykułu naświetlone zostanie, dlaczego autorzy akcentują to położenie MFW.
01.06.2021

Borys: mamy szansę na wzrost powyżej 4 proc. w 2021 r.

Rok 2021 będzie rokiem odbudowy; mamy szansę na wzrost powyżej 4 proc. - mówił prezes PFR Paweł Borys na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Minister finansów Tadeusz Kościński wskazał, że jest zaufanie do polskiej gospodarki i możemy pozytywnie patrzeć w przyszłość.
17.02.2021

Projekt „Bandera i TSUE”

Polski świat żeglugowy boryka się z wieloma problemami, m.in. takimi jak brak elektronicznego rejestru statków, brak nowoczesnych regulacji dotyczących hipoteki morskiej, nadmierna i mało przyjazna żegludze biurokracja, skomplikowane przepisy rejestrowe itd.…. Niemnie podstawowe problemy, od których rozwiązania należy rozpocząć naprawę stanu rzeczy, są dwa:
16.11.2020

Ubezpieczenia marynarzy i TSUE, czyli Unia zjada własny ogon, ciąg dalszy

Hominum causa omne ius constitutum sit (wszelkie prawo ustanawia się ze względu na ludzi), tak mówi stara łacińska sentencja.
15.10.2020

ARP rzuca koło ratunkowe 2 milionom polskich przedsiębiorstw

Agencja Rozwoju Przemysłu rozdysponuje środki finansowe w ramach programu Polityka Nowej Szansy. Dzięki temu w najbliższych 10-ciu latach z pomocy państwa będą mogły skorzystać nawet dwa miliony polskich przedsiębiorstw. Każdego roku do ich dyspozycji będzie 120 milionów złotych. Do końca 2020 r. pula ta zostanie zasilona dodatkowymi 600 milionami złotych.
25.09.2020

MGMiŻŚ: od 8 lipca nabór wniosków o pomoc dla armatorów prowadzących rekreacyjne połowy na Bałtyku

Od 8 do 22 lipca prowadzony będzie nabór wniosków ws. pomocy finansowej dla armatorów jachtów komercyjnych, z których prowadzone są połowy rekreacyjne - podał w piątek resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Ma to związek z zakazem połowu dorsza na Bałtyku.
03.07.2020

Webinarium: tarcza antykryzysowa i handlowa

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie zaprasza na webinarium poświęcone praktycznym aspektom stosowania tarczy antykryzysowej i finansowej przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w warunkach pandemii COVID-19.
29.05.2020

Wielka Brytania i UE – szykują się ciężkie negocjacje

Wielka Brytania i Unia Europejska rozpoczną 2 marca rozmowy o wzajemnych stosunkach po upływie z dniem 31 grudnia okresu przejściowego. Choć obie strony deklarują chęć zawarcia umowy, coraz więcej jest sygnałów, że nie będzie to łatwe.
02.03.2020

Gróbarczyk: Nitras uczestniczył w likwidacji Stoczni Szczecińskiej

Sławomir Nitras uczestniczył w likwidacji Stoczni Szczecińskiej, będą to powtarzał jak mantrę - powiedział w piątek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
11.10.2019

Sąd: Gróbarczyk ma sprostować słowa o tym, że Nitras zniszczył stocznię

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ma sprostować zamieszczone na Twitterze słowa o tym, że poseł PO Sławomir Nitras zniszczył stocznię - zdecydował w czwartek szczeciński Sąd Okręgowy.
10.10.2019

Stocznia Szczecińska odebrała samojezdną platformę do transportu ładunków ponadwymiarowych (foto)

Stocznia Szczecińska 15 lipca odebrała urządzenie do transportu ponadwymiarowych ładunków Cometto SYT 6/4_40T (Shipyard Transporters). Od poniedziałku poddawane jest ono szeregowi wymaganych testów niezbędnych do przekazania platformy do użytku.
17.07.2019

Marek Opowicz nowym prezesem Stoczni Szczecińskiej

Marek Opowicz został powołany przez radę nadzorczą na stanowisko prezesa zarządu Stoczni Szczecińskiej - poinformowała we wtorek spółka. Członkiem zarządu będzie Bogusław Adamski.
09.07.2019

Polska stała się jedną wielką strefą inwestycji. Z zachęt inwestycyjnych korzystają teraz też małe i średnie firmy

Zlikwidowanie bariery, która powodowała, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie mogły korzystać z dobrodziejstw zwolnień podatkowych, to największa zaleta ustawy o wspieraniu nowych inwestycji – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obowiązująca od września ub.r. regulacja umożliwiła MŚP skorzystanie ze wsparcia, które do tej pory było w zasięgu jedynie dużych zagranicznych inwestorów i stworzyła samorządom możliwość rozwinięcia regionalnej gospodarki. Jak podkreśla prezes PSSE, zmieniła też
16.05.2019

Paweł Brzezicki pokieruje Funduszem Rozwoju Spółek

Fundusz Rozwoju Spółek ma nowego prezesa. Jak podała spółka w komunikacie, został nim Paweł Brzezicki. Funkcje tę zacznie pełnić od 1 maja tego roku. Głównym zadaniem Funduszu Rozwoju Spółek jest wspieranie przedsiębiorstw, głównie z obszaru gospodarki morskiej, w prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej, a także w realizacji procesów restrukturyzacji.
17.04.2019

Rok 2019 to czas rekordowych inwestycji w Porcie Gdynia

O rekordowych wynikach i inwestycjach oraz konieczności dalszej ekspansji gdyńskiego portu rozmawiamy z Piotrem Nowakiem Wiceprezesem Zarządu ZMPG S.A.
12.04.2019

Szczecin: Odwołano zarząd Stoczni Szczecińskiej

Dotychczasowy zarząd Stoczni Szczecińskiej został odwołany - poinformowały w piątek służby prasowe spółki. Pełniącą obowiązki prezesa zarządu została Małgorzata Jacyna-Witt.
12.04.2019

Powołano nowy zarząd Stoczni Szczecińskiej

Rada Nadzorcza Stoczni Szczecińskiej 22 marca 2019 roku zakończyła postępowanie kwalifikacyjne na kolejną, trzyletnią kadencję zarządu spółki. O jego wynikach poinformowano w piątek.
25.03.2019

Podatki marynarskie: Zwolnienie marynarzy z PIT– projekt z dnia 18.02.2019 r. – krytyczne stanowisko

Niedawno pojawił się projekt z dnia 18.02.2019 roku ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o pracy na morzu, którego głównym celem, jak czytamy w Ocenach Skutków Regulacji, jest wprowadzenie środka pomocowego polegającego na zwolnieniu z PIT dochodów marynarzy uzyskanych z tytułu pracy na statkach morskich o polskiej przynależności wykonywanej łącznie przez okres przekraczający 183 w roku podatkowym, w żegludze międzynarodowej na statkach wykorzystywanych do przewozu ładunku lub pasażerów. KE z
27.02.2019

KE zatwierdziła francuskie wsparcie dla pływających farm wiatrowych

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną jaką władze Francji przeznaczyły na cztery demonstracyjne, pływające farmy wiatrowe. Mają one przyczyniać się do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych przez ten kraj.
25.02.2019

Były prezes Towarzystwa Finansowego Silesia prawomocnie skazany na pięć lat więzienia

Na pięć lat więzienia skazał w środę Sąd Apelacyjny w Katowicach byłego prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS) Wojciecha B., oskarżonego o wielomilionową niegospodarność na szkodę tej spółki. To surowsza kara niż orzeczona w I instancji. Wyrok jest prawomocny.
23.01.2019

Wyrok w procesie byłego prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia 23 stycznia

W najbliższą środę Sąd Apelacyjny w Katowicach ogłosi wyrok w procesie skazanego w I instancji za niegospodarność b. prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciecha B. Podczas piątkowej rozprawy odwoławczej obrona wniosła o uniewinnienie, prokuratura – o surowszą karę.
18.01.2019

Apelacja w procesie byłego prezesa TF Silesia

Przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach rozpoczęła się w piątek rozprawa odwoławcza w procesie b. prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciecha B. Jest on oskarżony o niegospodarność w kwocie 36,7 mln zł, a także narażenie kierowanej przez siebie spółki na szkody w wysokości 4,3 mln zł.
18.01.2019

Stocznia Szczecińska i MSR Gryfia przekazane pod nadzór MGMiŻŚ. Podpisano umowę

Stocznia Szczecińska i Morska Stocznia Remontowa Gryfia pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Umowę w tej sprawie podpisali w środę przedstawiciele Funduszu Rozwoju Spółek oraz MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Dzięki niej faktyczny nadzór nad szczecińskimi stoczniami przeszedł z Ministerstwa Obrony Narodowej do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
20.12.2018

W Stoczni Szczecińskiej powstały pierwsze bloki wycieczkowców. Trafią do Niemiec

W Stoczni Szczecińskiej powstały pierwsze części kadłubów wycieczkowców w ramach kontraktu z zagranicznym partnerem – poinformował portal 24kurier.pl. Załadunek odbył się w sobotę. Bloki trafią do jednej z niemieckich stoczni.
20.11.2018

MGMiŻŚ pracuje nad połączeniem Stoczni Szczecińskiej i stoczni Gryfia

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pracuje nad połączeniem Stoczni Szczecińskiej i Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia - wynika z informacji przekazanych PAP przez resort gospodarki morskiej.
28.10.2018

Resort gospodarki morskiej apeluje do posłów PO o niehamowanie odbudowy przemysłu stoczniowego

Resort gospodarki morskiej apeluje do posłów PO o nieużywanie instrumentów sądowych do hamowania procesu odbudowy przemysłu stoczniowego – poinformowało ministerstwo w odpowiedzi na złożone przez posłów zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ws. używania nazwy Stocznia Szczecińska.
19.09.2018

PO złożyła w prokuraturze zawiadomienie ws. Szczecińskiego Parku Przemysłowego

Szczecińscy posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli we wtorek w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Według nich SPP bezprawnie używa nazwy "Stocznia Szczecińska" i przedstawia fałszywe certyfikaty.
19.09.2018

Stocznia Szczecińska podpisała kontrakt - wykona sekcje kadłubów do 6 statków wycieczkowych

Stocznia Szczecińska zdobyła zamówienie na wybudowanie elementów kadłubów do sześciu statków wycieczkowych. Jest to już kolejny kontrakt podpisany przez stocznię w ostatnim czasie.
26.07.2018

W Stoczni Szczecińskiej położono stępkę pod budowę luksusowego jachtu (foto)

W Stoczni Szczecińskiej położono w środę stępkę pod budowę luksusowego jachtu motorowodnego o długości 60 metrów. To kolejna tego typu jednostka, która powstanie w stoczni.
11.07.2018

Kołodziej: Jesienią będzie gotowy plan dla państwowych stoczni. Forum Wizja Rozwoju (foto, wideo)

Wczesną jesienią zostanie przedstawiony wspólny plan dla państwowych stoczni – poinformował Andrzej Kołodziej podczas forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W ocenie związkowca, nie da się odbudować przemysłu stoczniowego konkurując niskimi kosztami pracy.
26.06.2018

Stocznia Szczecińska przejdzie pod nadzór MGMiŻŚ. Zakończył się 6. Kongres Morski (foto, wideo)

List intencyjny w sprawie przekazania Stoczni Szczecińskiej i Stoczni Remontowej „Gryfia” pod nadzór MGMiŻŚ podpisano w piątek podczas otwarcia 6. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.
15.06.2018

Prezydent podpisał ustawę, dzięki której cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną

Cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa. Nowe przepisy umożliwią zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat na terenie całego kraju. Z zachęt będą mogły korzystać nie tylko duże, ale i mniejsze firmy.
02.06.2018

Pierwszy od lat kontrakt na budowę statków w Stoczni Szczecińskiej

W Stoczni Szczecińskiej powstaną dwa masowce. W czwartek podpisano pierwsze od lat samodzielne kontrakty na budowę jednostek. Stocznia wraca na rynek producentów statków – zapowiedział zarząd stoczni.
24.05.2018

Strefa ekonomiczna w każdej gminie

Cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną - zakłada ustawa o wspieraniu nowych inwestycji, którą przyjął już Sejm i Senat. Nowe przepisy znoszą granice stref, stwarzają szanse na rozwój małych i średnich firm oraz innowacyjnych projektów. Założenia ustawy przedstawiono we wtorek w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym na konferencji, którą pod patronatem Wojewody Pomorskiego zorganizowała Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.
23.05.2018

Były prezes Towarzystwa Finansowego Silesia skazany na 2 lata więzienia

Na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Katowicach byłego prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciecha B., oskarżonego o niegospodarność. Prezes musi też zapłacić 672 tys. zł, m.in. TFS tytułem naprawienia szkody.
21.05.2018

Senat bez poprawek do ustawy zakładającej objęcie całej Polski specjalną strefą ekonomiczną

Cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną - zakłada ustawa, do której w środę Senat nie zaproponował poprawek. Nowe przepisy umożliwią zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat na terenie całego kraju. Z zachęt będą mogły korzystać nie tylko duże, ale i mniejsze firmy.
17.05.2018

Sejm przyjął ustawę: Cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną

Cała Polska stanie się specjalną strefą ekonomiczną - zakłada ustawa, którą uchwalił w czwartek Sejm. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji umożliwia zwolnienia podatkowe dla inwestorów na 10-15 lat na terenie całego kraju. Z zachęt będą mogły korzystać nie tylko duże, ale i mniejsze firmy.
11.05.2018

Katowice: Wyrok ws. b. prezesa TF Silesia – 21 maja

21 maja Sąd Okręgowy w Katowicach ogłosi wyrok w procesie b. prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciecha B. Został on oskarżony o niegospodarność w kwocie 36,7 mln zł, a także narażenie spółki na dodatkowe szkody w wysokości 4,3 mln zł.
10.05.2018

Wniosek ARP do UOKiK ws. przejęcia kontroli nad spółką GSG Towers

Agencja Rozwoju Przemysłu złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie przejęcia wyłącznej kontroli nad spółką GSG Towers w Gdańsku. Złożenie wniosku jest częścią procedury dotyczącej nabycia spółki oraz Stoczni Gdańsk przez ARP.
07.05.2018

ARP: Zmiana składu zarządu Stoczni Gdańsk S.A.

Zmienił się skład zarządu spółki Stocznia Gdańsk – poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu. W tym tygodniu zmienił się też skład zarządu GSG Towers. Zmiany są efektem negocjacji w sprawie zakupu obu spółek przez ARP. Zarządy obu spółek mają taki sam skład.
19.04.2018

Stocznia Szczecińska ponownie połączona z siecią kolejową

Stocznia Szczecińska w kwietniu będzie miała połączenie z siecią kolejową – poinformowała spółka PKP PLK. Połączenie zostało zawieszone w 2008 r.
18.04.2018

ARP: Zmiany w składach zarządów GSG Towers i Stoczni Gdańsk

Zmienił się skład zarządu spółki GSG Towers, a na środę planowane jest posiedzenie Rady Nadzorczej Stoczni Gdańsk, która ma podjąć decyzję o nowym składzie zarządu spółki – poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu. Zmiany są efektem negocjacji ws. zakupu spółek przez ARP.
18.04.2018

Ministerstwo przejmie fundusz Mars?

Jak poinformowało Radio Szczecin, szykują się istotne zmiany w polskiej branży stoczniowej. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce bowiem przejąć fundusz Mars, do którego należą wszystkie państwowe stocznie m.in. Gryfia, Stocznia Szczecińska i producent podstaw do morskich elektrowni wiatrowych ST 3 - Offshore.
06.04.2018

Tory kolejowe do Stoczni Szczecińskiej jeszcze w tym miesiącu

Jeszcze w tym miesiącu mają być gotowe tory kolejowe do Stoczni Szczecińskiej – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe. Kończy się ostatni etap remontu ponad 4-kilometrowego odcinka z dworca Szczecin-Niebuszewo. Pociągi wrócą na teren szczecińskiego zakładu po kilkunastoletniej przerwie.
05.04.2018

Strefa ekonomiczna w każdej gminie szansą także dla branży morskiej (foto, wideo)

Przemysł stoczniowy wprost, zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej, nie może być objęty ulgami w podatku dochodowym, natomiast wszystkie tematy około stoczniowe: komponenty, elektronika, wyposażenie, meble, już tak – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podkreślił, że firmy, które produkują tego typu elementy, mogą korzystać z ulg, przez co będą poprawiać swoją pozycję konkurencyjną na rynku gospodarki morskiej. O tym, jak zwolnienia z podatk
29.03.2018

Miliony złotych dofinansowania dla Stoczni Szczecińskiej

Około 18 milionów złotych dofinansowania dla Stoczni Szczecińskiej. Pieniądze przekaże państwowy Fundusz Inwestycyjny Mars, będący częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mają zostać przeznaczone na odbudowę infrastruktury.
27.03.2018

Sejm: Wszystkie kluby za projektem rozszerzającym SSE na całą Polskę

Preferencje podatkowe uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy - to niektóre założenia projektu ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek w Sejmie. Projekt poparły wszystkie kluby.
20.03.2018

Szczecin: Ponad stutonowe segmenty mostu popłyną do Danii

Ze Stoczni Szczecińskiej wypłynie pierwsza partia segmentów, z których powstanie most w Danii. Elementy ważące ok. 115 ton wybudował Mostostal Warszawa. Ładunek ma wypłynąć do Danii w czwartek.
02.03.2018

Rząd przyjął projekt rozszerzający SSE na całą Polskę

Preferencje podatkowe w nowej SSE uzależnione od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy; premiowane inwestycje w miastach średnich, tracących funkcje gospodarcze i społeczne - to niektóre założenia projektu ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, który przyjął we wtorek rząd.
21.02.2018

Prof. Żurawski vel Grajewski: procedura KE ws. polskich stoczni to działanie rutynowe

Wszczęcie dochodzenia przez KE ws. zachęt podatkowych dla polskich stoczni jest rutynowym sprawdzeniem procedury innej niż zwykła – powiedział PAP politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. "Sądzę, że to sprawdzenie wykaże, że wszystko jest zgodne z regulacjami europejskimi i dalszych konsekwencji tego nie będzie" – ocenił.
24.01.2018

List intencyjny w sprawie budowy dwóch masowców w stoczni szczecińskiej

W Szczecińskim Parku Przemysłowym podpisano w czwartek list intencyjny w sprawie budowy dwóch masowców dla armatora Baltramp. Armator chce podnieść na nowych statkach polską banderę.
14.12.2017

List intencyjny ws. budowy czterech masowców w szczecińskiej stoczni

Cztery masowce dla niemieckiego armatora mają powstać w Szczecińskim Parku Przemysłowym działającym w miejscowej stoczni. W środę w Szczecinie podpisano list intencyjny w tej sprawie. Armator jest zainteresowany także kolejnymi czterema masowcami.
06.12.2017

Projekt zmian dotyczących pomocy dla małych i średnich firm trafi do komisji

Rządowy projekt zmian w prawie restrukturyzacyjnym i kodeksie postępowania administracyjnego umożliwiający pomoc dla małych i średnich firm, które popadły w tarapaty trafi do komisji. W środę, podczas pierwszego czytania projektu, nikt nie wniósł o jego odrzucenie.
08.11.2017

Przyspieszona restrukturyzacja przedsiębiorstwa – podstawowe informacje

Znakomita większość podmiotów gospodarki morskiej, zwłaszcza w regionie zachodniopomorskim zna trudną sytuację finansową przedsiębiorstwa ST3 sp. z o.o. w Szczecinie. Brak regulowania należność kooperantom, wnioski o ogłoszenie upadłości, wniosek o restrukturyzację, przekształcenia własnościowe, a szereg zwłaszcza średnich i małych firm pozostaje bez zapłaty wymagalnych wierzytelności z obowiązkiem zapłaty należności publicznoprawnych i płatności kosztów własnej działalności gospodarczym.
03.11.2017

TF Silesia sprzedało ostatnie postoczniowe działki i kończy projekt w Szczecinie

Po siedmiu latach od przejęcia terenów po b. Stoczni Szczecińskiej Nowa, Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało ostatnie posiadane w Szczecinie działki, kończąc swoje zaangażowanie w tym mieście. Spółka ocenia, że dzięki kolejnym inwestorom powstanie tam co najmniej sto nowych miejsc pracy.
31.10.2017

ARP: Właściciele Stoczni Gdańsk podpisali list intencyjny ws. zakładu

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz kontrolowana przez ukraińskich inwestorów Gdańsk Shipyard Group jako akcjonariusze Stoczni Gdańsk i spółki GSG Towers, producenta wież do turbin wiatrowych, podpisali list intencyjny dot .przyszłości obu spółek– podała ARP.
17.10.2017

Sąd wznowił przewód sądowy ws. b. prezesa TF Silesia

Wbrew wcześniejszej zapowiedzi przed Sądem Okręgowym w Katowicach nie został we wtorek ogłoszony wyrok w procesie b. prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciecha B. Sąd postanowił wznowić przewód sądowy, chce zasięgnąć dodatkowych opinii biegłych.
10.10.2017

Prokurator żąda pięciu lat więzienia dla byłego prezesa TF Silesia

Pięciu lat więzienia oraz kar finansowych domaga się prokurator dla byłego prezesa należącego do Skarbu Państwa Towarzystwa Finansowego Silesia. Jest on oskarżony o niegospodarność w kwocie 36,7 mln zł, a także narażenie spółki na dodatkowe szkody w wysokości 4,3 mln zł.
27.09.2017

Instalacja do produkcji propylenu ma powstać w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Instalacja do produkcji propylenu, która ma być zrealizowana przez spółkę celową PDH Polska powstanie w granicach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) – poinformowała PAP w piątek Grupa Azoty Police, która jest wraz z Grupą Azoty współwłaścicielem PDH Polska.
26.08.2017

Mostostal Warszawa wybuduje w byłej stoczni segmenty mostu

W Szczecińskim Parku Przemysłowym, gospodarującym na terenach b. stoczni szczecińskiej, Mostostal Warszawa zrobi elementy mostu dla duńskiego odbiorcy. Wartość kontraktu to 50 mln zł.
13.07.2017

Montwiłł: Położenie stępki w szczecińskiej stoczni to milowy krok polskiego przemysłu morskiego

Położenie stępki pod budowę nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej to milowy krok polskiego przemysłu morskiego – mówi PAP dr inż. Andrzej Montwiłł z Akademii Morskiej w Szczecinie.
25.06.2017

MSR Gryfia położyła stępkę pod budowę promu dla PŻB (foto, wideo)

W szczecińskiej stoczni Gryfia uroczyście położono w piątek stępkę pod nowy prom dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, stocznie to kluczowa część wielkiej strategii reindustrializacji. Specjalne listy skierowali premier i prezydent.
23.06.2017

Strzeboński: stocznia w Szczecinie jest przygotowywana do budowy dużych jednostek

Stocznia w Szczecinie jest przygotowywana do budowy dużych jednostek - powiedział w rozmowie z PAP prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego Andrzej Strzeboński. Dodał, że stocznia wymaga dalszych inwestycji na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych.
20.06.2017

Sejmowe komisje za sprawozdaniem o pomocy w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa w 2015 r.

Sejmowe komisje gospodarki morskiej i rolnictwa na wspólnym posiedzeniu przyjęły w czwartek sprawozdanie o pomocy publicznej udzielanej w sektorze rolnictwa lub rybołówstwa w 2015 r.
09.03.2017

Gróbarczyk: Stocznię Szczecińską przejął fundusz Mars za 100 mln zł

Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało Stocznię Szczecińską za 100 mln zł Funduszowi Inwestycyjnemu Mars – poinformował w poniedziałek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
23.01.2017

PSSE zwiększa powierzchnię o ok. 206 ha. Będą nowe miejsca pracy

Nowe tereny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powiększy się ona o ok. 206 ha. Powstaną tam inwestycje za łączną kwotę prawie 1,57 mld zł. Zainwestują trzy firmy: Lacroix Electronisc, Mueller Fabryka Świec oraz PDH Polska – spółka zależna Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police.
08.12.2016

Trwają konsultacje na temat pomocy publicznej dla branży stoczniowej

Małe i średnie firmy branży stoczniowej będą mogły liczyć na pomoc publiczną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju w tej sprawie trafił do konsultacji – poinformował w środę Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
18.08.2016

Zerowy VAT, podatek obrotowy i rozszerzenie SSE mają uratować polski przemysł stoczniowy

Przyjęta właśnie przez parlament ustawa stoczniowa pomoże uratować polski przemysł stoczniowy. Ułatwienia podatkowe i regulacje dotyczące specjalnych stref ekonomicznych mają uruchomić kapitał obrotowy w stoczniach i umożliwić im produkcję na terenach przez ostatnie lata leżących odłogiem – tłumaczy Paweł Brzezicki, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Nowe przepisy mają wejść w życie od stycznia 2017 roku. Dzięki nim polskie stocznie będą miały większe szanse na międzynarodowym rynku.
26.07.2016

Morawiecki w Szczecinie: odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego jest możliwa

W kraju możliwa jest odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego - powiedział w środę w Szczecinie wicepremier i szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki. Według niego, branża ta może stać się jednym z kół zamachowych całej polskiej gospodarki.
13.07.2016

Ustawa stoczniowa trafiła do Sejmu

Marek Gróbarczyk, szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zaprezentował dziś w Sejmie projekt tzw. ustawy stoczniowiej. Ustawa ma wejść w życie od przyszłego roku.
08.06.2016

Sławomir Nitras odpiera zarzuty Marka Gróbarczyka

Poseł Sławomir Nitras skomentował wystąpienie sprzed dwóch tygodni ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.
26.05.2016

Pomoc publiczna dla portów morskich i śródlądowych - projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych

Projekt ma niebagatelne znaczenie albowiem, jeśli proponowane zapisy wejdą w życie określone rodzaje pomocy publicznej dla portów morskich i śródlądowych, przy założeniu spełnienia określonych warunków, będą niejako automatycznie uznawane za zgodne z rynkiem wewnętrznym w rozumieniu art. 107 ust. 3 TFE i wyłączone spod rygorów notyfikacyjnych, o których mowa w art. 108 ust. 3 TFUE.
17.04.2016

Powstaje Szczecińskie Konsorcjum Okrętowe

Około 20 firm z branży okrętowej podpisało w Szczecinie list intencyjny w sprawie powołania konsorcjum okrętowego. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Szczeciński Park Przemysłowy. Celem - konsolidacja branży i produkcja statków w Szczecinie.
12.04.2016

Przemysł stoczniowy a pomoc publiczna

Poniżej opisane zostały kluczowe regulacje rawne oraz praktyka decyzyjna Komisji Europejskiej z ostatnich trzech lat odnoszące się do problematyki pomocy publicznej w przemyśle stoczniowym.
12.03.2016

Pogłębienie portu a pomoc publiczna - decyzja Komisji Europejskiej w sprawie Portu Ventspils

W kolejnej decyzji dotyczącej wsparcia publicznego dla realizacji prac pogłębieniowych w granicach portu morskiego Komisja Europejska uznała, że inwestycja mająca zostać przeprowadzona w Porcie Ventspils (Łotwa) przez tamtejszy Podmiot zarządzający portem, a współfinansowana ze środków publicznych jest zgodna z regułami Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”)
30.01.2016

Pogłębienie portu a pomoc publiczna - decyzja Komisji Europejskiej w sprawie Portu Taranto

W niedawno rozpatrywanej sprawie Komisja Europejska uznała, że inwestycja mająca zostać przeprowadzona w Porcie w Taranto (Włochy) przez tamtejszy Podmiot zarządzający portem, a współfinansowana ze środków publicznych, polegająca na pogłębieniu dna morskiego przy terminalu kontenerowym jest dozwolona (zgodna z rynkiem wewnętrznym) w świetle art. 107 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej („TFUE”).
09.01.2016

Pomoc publiczna a inwestycje portowe - decyzja Komisji Europejskiej w sprawie Portu Lauwersoog

W jednej z ostatnio rozpatrywanych spraw Komisja Europejska ustaliła, że inwestycja przeprowadzana w Porcie Lauwersoog (Holandia) przez podmiot zarządzający portem ("Exploitatiemaatschappij Havencomplex Lauwersoog", dalej "EHL") a współfinansowana ze środków publicznych - nie stanowi pomocy publicznej w rozumieniu Artykułu 107(1) Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE 2012 C 326).
27.12.2015

Prezes Pomorskiej SSE: rewitalizacja terenów stoczniowych udała się

Dziś do powszechnej opinii pewnie nie przebiła się jeszcze informacja, że Polska ma znów silny przemysł stoczniowy. W jakiejś części jest w tym także zasługa strefy, bowiem jedną z podstawowych celów naszej działalności jest zagospodarowywanie terenów poprzemysłowych - mówi Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.
01.04.2015

Karpiński, MSP: rosną szanse Stoczni Gdańsk

Stocznia Gdańsk dostała już pomoc publiczną i na kolejną nie może liczyć. Porozumienie ARP z ukraińskimi właścicielami stwarza jej jednak nową biznesową perspektywę - mówi minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński w rozmowie z Jackiem Ziarno.
05.02.2015

Scandlines stanie się przewoźnikiem niskokosztowym? To możliwe

Sprawa budowy tunelu pod cieśniną Belt Fehmarn, który zapewni połączenie pomiędzy dwiema wyspami, należącymi do Danii i Niemiec, wciąż wzbudza liczne dyskusje.
04.02.2015

Linia promowa kieruje skargę przeciwko tunelowi

Armator Scandlines zwrócił się ze skargę do Komisji Europejskiej w sprawie złamania przepisów antymonopolowych przez firmę Femern A/S. Sprawa dotyczy 19 kilometrowego tunelu Fehmarn, który ma połączyć Niemcy i Danię. Wykonawca nowego tunelu otrzymał gwarancję rządowe oraz ulgi podatkowe, które są zabronione przez przepisy unijne. Pomoc publiczna dla firm prywatnych stwarza nierówne szanse rynkowe.
12.06.2014

Co budują polskie stocznie?

Stocznie w Trójmieście budują specjalistyczne, nowoczesne statki do obsługi platform wiertniczych na morzu, promy i okręty; rocznie może to być kilkadziesiąt jednostek. Stocznie w Szczecinie budują niewielkie jednostki rybackie i katamarany.
16.03.2014

Ukraińcy rozmawiają z norweskim inwestorem dla Stoczni Gdańsk

Spółka Gdańsk Shipyard Group, większościowy właściciel Stoczni Gdańsk, rozmawia z Grupą Kleven z Norwegii i innymi partnerami na temat ewentualnego zaangażowania w gdańską stocznię - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy GSG Jacek Łęski.
05.02.2014

Rozporządzenie ustanawiające ramy w zakresie dostępu do rynku usług portowych oraz przejrzystości finansowej portów

W najbliższy czwartek (30.01) Parlament Europejski przystąpi do zasadniczej części prac nad tzw. „nowym pakietem portowym” – COM(2013)2096. Posłowie będą dyskutowali o poprawkach złożonych do projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej.
24.01.2014

ARP w styczniu zakończy analizę biznesplanu Stoczni Gdańsk

- Do końca stycznia powinna zostać zakończona analiza "Biznesplanu Stoczni Gdańsk 2013/2023" - zapowiada prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski. Wiceminister skarbu Rafał Baniak powiedział PAP, że resort oczekuje od ARP rzetelnej oceny dokumentu.
10.01.2014

Walka gigantów terminali kontenerowych w polskich portach

Firma Hutchison Port Holdings (kapitał z Hongkongu), właściciel Gdynia Containter Terminal (GCT), wspólnie z zarządem tego terminala złożyła do Komisji Europejskiej doniesienie na państwo polskie, domagając się wstrzymania rozwoju Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego (DCT) Gdańsk.
18.12.2013

Szczecin. Nieważna umowa na dzierżawę terenów stoczni

Umowa dzierżawy terenów postoczniowych w Szczecinie jest nieważna - orzekł we wtorek tamtejszy sąd okręgowy. Postanowienie sądu jest nieprawomocne.
12.12.2013

W. Brytania chce zwiększyć dopłaty do morskich farm wiatrowych

Od 2015 r. brytyjski rząd chce zmienić zasady subsydiowania produkcji energii ze źródeł odnawialnych - donosi portal BBC. Dopłaty mają wzrosnąć do morskich farm wiatrowych, przy jednoczesnym ich zmniejszeniu do klasycznych lądowych wiatraków.
09.12.2013

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zainwestowała w tereny po Stoczni Gdynia ok. 100 mln zł

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w ciągu niespełna dwu lat wydała ponad 100 mln zł na rewitalizację terenów po byłej Stoczni Gdynia, m.in. zmodernizowano biurowiec, infrastrukturę i drogi. Na dawnych terenach stoczni powstaje Bałtycki Port Nowych Technologii.
21.10.2013

Wałęsa: daję 5 procent szans na uratowanie Stoczni Gdańsk

Lech Wałęsa, który zgodził się mediować między udziałowcami Stoczni Gdańsk, daje 5 procent szans na uratowanie zakładu. O zaangażowanie b. prezydenta poprosiła stoczniowa "S". Resort skarbu podkreśla, że przyszłość pracowników stoczni jest priorytetem.
09.10.2013

Wałęsa podejmie się mediacji między udziałowcami Stoczni Gdańsk

Lech Wałęsa zgodził się podjąć mediacji między ukraińskim udziałowcem Stoczni Gdańsk a Agencją Rozwoju Przemysłu - poinformował w poniedziałek PAP prezes Instytutu Lecha Wałęsy Piotr Gulczyński. O takie wsparcie poprosiła b. prezydenta stoczniowa Solidarność.
08.10.2013

MSP: brak dalszej możliwości pomocy właścicielowi Stoczni Gdańsk

Agencja Rozwoju Przemysłu nie ma możliwości dalszego angażowania się w pomoc dla Stoczni Gdańsk - powiedział w piątek minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Według ARP stocznia jest całkowicie niewydolna.
28.09.2013

Tusk: jak trzeba będzie, państwo zapłaci stoczniowcom

Jeżeli Stocznia Gdańska zostanie postawiona w stan upadłości, to państwo wypłaci stoczniowcom zaległe wynagrodzenia i będzie dla nich szukać pracy - powiedział w czwartek na konferencji prasowej premier Donald Tusk.
27.09.2013

Do sądu wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości Stoczni Gdańsk

Do VI Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego Gdańsk Północ wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości Stoczni Gdańsk. Złożył go wierzyciel, firma Techwind z Banina koło Gdańska, której stocznia zalega ok. 250 tys. zł.
03.09.2013

Walne Stoczni Gdańsk zamknięte, trwają rozmowy

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Stoczni Gdańsk zamknęło w czwartek posiedzenie - poinformowały we wspólnym komunikacie Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Shipyard Group. Strony deklarują, że nadal rozmawiają nad rozwiązaniem problemów finansowych Stoczni Gdańsk.
09.08.2013

MSP: polski przemysł stoczniowy odbudowuje swoją pozycję

Sektor stoczniowy w Polsce odbudowuje swoją pozycję - powiedział w środę wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że polskie stocznie zdobywają kontrakty na budowę najnowocześniejszych statków na świecie.
25.07.2013

Właściciel Stoczni Gdańsk podważa stanowisko ARP

Gdańsk Shipyard Group zarzuca Agencji Rozwoju Przemysłu wprowadzanie w błąd opinii publicznej przy okazji odrzucenia ostatniej propozycji dofinansowania Stoczni Gdańskiej z prywatnych źródeł, jaką przedstawiła spółka. Propozycja była oparta o sprzedaż i leasing zwrotny hali K1.
23.07.2013

Właściciel Stoczni Gdańsk chce sprzedaży hali głównej

Hala główna Stoczni Gdańsk mogłaby zostać sprzedana prywatnemu inwestorowi, a uzyskane pieniądze zasiliłyby zakład - zakłada propozycja rozwiązania problemów finansowych Stoczni, jaką jej właściciel złożył ARP. Stocznia leasingowałaby halę np. przez 10 lat.
18.07.2013

ARP chce dokapitalizować Stocznię Gdańsk, stawia warunki

Agencja Rozwoju Przemysłu podtrzymuje możliwość dokapitalizowania Stoczni Gdańsk pod warunkiem przedstawienia przez nią biznesplanu, sprawozdań finansowych za 2012 r. i z realizacji planu restrukturyzacji. Do tej pory dokumenty te nie zostały przekazane ARP.
11.07.2013

Oświadczenie Zarządu Gdansk Shipyard Group

Oświadczenie Zarządu Gdansk Shipyard Group, większościowego akcjonariusza SG SA, w związku z komunikatem Agencji Rozwoju Przemysłu w sprawie Stoczni Gdańsk z dnia 9 lipca 2013 r.
11.07.2013

4,9 MILIARDA EURO dodatkowych dopłat do rybołówstwa

Tylko 1% dopłat z pomocy publicznej bezpośrednio wspiera środowisko morskie, 65% z kolei można zakwalifikować jako szkodliwe dla środowiska Od 2000 roku wysokość dopłat w sektorze rybołówstwa UE osiągnęła pułap 12,9 miliarda euro
09.07.2013

Gorąco wokół przyszłości Stoczni Gdańskiej

Właściciel Stoczni Gdańsk, ukraińska firma Gdańsk Shipyard Group, kontrolowana przez przedsiębiorców związanych z ISD, zaczyna coraz głośniej komentować działania Agencji Rozwoju Przemysłu, dotyczące polskich stoczni i zastanawia się, czy agencja nie próbuje doprowadzić do likwidacji gdańskiej stoczni, która byłaby konkurencją dla tworzonego przez ARP stoczniowego holdingu.
08.07.2013

Podniesienie kapitału ma uratować Stocznię Gdańsk

Proporcjonalne podniesienie kapitału akcyjnego znajdującej się w trudnej sytuacji Stoczni Gdańsk SA jest najbardziej sensowym planem działania - uważają minister skarbu państwa i jeden z udziałowców, Agencja Rozwoju Przemysłu.
27.06.2013

Państwo nie pomoże armatorom?

Nie będzie pomocy ze strony państwa dla polskich armatorów przy wprowadzaniu nowych przepisów dotyczących ochrony środowiska na Bałtyku i Morzu Północnym.
14.06.2013

W czerwcu informacje dot. inwestora w stoczni Gryfia

W czerwcu poznamy szczegóły dot. inwestycji na terenie stoczni Gryfia w Szczecinie - zapowiedział minister skarbu. W piątek na spotkaniu z dziennikarzami Włodzimierz Karpiński ujawnił, że wartość inwestycji w Zachodniopomorskiem przekroczy 330 mln zł.
20.05.2013

Szczecińscy samorządowcy o postoczniowych terenach: niewiele się tu dzieje

Zachodniopomorscy samorządowcy, którzy w czwartek pierwszy raz od upadku Stoczni Szczecińskiej Nowa wizytowali tereny postyczniowe, ubolewali, że niewiele się na nich dzieje. W miejscu dawnej stoczni działa 40 firm - mówi z kolei obecny zarządca tych terenów.
15.03.2013

Sprawa dzierżawy majątku po stoczni ma trafić do prokuratury

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa m.in. przez b. ministra skarbu Aleksandra Grada ws. umowy na dzierżawę postoczniowego majątku w Szczecinie ma w poniedziałek trafić do prokuratury - zapowiedział jego współautor, pos. Joachim Brudziński (PiS).
23.10.2012

Wypych-Namiotko: Żegluga śródlądowa dostanie pomoc publiczną

- Ministerstwo proceduje formy wsparcia publicznego w postaci Funduszu Żeglugi Śródlądowej, który ma wspierać armatorów żeglugi śródlądowej. Ten projekt jest w trakcie notyfikacji – powiedziała na trwającej we Wrocławiu konferencji i targach WaterWays Expo 2012 Anna Wypych-Namiotko, wiceminister w MTBiGM właściwa ds. gospodarki morskiej.
20.09.2012

Zakończono proces kompensacji dla Stoczni Gdynia

2 sierpnia 2012 r. prezes zarządu ARP Wojciech Dąbrowski wydał decyzję o zakończeniu postępowania kompensacyjnego Stoczni Gdynia. Zakończenie procesu możliwe było po zaspokojeniu wierzytelności środkami pochodzącymi m.in. ze sprzedaży majątku Stoczni.
06.08.2012

KE nie ma zastrzeżeń do pożyczki dla jednego z nabywców Stoczni Gdynia

Komisja Europejska wycofała zastrzeżenia do pożyczki udzielonej w 2010 r. przez ARP jednemu z nabywców majątku Stoczni Gdynia, firmie Crist Shipyard. Bruksela uznała, że nie była to pomoc publiczna. Nadal trwa dochodzenie ws. drugiego nabywcy - Stoczni Remontowej Nauta.
25.07.2012

Gdynia: rewitalizacja terenów byłej stoczni

Rozpoczęła się modernizacja głównego budynku biurowego byłej Stoczni Gdynia. Do końca roku w Gdyni ma powstać ok. 10 tys. m2 nowoczesnej powierzchni użytkowej. Jest to pierwszy etap rewitalizacji postoczniowych terenów i budowy Bałtyckiego Portu Nowych Technologii.
02.04.2012

Kraftport ma kontrakt; deklaruje rozpoczęcie działalności stoczniowej

Katowicka firma Kraftport, która wydzierżawiła część majątku dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowa, podpisała kontrakt na budowę nowej jednostki na zlecenie norweskiego armatora Magnarson AS - poinformowała PAP spółka.
23.01.2012

TF Silesia: umowa z Kraftportem na dzierżawę terenów stoczni nieważna

Towarzystwo Finansowe Silesia, właściciel terenów dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowa, uznało, że umowa na dzierżawę części majątku stoczni podpisana w lipcu 2011 r. z katowicką firmą Kraftport jest nieważna. Okoliczności zawarcia umowy bada katowicka prokuratura.
11.01.2012

W Stoczni Gdynia powstanie park przemysłowy

W grudniu 2012 r. planowane jest zakończenie remontu głównego budynku biurowego byłej Stoczni Gdynia. Będzie to pierwszy etap tworzenia na terenie zlikwidowanego przedsiębiorstwa Bałtyckiego Parku Przemysłowego.
02.01.2012

NIK krytycznie o przekształceniach stoczni w Gdyni i Szczecinie

Zaniechanie prób odwołania się od decyzji KE, odrzucających plany pomocy dla stoczni, wady ustawy kompensacyjnej, niezadowalające rezultaty wsparcia stoczniowców w poszukiwaniu nowego zatrudnienia - to niektóre uwagi NIK do procesu restrukturyzacji stoczni.
15.11.2011

Skandal! Likwidator Stoczni Szczecin zarobił w dwa lata 15 mln zł!

Zaniechanie prób odwołania się od decyzji KE, odrzucających plany pomocy dla stoczni, wady ustawy kompensacyjnej, niezadowalające rezultaty wsparcia stoczniowców w poszukiwaniu nowego zatrudnienia - to niektóre uwagi NIK do procesu restrukturyzacji stoczni.
15.11.2011

Prezes Silesii odwołany - za stocznię?

Wojciech Bańkowski został odwołany ze stanowiska prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia - należącej do Skarbu Państwa spółki, która jest właścicielem terenów dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowa. Obowiązki prezesa zarządu przejął Marcin Świegocki. Informacja o zmianach w zarządzie znalazła się na stronie internetowej spółki.
19.10.2011

Szczecin. Wiec przed bramą stoczni

Wznowienia produkcji statków w Stoczni Szczecińskiej i reaktywacji spółki Porta Holding domagało się ok. 80 uczestników wiecu, który się odbył we wtorek przed bramą stoczni.
15.06.2011

Senator Zaremba zawiadamia prokuraturę ws. ZCh Police

Senator Krzysztof Zaremba (PiS) skierował we wtorek do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez kierownictwo Zakładów Chemicznych Police. Do szefa NIK zwrócił się natomiast w sprawie kontroli kompensacji szczecińskiej stoczni.
30.03.2011

Dług stoczniowy przekracza miliard złotych

Długi Stoczni Szczecińskiej Nowa wynoszą 1 mld 300 mln złotych. Sądy w Gdańsku i Szczecinie zatwierdziły listę wierzytelności stoczni Gdynia i Szczecin - poinformował wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.
20.01.2011

Szczecin- W listopadzie aukcje części stoczniowego majątku

- Aukcje części majątku stoczni Szczecin i Gdynia, które nie znalazły nabywców w dotychczasowych przetargach, odbędą się odpowiednio 23 i 25 listopada - powiedział dziś (28 bm.) wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.
29.09.2010

We wtorek przetargi na majątek stoczni Szczecin

Szczecin. We wtorek odbędą się przetargi na aktywa stoczni Szczecin, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku. Majątek wystawiono łącznie do 27 przetargów. Inwestorzy zgłosili się do dziewięciu licytacji.
19.07.2010

6 firm chce kupić majątek stoczni

Szczecin. - 6 firm wpłaciło wadia uprawniające do udziału w przetargach na części majątku stoczni Szczecin, które nie znalazły nabywców w ubiegłym roku - poinformował w środę zarządca kompensacji Roman Nojszewski.
08.07.2010

Szczecin- Są chętni na stocznię

W środę ukazały się ogłoszenia o przetargach na ruchome części majątku stoczni. Blisko miesiąc temu ogłoszono przetargi na nieruchomości SSN. Rozstrzygnięcie przetargów ma nastąpić 20 lipca. Wartość wystawianego na sprzedaż
17.06.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.