• <

Wynik wyszukiwania - "oceany" - Wiadomości

Chemia w morzu i na plaży. Zanieczyszczamy oceany globalnie, trujemy się lokalnie

Niedawno w Tokio spotkali się eksperci i debatowali nad eliminowaniem zanieczyszczenia morza odpadami chemicznymi. Celem konferencji było zebranie najnowszych informacji, podniesienie świadomości i ustalenie zaleceń politycznych mających na celu poprawę jakości wiedzy o zatrutych oceanach i danych dotyczących zanieczyszczeń chemicznych.
18.03.2024

Temperatura oceanów od roku codziennie bije rekordy

Temperatura oceanów od roku codziennie bije rekordy, co rodzi obawy o negatywne konsekwencje tego faktu dla życia morskiego i nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych – stwierdzono w raporcie dwóch amerykańskich instytucji, o którym informuje w poniedziałek CNN.
18.03.2024

Europosłanka Zalewska: w Polsce unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki

W Polsce Unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki – mówiła w czwartek w Parlamencie Europejskim eurodeputowana PiS Anna Zalewska w trakcie debaty pt. Oceany, różnorodność biologiczna i rybołówstwo.
11.05.2023

Mikrowłókna zanieczyszczają wody równie poważnie jak mikroplastik

Nie tylko mikroplastik stanowi duże zagrożenie dla organizmów jako zanieczyszczenie wód, równie groźne są mikrowłókna – piszą naukowcy na łamach „Frontiers in Marine Science”.
03.02.2023

Tworzą designerskie meble z plastiku zanieczyszczającego oceany

Herman Miller stawia kolejny krok w kierunku realizacji celu dotyczącego wykorzystywania 50% materiałów z recyklingu we wszystkich swoich produktach do 2030 r.
12.01.2023

Osiągnięto przełomowe porozumienie w sprawie bioróżnorodności

Podczas odbywającej się w Kanadzie konferencji ONZ w sprawie bioróżnorodności (COP15) negocjatorzy osiągnęli w poniedziałek historyczne porozumienie mające znacząco przyczynić się do ochrony światowych lądów i oceanów - poinformowała agencja Associated Press.
19.12.2022

40 lat „Konstytucji dla oceanów”. UNCLOS i IMO – 40 lat współpracy dla bezpieczeństwa ludzi, fauny i flory

10 grudnia 1982 r. na spotkaniu w Montego Bay na Jamajce powstała „Konwencja o prawie morza” (ang. United Nations Convention on the Law of the Sea), która funkcjonuje pod znanym w środowisku ludzi morza skrótem UNCLOS. Była to umowa międzynarodowa, nad którą prace sfinalizowano podczas obrad III Konferencji Prawa Morza ONZ.
11.12.2022

Namorzyny tematem podczas szczytu Economist Impact poświęconego światowym oceanom

Mary Kay Inc., spółka działająca na rzecz zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw i odpowiedzialnego zarządzania oraz jedna z sygnatariuszy zasad dotyczących zrównoważonych oceanów w ramach inicjatywy Global Compact, stale wspiera globalne wysiłki na rzecz szerzenia wiedzy na temat oceanów i podkreśla ważną rolę odgrywaną przez oceany w przeciwdziałaniu zmianie klimatu.
02.12.2022

Naukowcy o ociepleniu oceanów: zagraża morskiej bioróżnorodności

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury.
22.07.2022

Raport ONZ. Czy oceany nas wyżywią?

Najnowszy raport UN FAO pokazuje ogromne zapotrzebowanie na ryby i owoce morza dla zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego rosnącej populacji. Jednocześnie eksperci wskazują na konieczność „niebieskiej transformacji” i zrównoważonego zarządzania rybołówstwem, by zachować zasoby oceanów w dobrej kondycji.
05.07.2022

Raport WWF: jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach

Jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach, a samo tworzywo można znaleźć we wszelkich morskich organizmach od planktonu po wieloryby - alarmował we wtorek Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) w nowo opublikowanym raporcie.
08.02.2022

Maersk przedłuża współpracę z The Ocean Cleanup na kolejne trzy lata

Holenderska organizacja ekologiczna The Ocean Cleanup i duński A.P. Moller-Maersk przedłużyli swoje partnerstwo o kolejne 3 lata.
14.01.2021

Jak rozpoznać koralowce, którym szkodzi ciepło?

Nowy sposób identyfikacji koralowców, którym szkodzi nadmiar ciepła, opracowali naukowcy m.in. z amerykańskiego Uniwersytetu Rutgersa. Narzędzie jest pomocne w ochronie gatunków w oceanach.
11.01.2021

63 tony „sieci widmo” usunięte z Oceanu Atlantyckiego w 2020 roku

Ponad 63 tony utraconych narzędzi połowowych wydobyto z Oceanu Atlantyckiego w 2020 r. w ramach rządowego programu redukcji zanieczyszczenia mórz - podał w czwartek Departament Rybołówstwa Kanady.
08.01.2021

Coraz większe rozwarstwienie w oceanie

W wyniku ocieplania się klimatu, bardzo dużo energii gromadzi się w powierzchniowych warstwach oceanu. Utrudnia to wymianę ciepła, składników odżywczych czy rozpuszczonych w wodzie gazów (tlenu i dwutlenku węgla) pomiędzy różnymi głębokościami i ma poważne znaczenie dla licznych zjawisk zachodzących w oceanie i atmosferze.
23.12.2020

UNESCO wzywa do priorytetowego traktowania inwestycji w naukę o oceanach

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) wezwała społeczność międzynarodową do masowych inwestycji w naukę o oceanach, jako siłę napędową zrównoważonego rozwoju.
23.12.2020

UE podkreśla potrzebę opracowania strategii „niebieskiego ozdrowienia” po COVID-19

W dniu 8 grudnia Zgromadzenie Ogólne ONZ debatowało nad dwiema rezolucjami w sprawie Oceanów i Prawa Mórz oraz Zrównoważonego Rybołówstwa. W tym kontekście Unia Europejska podkreśliła, że ​​aby przeciwdziałać społeczno-ekonomicznym skutkom pandemii COVID-19, strategie naprawy powinny mieć na celu utrzymanie zdrowych i produktywnych oceanów, walkę ze zmianą klimatu, powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej, a także walkę z głodem i ubóstwem. Nie należy tego postrzegać jako opcji „albo albo”, ponieważ zapewnienie odporności
14.12.2020

Oceanograficzny satelita Sentinel-6 dołączył do unijnego systemu obserwacji Ziemi Copernicus

21 listopada z bazy Vandenberg w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, w ramach europejsko-amerykańskiej współpracy, został wyniesiony na ziemską orbitę satelita Sentinel-6 Michael Freilich, noszący imię byłego szefa działu nauk o Ziemi w NASA. Jest on przeznaczony do precyzyjnych pomiarów zmian poziomu morza.
27.11.2020

Stany Zjednoczone główną przyczyną zanieczyszczenia oceanów

Nowe badanie opublikowane w ubiegły piątek w czasopiśmie Science Advances szacuje, że Stany Zjednoczone mogą być jednym z największych na świecie czynników przyczyniających się do zanieczyszczenia oceanów tworzywami sztucznymi - nie tylko z powodu zaśmiecania, ale także z powodu niewłaściwego obchodzenia się z innymi krajami, do których Stany Zjednoczone od dawna wysyłają plastik do recyklingu.
02.11.2020

Ryby stale ewoluują, by ustrzec się przed nowoczesnymi technikami połowu

Niektóre gatunki ryb tworzą ławice, aby zmylić drapieżniki i zmaksymalizować przetrwanie grup. Jednak nowoczesne techniki połowów potrafią za jednym zamachem schwytać olbrzymie ilości tych stworzeń. Nowe badania wskazują, że ryby zaczynają pływać w mniejszych grupach lub samodzielnie na obszarach o dużej intensywności połowów.
30.10.2020

Coraz więcej zużytych maseczek i rękawiczek gromadzi się w oceanach i na plażach. Grozi nam kolejna katastrofa?

Pandemia nie tylko wywróciła do góry nogami życie milionów ludzi na całym świecie, ale teraz zagraża także oceanom świata.
29.10.2020

Bezpieczeństwo morskie UE: od strategii do działania

Europejskie bezpieczeństwo morskie znacznie się poprawiło w ostatnich latach w kilku wymiarach, takich jak współpraca międzynarodowa lub regionalna, wymiana informacji, rozwój zdolności, zarządzanie ryzykiem i szkolenia.
27.10.2020

Łódź podwodna będzie badać morza wielkiego księżyca Saturna [wideo]

Naukowcy opracowywali koncepcyjną misję, która miałaby wysłać łódź podwodną na ogromny księżyc Saturna, Tytana, na którego lodowatej powierzchni znajdują się jeziora i morza ciekłych węglowodorów.
25.10.2020

UE robi krok w kierunku zwiększenia bioróżnorodności i ochrony obszarów morskich

Przedstawiciele państw członkowskich zatwierdzili wczoraj założenia strategii ws. bioróżnorodności i jej cele dotyczące ochrony i odbudowy przyrody. "27" zgodziła się m.in. na to, by co najmniej 30 proc. obszarów morskich UE było chronione.
24.10.2020

Każdego roku w oceanie pozostaje milion ton niebezpiecznych narzędzi połowowych

Organizacja charytatywna zajmująca się ochroną przyrody twierdzi, że „sieci widmo” niszczą siedliska morskie i zabijają dzikie zwierzęta.
20.10.2020

Oceany będą monitorowane z kosmosu

Według National Aeronautics and Space Administration (NASA) sonda Sentinel-6 Michael Freilich wkrótce znajdzie się na orbicie w celu monitorowania poziomu oceanów, na które ostatnio miały wpływ zmiany klimatu.
20.10.2020

Jak zaangażować młodych w ochronę Błękitnej Planety?

Szukasz pomysłu na interesujące zajęcia dla dzieci i młodzieży? Nowy pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat ochrony mórz i oceanów już jest dostępny! Znajdziesz w nim m.in.: scenariusz lekcji i prezentacje, film edukacyjny oraz ćwiczenia sprawdzające zdobytą wiedzę. Słowem – wszystko, co pozwoli uczniom łatwo i przyjemnie odkrywać tajemnice morskich ekosystemów. Przygotowaliśmy też materiały uzupełniające – przepisy kulinarne, gry i zabawy edukacyjne, morski zeszyt oraz konkurs dla szkół podstawowych.
14.09.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Czy uda się nam pozbyć plastiku z oceanów?

Perspektywy są przerażające: obecna, już gigantyczna suma plastikowych zanieczyszczeń, podwoi się do 2052 roku.
05.08.2020

Bank Plastiku rozwiązaniem na zanieczyszczenie mórz i oceanów

Szwajcarski prywatny bank Lombard Odier i kanadyjskie przedsiębiorstwo społeczne Plastic Bank współpracują, aby opracować pionierskie rozwiązanie, które pomoże zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych zanieczyszczających oceany na świecie oraz stworzyć miejsca pracy w krajach rozwijających się.
03.08.2020

Naukowcy twierdzą, że na Oceanie Arktycznym trwa "zmiana reżimu"

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda odkryli zaskakującą zmianę na Oceanie Arktycznym. Wybuchające zakwity fitoplanktonu, maleńkie glony u podstawy sieci pokarmowej zwieńczonej wielorybami i niedźwiedziami polarnymi, drastycznie zmieniły zdolność Arktyki do przekształcania węgla atmosferycznego w żywą materię. W ciągu ostatniej dekady zjawisko to zastąpiło topnienie lodu morskiego jako największej siły napędowej zmian w pobieraniu dwutlenku węgla przez fitoplankton.
10.07.2020

EEA: Musimy lepiej chronić nasze morza i oceany

Komisja Europejska przyjęła sprawozdanie dotyczące dyrektywy ramowej w sprawie strategii morskiej. Wynika z niego, że choć unijne ramy ochrony środowiska morskiego należą do najbardziej kompleksowych i najambitniejszych na świecie, pewne problemy pozostają nierozwiązane. Należą do nich m.in.: nadmiar substancji biogennych, hałas podwodny, zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi i inne rodzaje zanieczyszczeń oraz niezrównoważone praktyki połowowe.
02.07.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.