• <

Wynik wyszukiwania - "kowalczyk" - Wiadomości

Stocznia Szczecińska "Wulkan" ma nowego prezesa

Dziś rano Stocznia Szczecińska "Wulkan" poinformowała o zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska prezesa oraz wiceprezesa ds. operacyjnych.
27.03.2024

MRiRW: nie podjęto decyzji ws. rurociągu do przesyłu oleju spożywczego z Ukrainy do Gdańska

Wątpliwości prawne oraz okoliczności towarzyszące przepływowi innych towarów rolno–spożywczych z Ukrainy spowodowały, że nie podjęto jeszcze decyzji co do dalszych prac nad projektem ewentualnej budowy rurociągu do przesyłu oleju spożywczego z Ukrainy do Gdańska - przekazał PAP resort rolnictwa.
15.02.2024

Samotnie sześciometrowym jachtem przez Atlantyk. Rusza drugi etap Mini Transat

Już w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed żeglarzami, wśród których jest dwoje Polaków, ponad 2700 mil morskich transatlantyckiej żeglugi. Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim Francji.
27.10.2023

Wizja, pasja, luksus. Stocznia Conrad świętuje 20 lat działalności

Stocznia Conrad uczciła jubileusz 20-lecia swojej działalności podczas eleganckiej uroczystości, która odbyła się w niedziel w historycznym Starym Maneżu w Gdańsku. Niezwykłe wydarzenie zgromadziło ponad 350 gości, w tym pracowników, partnerów biznesowych, projektantów oraz klientów z różnych zakątków świata, którzy przybyli uhonorować dziedzictwo zbudowane na precyzji, wizji i nieustającym zaangażowaniu.
28.08.2023

Mazda Odyssey Warszawskiej Ligi Żeglarskiej już w ten weekend

Już w najbliższy weekend na wodach Zalewu Zegrzyńskiego odbędzie się Mazda Odyssey Warszawska Liga Żeglarska – to już trzeci sezon cyklu spektakularnych wyścigów. Tradycyjnie baza regat znajduje się w klubie Sailing Legia (ul. Warszawska 31, Zegrze Płd.), a wyścigi w najbliższej odległości od brzegu. Stąd ich widowiskowość, bo sędziowie tak ustawiają trasę, by swobodnie można było oglądać zmagania choćby z molo zaprzyjaźnionego Hotelu 500.
23.06.2023

Wiceprezes PEJ na Forum Wizja Rozwoju: w 2026 roku jest planowane rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu

We wtorek na Forum Wizja Rozwoju, które odbywa się w Gdyni odbył się panel pt. "Transformacja polskiej energetyki". W dyskusji wzięli udział wiceprezes Polskich Elektrowni Jądrowych sp. z o.o. Seweryn Kowalczyk, wiceprezes Gaz-System Andrzej Kensbok, członek zarządu PKN Orlen Józef Węgrecki, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakub Faryś, doradca zarządu PSE Robert Paprocki oraz Włodzimierz Pomierny z Agencji Rozwoju Przemysłu.
20.06.2023

Grupa Azoty Puławy zwiększy od czerwca produkcję nawozów i chemikaliów

Grupa Azoty Puławy zwiększy od pierwszego czerwca produkcję nawozów i chemikaliów, chodzi np. o saletrę amonową, roztwór saletrzano mocznikowy i mocznik - poinformowała spółka w środę w komunikacie. Jak dodano, decyzja związana jest z poprawą sytuacji rynkowej.
31.05.2023

Afryka i kraje arabskie zainteresowane zwiększeniem importu polskiego zboża

Zboże z Polski będzie wyeksportowane tak, by zwolnić magazyny na żniwa; jest zainteresowanie zwiększeniem importu przez państwa afrykańskie, toczymy też rozmowy m.in. z Marokiem czy Arabią Saudyjską - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w rozmowie z portalem wp.pl.
04.04.2023

MSZ: w Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski

W Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski; lada moment będzie ono już tam transportowane - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że do najuboższych państw, takich jak Jemen czy Sudan, zboże będzie wysyłane w ramach pomocy humanitarnej.
02.04.2023

Kowalczyk: blisko 1 milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować

Plan jest taki, żeby do żniw wywieźć zboże z Polski; będzie miało ono pierwszeństwo w polskich portach i na kolei - powiedział w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w TVP1. Według ekspertów, blisko jeden milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować - dodał.
02.04.2023

Zboże będzie priorytetem PKP i w portach

W logistyce zboże będzie priorytetem - zarówno na PKP, jak i w portach - wskazał w czwartek Programie I Polskiego Radia wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Poszukujemy też intensywnie rynków zbytu, głównie w krajach afrykańskich, może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną - dodał.
30.03.2023

Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

Władze chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich. Stawki będą uzależnione od odległości od portów. Najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach.
24.03.2023

Morawiecki: Arabia Saudyjska staje się dla nas ważnym partnerem, jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw ropy naftowej

Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata i dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem - mówił premier Mateusz Morawiecki we wtorek w Rijadzie. Jako obszary kooperacji wskazał też rolnictwo, przemysł zbrojeniowy, turystykę i informatykę.
08.03.2023

Nowe technologie w sektorze energetycznym – kierunki i wyzwania

Cyfryzacja sektora energetycznego nabiera rozpędu dzięki postępowi technologicznemu pod postacią rozwiązań takich jak blockchain, IoT, AI, ML czy przetwarzanie danych w chmurze. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne wyznaczają dynamiczne kierunki rozwoju w branży energetycznej. Eksperci są zgodni, że w nadchodzącej dekadzie cyfryzacja zrewolucjonizuje sposób produkcji, dystrybucji, magazynowania i zużycia energii elektrycznej. Będzie to zasługą bardziej inteligentnych, wydajnych, niezawodnych i zrównoważonych systemów ene
23.02.2023

Polskie porty mają być zdolne przeładować w tym roku 12,6 mln ton zbóż

W MRiRW debatowano o tym, jak udrożnić eksport zboża z Wschodu. Resort poinformował, że we wtorek pod przewodnictwem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka odbyło się posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Transportu Produktów Rolnych i Spożywczych z Ukrainy.
17.01.2023

Polski Związek Wędkarski o interwencji ministra w sprawie obwodów rybackich

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wezwało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie do pilnego podjęcia działań prowadzących do oddawania w użytkowanie w drodze konkursów obwodów rybackich - przypomina Polski Związek Wędkarski (PZW).
05.01.2023

Rośnie rola partnerstwa polsko-ukraińskiego w kwestii wymiany towarowej

Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski był głównym tematem rozmów wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.W spotkaniu uczestniczył też wiceminister Rafał Romanowski.
23.12.2022

Komisja Europejska zatwierdziła program operacyjny "Rybactwo i Morze"

"9 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny +Rybactwo i Morze+" – poinformował w środę podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Program Operacyjny "Ryby" zatwierdzono w wysokości ponad 730 mln euro.
14.12.2022

Wiceszef MAP: propozycja rządu ws. portu w Elblągu aktualna

Rządowa propozycja ws. portu w Elblągu jest nadal aktualna - powiedział w sobotę wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. Na antenie Radia Olsztyn podkreślił, że to jest propozycja dobra dla Elbląga.
19.11.2022

Rozbudowa magazynów Elewarr w północnej Polsce przełoży się na transport zbóż

Modernizacja i rozbudowa magazynów produktów rolniczych spółki Elewarr w północnej Polsce ma kosztować 250 mln zł. To ważna inwestycja, która przełoży się na eksport zbóż przez bałtyckie porty - ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
18.11.2022

Kowalczyk o eksporcie ukraińskiego zboża: będziemy rozwijać ten szlak przez Polskę

Będziemy rozwijać ten szlak przez Polskę, by wspomóc Ukrainę, ale też, żeby zboże dotarło do krajów arabskich i Afryki Północnej - zadeklarował w piątek wicepremier, szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk, pytany o eksport ukraińskich towarów rolnych przez Polskę.
28.10.2022

Minister rolnictwa: trudny rok dla rolnictwa, konieczna dalsza pomoc

To był trudny rok dla rolnictwa z powodu pandemii i wojny, która spowodowała wzrost cen i uratę wschodnich rynków zbytu - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
11.09.2022

Kowalczyk: trzeba budować korytarze wywozu zboża z Ukrainy, alternatywne wobec rosyjskich

Trzeba budować - alternatywne wobec rosyjskich - korytarze wywozu zboża z Ukrainy – podkreślił we wtorek wicepremier Henryk Kowalczyk. Dodał, że mimo deklaracji powstania unijnych korytarzy solidarnościowych, to żadna pomoc techniczna w tej sprawie nie została zaproponowana.
06.09.2022

Polska i Ukraina rozważają budowę rurociągu na olej spożywczy z Ukrainy do Portu Gdańsk

Z inicjatywy ukraińskiej podpisaliśmy wstępne porozumienie dot. ewentualnej budowy rurociągu łączącego Polskę i Ukrainę, którym miałby być przesyłany olej spożywczy do Gdańska – poinformował we wtorek PAP wicepremier Henryk Kowalczyk.
06.09.2022

Kowalczyk: niecały milion ton zbóż wwieziono do Polski z Ukrainy

Niespełna milion ton zbóż wwieziono do Polski z Ukrainy od rozpoczęcia wojny w tym kraju - szacuje wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Jak dodał, głównym produktem importowym jest kukurydza. Zapewnił, że eksport zbóż z Polski przekracza ilości zbóż napływających z Ukrainy.
23.08.2022

Wojewoda lubelski: żołnierze WOT pomogą w usunięciu martwych małż z Zalewu Zemborzyckiego

Dodatkowa łódź z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej od czwartku wspomoże Wody Polskie w odławianiu martwych małż z Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie; pierwsze badania wskazują na naturalne przyczyny wymierania - poinformował w środę w wojewoda lubelski Lech Sprawka.
17.08.2022

Ponad pół tony śniętych małż zebrano w weekend nad Zalewem Zemborzyckim

Przez ostatnie trzy dni pracownicy Wód Polskich zebrali ponad pół tony martwych małż zalegających brzegi Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie nie znalazł dowodów celowego zatrucia.
16.08.2022

Premier: możemy w niewielkim wymiarze pomóc w tranzycie zboża z Ukrainy

Polska nie jest w stanie przewieźć takiej ilości ukraińskiego zboża, jaką chciałyby kupić Afryka Północna i Bliski Wschód; możemy pomóc w niewielkim wymiarze w tranzycie – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
29.07.2022

Premier: jesteśmy gotowi do pomocy w wywozie zboża z Ukrainy

Jesteśmy gotowi do pomocy w wywozie zboża z Ukrainy; zrobimy wszystko, aby przynajmniej część przewieźć tranzytem do naszych portów i stamtąd do krajów, które kontraktowały zboże od Ukrainy - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
27.07.2022

W porcie w Mariupolu Rosjanie przygotowują się do wywozu kradzionego zboża

Do portu w okupowanym Mariupolu przywrócono dostawy prądu, Rosjanie przygotowują się do wznowienia wywozu kradzionego zboża - pisze w poniedziałek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola.
25.07.2022

Jak będzie wyglądał polski transport zboża z Ukrainy?

Po to, by usprawnić transport zboża z Ukrainy, potrzebujemy pomocy technicznej, czyli kontenerów, wózków, urządzeń przeładunkowych - poinformował w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
20.07.2022

Kowalczyk: terminal zbożowy w Porcie Gdańsk powinien ruszyć w ciągu kilku tygodni

Terminal rolno-spożywczy, który pozwoli eksportować większe ilości zboża, powinien zacząć funkcjonować w ciągu kilku tygodni - poinformował w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że przygotowywana jest powierzchnia magazynowa sięgająca 100 tys. ton.
20.07.2022

[WIDEO] Trąba wodna nad Bałtykiem nagrana z platformy Lotos Petrobaltic

Wyjątkowe nagranie opublikowała na swoim profilu na Twitterze Grupa Lotos. W sieci pojawiły się również inne ujęcia trąby wodnej mm.in. na facebookowym profilu Lubuskich Łowców Burz. Na filmie widzimy niedzielną trąbę wodną nad Bałtykiem, którą nagrano z polskiej platformy wydobywczej Lotos Petrobaltic.
11.07.2022

Pierwszy weekend Gdynia Sailing Days za nami [WIDEO]

Pierwszy weekend w ramach Gdynia Sailing Days za nami. Poznaliśmy zwycięzców esportowych regat PGE eGdynia Sailing Days oraz triumfatorów Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej.
10.07.2022

Premier: zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie

Zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie; my mamy w Polsce polską żywność, polskie zboże; będziemy zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika - powiedział w sobotę w Myśliwcu (woj. kujawsko-pomorskie) premier Mateusz Morawiecki.
09.07.2022

Minister rolnictwa: na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy

Na razie nie ma żadnej konkretnej pomocy UE w eksporcie zboża z Ukrainy. Apelujemy do Unii, by zapewniła nam kontenery do przewozu zboża czy urządzenia przeładunkowe - powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
06.07.2022

Kowalczyk: Tranzyt przez Polskę 4-5 mln ton miesięcznie ukraińskiego zboża jest nierealny

Tranzyt 4-5 mln ton ukraińskiego zboża miesięcznie przez Polskę jest nierealny. Możemy pomóc w wywozie 1-1,5 mln ton zbóż miesięcznie transportem drogowym., ale i w tym przypadku potrzebny jest dodatkowy tabor i kontenery - powiedział w niedzielę minister Henryk Kowalczyk w radiowej "Jedynce".
12.06.2022

Kowalczyk: w najbliższym czasie przewóz zboża z Ukrainy może dojść do 1,5 mln ton na miesiąc

Przy bardzo intensywnych pracach możemy dojść do ilości 1,5 mln ton miesięcznie w najbliższym czasie - powiedział w piątek minister rolnictwa i wicepremier Henryk Kowalczyk, pytany o ilość ukraińskiego zboża przewożonego przez polską granicę.
10.06.2022

Blokada portów nad Morzem Czarnym. Kowalczyk: będziemy nadal obserwować efekt cenowy zbóż

Efekt cenowy zbóż będziemy nadal obserwować; przez blokowanie ukraińskich portów Morza Czarnego i brak eksportu do krajów, które go potrzebują, sytuacja może się jeszcze pogarszać, jak tylko zapasy będą się kończyły - ocenił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
10.06.2022

Przeładunek sekcji mostu w Porcie Gdańsk. Hecksher Polska partnerem operacji [WIDEO]

2 czerwca przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte w Porcie Gdańsk przeprowadzono przeładunek sekcji mostu. Złożyły się na niego cztery sekcje mostu kolejowego oraz dwie sekcje kładki dla pieszych - wszystkie wyprodukowane przez Mostostal Puławy dla duńskiego klienta Danpro.
08.06.2022

Kowalczyk: polscy rolnicy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża

Rolnicy polscy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża; to jest tranzyt, który realizujemy i pomagamy - powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Dodał, że Polska w najbliższych dwóch miesiącach jest w stanie wspomóc Ukrainę w transporcie zboża maksymalnie do 1,5 mln ton miesięcznie.
08.06.2022

Kowalczyk: wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą

Wielkim wyzwaniem jest zapewnienie stabilnej wymiany towarowej z Ukrainą m.in. w zakresie tworzenia nowych kanałów dystrybucyjnych — powiedział w Toruniu wicepremier Henryk Kowalczyk. Ocenił, że świat musi znaleźć odpowiedź w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu.
30.05.2022

Polferries. Przegląd najważniejszych wydarzeń

Polferries poinformowało o ostatnich działaniach. Z okazji pierwszego Dnia Kobiet w Branży Morskiej odbyły się podróże sławnych osobistości promami Polferries. Na jednostkach armatora przypłynęły pojazdy medyczne dla Ukrainy, zakończono również prace remontowe na promie Mazovia. Ale to nie wszystko.
27.05.2022

Piątek ostatnim dniem manewrów Defender Europe 2022

Sojusznicze kierowanie ogniem to ostatnie manewry, które odbywają się na poligonie drawskim w ramach ćwiczenia DefenderEurope2022. To podsumowanie międzynarodowych działań, w których udział bierze ponad 2 tys. żołnierzy.
27.05.2022

Kowalczyk: Polska głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii

Polska jest głównym partnerem w przewozie zboża z Ukrainy do Rumunii i stamtąd w świat; wąskim gardłem jest polsko-ukraińska granica - powiedział w czwartek wicepremier Henryk Kowalczyk. Z Ukrainy do Polski dziennie może wjechać ok. 150 wagonów dziennie; potrzeby są 5-6 razy większe - wskazał
19.05.2022

Kowalczyk: Polska nie ma możliwości przewozu 5 mln ton ukraińskiego ziarna miesięcznie

Polska nie ma możliwości technicznych przewozu 4-5 mln ton zbóż miesięcznie ukraińskiego ziarna, sukcesem byłby transport 1-2 mln ton zbóż - mówił na konferencji prasowej w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
17.05.2022

Ardanowski: przez wojnę na Ukrainie w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa

Brak zasiewów na Ukrainie z powodu rosyjskiej agresji, sprawił, że w produkcji żywności pojawia się wielka wyrwa; Polska powinna zwiększyć produkcję wobec kryzysu żywnościowego na świecie - powiedział PAP Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.
16.05.2022

Wicepremier Kowalczyk: jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

Jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża. Chodzi o udrażnianie szlaków komunikacyjnych, choć oczywiście nie zastąpimy w pełni portów Morza Czarnego - powiedział PAP wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przed rozpoczęciem drugiego dnia sesji Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi.
11.05.2022

Ukraina zakazuje eksportu nawozów - rynek z dużym problemem

Ukraina, jeden z czołowych światowych producentów produktów rolnych, zakazała eksportu nawozów w związku z rosyjską inwazją - podał w sobotę Reuters powołując się na informację ukraińskiego resortu rolnictwa.
12.03.2022

MRiRW: jest projekt noweli specustawy covidowej; ma pozwolić na wypłatę odszkodowań armatorom rybołówstwa

Będzie pomoc dla wszystkich armatorów, którzy nie uzyskali jej w ramach wcześniejszego rozporządzenia" – poinformował w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. W MRiRW powstał projekt noweli specustawy covidowej, który ma to zapewnić.
09.02.2022

Protest ostrzegawczy rybaków przybrzeżnych w portach i przystaniach nad polskim Bałtykiem

Około 80 jednostek należących do rybaków przybrzeżnych wypłynęło w niedzielę na redę w portach w Kuźnicy, Łebie, Ustce i Darłowie w proteście ostrzegawczym. Rybacy manifestowali swoje niezadowolenie z działań Departamentu Rybołówstwa, które ich zdaniem zmierzają do likwidacji branży.
28.11.2021

III Morskie Regaty Konsulów. Pokazali, że współpraca to podstawa [ZDJĘCIA]

Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbyły się w niedzielę 26 września Morskie Regaty Konsulów. W trzeciej edycji imprezy zorganizowanej przez Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce wzięły udział załogi siedmiorga konsulów.
26.09.2021

Program Miecznik. PGZ rozmawia ze strategicznymi partnerami

Rozmawiamy i podpisujemy umowy z wieloma strategicznymi partnerami budowy trzech fregat dla Marynarki Wojennej w ramach programu Miecznik – poinformował Cezary Cierzan, dyr. programu Miecznik w Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ).
08.09.2021

Szkolenie Sea Survival – Personal Offshore Safety

Sytuacje awaryjne na morzu, zachowanie w obliczu zagrożenia, metody wzywania pomocy i udzielania zaawansowanej pierwszej pomocy medycznej na jachcie, strategia przetrwania w wodzie i w tratwie – to tylko niektóre z elementów szkolenia „Sea Survival – Personal Offshore Safety” organizowanego cyklicznie przez Ocean Team Sailing School.
22.01.2021

PiS za projektem budżetu na 2021 r.; krytyka opozycji

Dyskutowany we wtorek w Sejmie projekt budżetu na 2021 r. według PiS zapewni finansowanie podstawowych programów, np. 500+ przy umiarkowanym wzroście deficytu i długu; według opozycji - nie stanowi recepty na rosnące problemy kraju i gospodarki związane z pandemią.
15.12.2020

Norweska księżniczka mistrzynią kraju w surfingu

Norweska księżniczka Ingrid Aleksandra została mistrzynią kraju w surfingu w klasie juniorek, kontynuując bogate rodzinne tradycje sportowe.
29.10.2020

Naukowcy: spalanie drewna nie jest zieloną energią

Spalanie drewna nie jest zieloną energią i nie ograniczy emisji CO2. Poza tym drewno "niepełnowartościowe", które będzie mogło, zgodnie z nowymi przepisami dot. OZE, trafić do energetyki - jest teraz cennym zasobem dla przyrody - mówili w czwartek naukowcy.
31.07.2020

Projekt Tarczy antykryzysowej 4.0 - ponownie do komisji finansów

W związku ze złożeniem podczas drugiego czytania kolejnych poprawek do projektu tzw. Tarczy 4.0, Sejm zdecydował o ponownym przesłaniu go do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreślała, że dzięki szybkiemu działaniu 1,5 mln firm otrzymało pomoc od rządu.
28.05.2020

Sejm debatował nad dwoma pomysłami ratowania firm i pracowników w zw. z koronawirusem

We wtorek posłowie debatowali nad dwoma pomysłami - rządowym i poselskim (Koalicji Polskiej) na ratowanie firm i miejsc pracy w związku z pandemią koronawirusa. Sejm zdecydował, że komisja finansów będzie pracować nad nimi dwoma.
07.04.2020

70-lecie Klubu Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi

Swoje siedemdziesięciolecie święci w tym roku Klub Sportów Wodnych Ligi Morskiej i Rzecznej w Łodzi. Niedawna Gala 70-lecia klubu odbyła się w ramach obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.
25.11.2019

Na Westerplatte odkryto szczątki kolejnej – ósmej - osoby

Archeolodzy prowadzący badania na terenie gdańskiego Westerplatte znaleźli kolejne ludzkie szczątki. W sumie w trakcie prac natrafiono na osiem kompletnych bądź zachowanych częściowo szkieletów. Przy wielu z nich odkryto przedmioty wskazujące na polskich żołnierzy.
29.10.2019

Na Westerplatte odkryto szczątki kolejnych trzech osób

Na terenie gdańskiego Westerplatte archeolodzy znaleźli kolejne ludzkie szczątki należące do trzech osób. W sumie w trakcie badań natrafiono na siedem kompletnych bądź zachowanych częściowo szkieletów. Przy części z nich odkryto przedmioty wskazujące na polskich żołnierzy.
25.10.2019

Michał Weselak po pierwszym etapie Mini Transat

Michał Weselak na 16 miejscu zakończył pierwszy etap Mini Transat, atlantyckich regat samotników na jachtach klasy Mini 6.5. Trasę z La Rochelle do Las Palmas de Gran Canaria gdańszczanin pokonał w 10 dni 12 godzin 50 minut i 24 sekund.
20.10.2019

Straż pożarna: w miejscach, gdzie rozstawione zostały zapory, Narew jest już czysta

Po wycieku oleju do Narwi, w miejscach, gdzie zostały w sobotę rozstawione zapory, rzeka jest już czysta - poinformował w niedzielę PAP oficer prasowy z Komendy Powiatowej w Makowie Mazowieckim mł. kpt. Bartosz Kołodziejski. Jak podkreślił, obecnie na Narwi działają zapory, które doczyszczają rzekę.
20.10.2019

Min. Kowalczyk: resort środowiska monitoruje sprawę wycieku oleju do Narwi

Resort środowiska jest w stałym kontakcie ze służbami, które monitorują sytuację w związku z wyciekiem oleju z elektrowni Energa w Ostrołęce – powiedział w sobotę minister środowiska Henryk Kowalczyk.
19.10.2019

Na Westerplatte odkryto kolejne ludzkie szczątki

Pracujący na terenie gdańskiego Westerplatte archeolodzy znaleźli kolejne – czwarte już – ludzkie szczątki. Nie jest wykluczone, że mogą one należeć do któregoś z polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. bronili składnicy wojskowej ulokowanej na półwyspie.
16.10.2019

Na Westerplatte odkryto kolejne szczątki prawdopodobnie polskiego żołnierza

Archeolodzy znaleźli na gdańskim Westerplatte kolejne – trzecie już - szczątki należące ich zdaniem z dużym prawdopodobieństwem do polskiego żołnierza. Znaleziono też około 260 kości. Wszystkie szczątki zostaną zbadane z nadzieją na ustalenie tożsamości zmarłych.
10.10.2019

Gdańsk: Na Westerplatte odkryto kolejne szczątki ludzkie

Drugi raz w tym tygodniu podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku odnaleziono ludzkie szczątki. Natrafiono na niemal kompletny szkielet – poinformował w piątek PAP rzecznik Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski.
27.09.2019

Na Westerplatte odkryto szczątki polskiego żołnierza

Szczątki polskiego żołnierza odnaleziono podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku. Zachowała się czaszka wraz z kośćmi. To pierwsze od 1963 r. odkrycie na Westerplatte prochów polskiego obrońcy.
24.09.2019

3,5 mld zł z funduszy norweskich dla Polski

Kolejne 3,5 mld zł z funduszy norweskich dla Polski zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia związane m.in. z kulturą, zdrowiem, innowacjami, rozwojem przedsiębiorczości - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas inauguracji trzeciej edycji funduszy norweskich i EOG.
13.09.2019

Porozumienie o wzajemnej współpracy w ramach krajowej Sieci Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju podpisane

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, 9 września podpisał porozumienie o wzajemnej współpracy w ramach krajowej Sieci "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju".
10.09.2019

Gdańszczanin w sprincie przez Atlantyk. Z flagą Gdańska na jachcie

Michał Weselak, gdańszczanin, żeglarz, społecznik pod gdańską banderą popłynie na regaty samotników przez przez Atlantyk - Mini Transat 2019. W środę, 4 września w miejskiej marinie Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska przekazała mu flagę Gdańska i pożegnała żeglarza przed rejsem.
04.09.2019

Rusza 29. Forum Ekonomiczne w Krynicy

Pod hasłem „Europa jutra. Silna czyli jaka?” w Krynicy-Zdroju rozpocznie się we wtorek 29. Forum Ekonomiczne, zaliczane do najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie Środkowej. Co roku w debatach, panelach dyskusyjnych i prezentacjach Forum bierze udział ponad 4 tys. osób.
03.09.2019

1. Liga zakończona, wiemy kto awansuje do Ekstraklasy Żeglarskiej

Zakończyły się finałowe regaty 1. Ligi Żeglarskiej. Po 4 rundach wyłoniono 3 czołowe załogi premiowane awansem do Ekstraklasy na sezon 2020. Awans wywalczyły Yacht Club Gdańsk, Yacht Klub Polski Gdynia i UKS Albatros Wolin.
02.09.2019

Szczecin: Obchody 39. rocznicy Porozumień Sierpniowych

Stocznia Szczecińska jest symbolem przemożnego pragnienia wolności - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda w 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, w liście skierowanym do uczestników uroczystości.
30.08.2019

Fala ścieków na Wiśle dotarła do Płocka

Fala ścieków, spływająca Wisłą od Warszawy, po awarii kolektorów tamtejszej oczyszczalni "Czajka", dotarła w piątek przed południem do Płocka. Obecnie nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta - poinformował PAP dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim Urzędzie Miasta Jan Piątkowski.
30.08.2019

Minister środowiska: Podłączenie awaryjnego rurociągu potrwa od jednego do dwóch tygodni. Straty w Wiśle ogromne

Podłączenie awaryjnego rurociągu, który odetnie ścieki od Wisły, potrwa od jednego do dwóch tygodni - ocenił w piątek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jego zdaniem straty środowiskowe w Wiśle będą ogromne z powodu obniżenia poziomu tlenu w rzece.
30.08.2019

Do Wisły wpływa 260 tys. m sześc. ścieków na dobę. Premier zdecydował o budowie rurociągu, który doprowadzi je do warszawskiej oczyszczalni

Premier zdecydował o budowie rurociągu, dzięki któremu ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafią do oczyszczalni – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. W czwartek wieczorem na polecenie szefa rządu odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego w związku z awarią kolektorów ściekowych w stolicy.
30.08.2019

Minister środowiska: Związki azotanów zanieczyszczają wodę w Wiśle

Związki azotanów zanieczyszczają wodę w Wiśle, to są poważne zagrożenia – powiedział na antenie TVP w czwartek po zakończeniu obrad sztabu kryzysowego minister środowiska Henryk Kowalczyk.
30.08.2019

Kowalczyk: Skutki zrzutu ścieków mogą być znaczące dla Wisły

Skutki zrzutu ścieków do Wisły mogą być znaczące. Woda została zbadana przed i po zrzucie ścieków, zawartość azotanu amonowego w niej wzrosła 43 razy - powiedział w czwartek minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk.
29.08.2019

Wody Polskie: W Wiśle doszło do katastrofy na sporą skalę

Doszło do katastrofy na sporą skalę i nakładają się na to specyficzne warunki pogodowe, wysoka temperatura i bardzo niski poziom wody w Wiśle, przez co stężenie ścieków jest wysokie - poinformowała Joanna Kopczyńska, zastępca prezesa Wód Polskich ds. Zarządzania Środowiskiem Wodnym w rozmowie z TVP Info.
29.08.2019

Trzaskowski chce zmniejszenia wpływu ścieków do Wisły

Zleciłem MPWiK przeprowadzenie pomiarów wody w Wiśle na odcinku Warszawa-Płock i przygotowanie tymczasowego planu zmniejszenia wpływu ścieków do rzeki - poinformował w czwartek po naradzie w MPWiK prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
29.08.2019

Prokuratura Rejonowa na Pradze Północ bada sprawę awarii w „Czajce”

Śledztwo w sprawie awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka" wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa - Praga Północ - przekazał w środę PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej prok. Marcin Saduś. Prowadzone jest ono m.in. w kierunku sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób.
29.08.2019

Wody Polskie i IMGW: W ciągu sekundy do Wisły w Warszawie trafia 3 tys. litrów ścieków

Po awarii kolektorów doprowadzających ścieki do stołecznej oczyszczalni "Czajka", do Wisły trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę - poinformowały w środę Wody Polskie. Według szacunków od momentu zrzutu, ścieki dotrą do Połocka po 84 godz., a do Torunia po 142 godz.
28.08.2019

Kowalczyk: Awaria w „Czajce” może potrwać kilka tygodni

Obydwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni "Czajka" są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły; awaria może potrwać kilka tygodni - poinformował w środę na konferencji minister środowiska Henryk Kowalczyk.
28.08.2019

Ekspertka o zrzucie ścieków do Wisły: To potencjalne zagrożenie epidemiologiczne

Kontakt z wodą może stanowić potencjalne zagrożenie epidemiologiczne, szczególnie ze względu na wysoką temperaturę powietrza i niski poziom rzeki - powiedziała PAP biolog dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska. Do Wisły w Warszawie ścieki trafiają w wyniku awarii kolektora oczyszczalni ścieków.
28.08.2019

GIOŚ: Zagrożenie po awarii w „Czajce” może trwać około miesiąca

Zagrożenie po awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka" może trwać około miesiąca - przekazał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. GIOŚ zalecił wdrożenie działań kryzysowych przez podmioty eksploatujące ujęcia wody Wisły. Przed zanieczyszczeniem ostrzegł także wędkarzy i rolników.
28.08.2019

MŚ: Nowy Główny Geolog Kraju powołany

Minister środowiska Henryk Kowalczyk powołał z dniem 1 sierpnia nowego Głównego Geologa Kraju, którym został Piotr Dziadzio - poinformował w środę resort środowiska. Dodano, że Dziadzio spełniał wszystkie wymagane kryteria do objęcia tego stanowiska.
01.08.2019

Premier odwołał Głównego Geologa Kraju; za kilka dni ma być powołany nowy

Premier Mateusz Morawiecki odwołał Głównego Geologa Kraju prof. Mariusza Oriona Jędryska - poinformował PAP w środę rzecznik rządu Piotr Mueller. Kandydat na stanowisko głównego geologa jest i za kilka dni powinien zostać powołany - dodał minister środowiska Henryk Kowalczyk.
05.06.2019

Japonia: Czołowy producent plastikowych śmieci, chce zabronić darmowych foliówek w sklepach

Japonia chce wprowadzić opłatę za torby foliowe w supermarketach, sklepach spożywczych, aptekach i domach towarowych - podała we wtorek agencja Kyodo. Największy producent plastikowych śmieci w przeliczeniu na mieszkańca chce w ten sposób walczyć z zanieczyszczeniem mórz.
05.06.2019

Katowice: Rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy

W Katowicach rozpoczął się w poniedziałek Europejski Kongres Gospodarczy - jedno z największych wydarzeń biznesowych w Europie środkowej. Organizatorzy spodziewają się, że 11. edycja kongresu będzie rekordowa pod względem frekwencji - udział zapowiedziało ponad 12 tys. gości.
13.05.2019

Tony nielegalne przywiezionych odpadów wróciły do Wielkiej Brytanii

Tylko w tym roku, dzięki skutecznym działaniom Inspekcji Ochrony Środowiska wywieziono z Polski prawie 3,8 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju nielegalnie – poinformowało w komunikacie ministerstwo środowiska.
19.04.2019

Kwieciński: nie mieliśmy w ostatnim 30-leciu tak dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych

Przez ostatnie 30 lat nie mieliśmy tak dobrych wskaźników gospodarczych i społecznych jak obecnie - powiedział w Toruniu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że ten rok będzie niezwykle istotny także z uwagi na wybory do Parlamentu Europejskiego.
18.03.2019

Przed nami V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa

W sobotę 16 marca na w sali koncertowej Portu Gdynia odbędzie się V Żeglarska Konferencja Bezpieczeństwa. Hasłem przewodnim spotkania zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski będzie "Studia przypadków".
14.03.2019

Pierwsze Gdańskie Lwy Żeglarstwa rozdane! (foto)

Nie ma lepszego dnia na podsumowanie sezonu żeglarskiego niż ostatni piątek roku. Tak się właśnie stało w Gdańsku – po raz pierwszy zostały wręczone Gdańskie Lwy Żeglarstwa. Nagrody te są nową inicjatywą środowiska żeglarskiego, któremu patronuje Miasto Gdańsk, a mają na celu wyróżnienie oraz promowanie osób i organizacji, które w wyjątkowy sposób wyróżniły się w trakcie minionego roku się w gdańskim świecie żeglarzy swoją postawą, osobowością oraz dokonaniami.
02.01.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Migracje, budżet UE i Brexit wśród tematów polsko-czeskich konsultacji

Migracje, wieloletni budżet UE i implikacje Brexitu znalazły się wśród tematów poruszonych na czwartkowych polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych w Pradze - oświadczyli po ich zakończeniu premierzy Polski i Czech, Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz.
16.11.2018

Zakończyły się Meczowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist

Przez trzy dni, od 21 do 23 września 2018 roku, Kraków był Miastem-Gospodarzem, a zalew Bagry Wielkie areną zmagań o medale Meczowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. Najlepszymi młodymi żeglarzami okazali się Paulina Rutkowska i Oskar Ponto z Yacht Klubu Polskiego Gdynia.
25.09.2018

Rusza kampania edukacyjno-informacyjna o gazie ziemnym

Polska Spółka Gazownictwa i Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza rozpoczynają kampanię informującą o korzyściach i potencjalnych zagrożeniach, związanych z użyciem gazu ziemnego. Minister środowiska podkreśla, że walka ze smogiem podniesie popyt na gaz.
19.09.2018

Kowalczyk: zawrócenie importowanych odpadów to dowód, że nowe przepisy działają

Wychwycenie i zawrócenie pierwszych partii odpadów przywiezionych do Polski to dowód, że nowe przepisy działają; liczymy, że ten przykład podziała ostrzegawczo i takie przypadki będą coraz rzadsze - powiedział PAP minister środowiska Henryk Kowalczyk.
11.09.2018

Żeglarska bitwa o Gottland już za 10 dni

Już za dziesięć dni, w niedzielę, 16 września, wystartują siódme regaty Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2018. Tym razem na liście startowej dwudziestu dziewięciu zawodników, którzy podejmują wyzwanie samotnej żeglugi non-stop po jesiennym Bałtyku. Kim są?
06.09.2018

Nowy zintegrowany raport roczny LOTOSU dostępny już on-line

Rekordowe wyniki finansowe, innowacyjne projekty oraz konsekwentne ograniczanie wpływu na środowisko – to tylko niektóre z osiągnięć 2017 roku zaprezentowane w najnowszym raporcie zintegrowanym Grupy Kapitałowej LOTOS. Gdański koncern już po raz dziewiąty podsumowuje efekty działalności biznesowej oraz swój wpływ na otoczenie społeczno-środowiskowe.
04.09.2018

Kolory na ratunek rafom koralowym

AkzoNobel, globalny producent farb i lakierów, rusza na pomoc rafom koralowym w ramach projektu „Save the Coral Reefs”. Firma jako ekspert kolorów odtworzyła wiernie kolory raf w obrazach namalowanych na samolocie Airbus 380, pokazując, jak piękny jest podwodny świat i ile możemy stracić bezpowrotnie, jeśli nie będziemy nagłaśniać problemu globalnego ocieplenia oraz zanieczyszczania oceanów i mórz.
07.08.2018

Klasa 505: Ostatni dzień mistrzostw świata i oficjalni zwycięzcy – Stengel i Jess (foto)

Już oficjalnie w piątek potwierdzono, że Mistrzami Świata w Klasie 505 zostali Lutz Stengel i Holger Jess z Niemiec. Właśnie zakończyły się regaty SAP 505 Worlds 2018 w Gdyni. Zawody trwały dziesięć dni i stanęły na najwyższym sportowym oraz organizacyjnym poziomie.
01.08.2018

Kowalczyk: Płatne foliówki przynoszą efekt – mniej z nich korzystamy

Wprowadzenie od początku roku dodatkowej opłaty za torby foliowe spotkało się z pozytywnym odbiorem społecznym; mamy sygnały, że zużywamy ich mniej - ocenił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk.
05.06.2018

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. – od poniedziałku

Wystawa o szczecińskich strajkach z 1988 r. będzie prezentowana od poniedziałku w Warszawie. Jak powiedzieli organizatorzy, to próba upamiętnienia zapomnianych antykomunistycznych zrywów i stojących za nimi ludzi.
02.06.2018

Rekordowa frekwencja podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Jubileuszowy X Europejski Kongres Gospodarczy miał rekordową frekwencję - wynika z informacji organizatorów tego zakończonego w środę w Katowicach wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 11 tys. gości z wielu krajów świata. Towarzyszące kongresowi Dni startupów przyciągnęły ok. 2,5 tys. osób.
16.05.2018

Do granic Niepodległej: Zawisza Czarny już w morzu

Podział na wachty, uroczysta inauguracja i wreszcie wypłynięcie na morze! We wtorek, 15 maja rozpoczął się projekt Do granic Niepodległej, który upamiętnia setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
16.05.2018

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach już po raz 10.

Komisarze unijni: Andrus Ansip, Miguel Arias Canete oraz Cecilia Malmström; wiceprzewodnicząca Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego przy Radzie Atlantyckiej Ellen Tauscher; przedstawiciele polskiego rządu, m.in: Teresa Czerwińska, Jacek Czaputowicz, Jadwiga Emilewicz, Jarosław Gowin, Henryk Kowalczyk, Jerzy Kwieciński, Łukasz Szumowski, Beata Szydło, Krzysztof Tchórzewski i Anna Zalewska - 10. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress - EEC), poza biznesem, zgromadzi w Katowicach reprezentację czo
07.05.2018

Tchórzewski: Fuzja Orlenu i Lotosu powinna być jak najmniej kosztowna

Doprowadzenie do "jak najmniej kosztownej" fuzji Orlenu i Lotosu to najważniejsze zadanie zarządów obu spółek - poinformował we wtorek dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas "Tweetupu" w Kancelarii Premiera.
21.03.2018

Czerwińska: Słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów

Słabszy złoty to dobra wiadomość dla eksporterów - powiedziała dziennikarzom we wtorek minister finansów Teresa Czerwińska podczas "Tweetupu" w Kancelarii Premiera.
20.03.2018

Są pierwsze zgłoszenia do Nagród Żeglarskich Szczecina

Półmetek przyjmowania zgłoszeń kandydatów do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za nami. Na potencjalnych laureatów żeglarskich wyróżnień kapituła czeka do 15 lutego. Ze wszystkich nadesłanych zgłoszeń wybrani zostaną nominowani w aż 10 kategoriach.
31.01.2018

Prezydent A. Duda powołał nowych ministrów

Prezydent Andrzej Duda dokonał we wtorek zmian w składzie rządu. Odwołanego szefa MON Antoniego Macierewicza zastąpił Mariusz Błaszczak; nowym szefem MSZ został Jacek Czaputowicz, w miejsce Witolda Waszczykowskiego. Joachim Brudziński objął funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji.
09.01.2018

Kowalczyk: 468 spółek kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa

Obecnie jest 468 spółek kapitałowych z udziałem Skarbu Państwa - poinformował w piątek członek Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Dodał, że wartość udziałów Skarbu Państwa w spółkach w obrocie publicznym wzrósł o 30 mld zł, do 113 mld zł.
15.12.2017

Prezydent powołał rząd Mateusza Morawieckiego; skład gabinetu bez zmian

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek rząd Mateusza Morawieckiego. Nowy premier, który urząd objął po Beacie Szydło, został jednocześnie powołany na szefa resortu finansów i rozwoju, b. premier została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie.
11.12.2017

Kaźmierczak: Zmiana premiera oznacza, że PiS kładzie akcent na gospodarkę

Zmiana premiera oznacza przesunięcie akcentów ze spraw społecznych - które w dużej mierze zostały załatwione - na sprawy gospodarcze i rozwojowe - ocenił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.
07.12.2017

Kowalczyk: zniesienie limitu składek na ZUS raczej nie w styczniu 2018 r.

Zniesienie górnego limitu składek na ZUS, w wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, raczej nie nastąpi w styczniu 2018 r., gdyż potrzebny jest czas na dyskusję i modyfikacje projektu - poinformował we wtorek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
05.12.2017

Kowalczyk: zniesienie górnego limitu składek na ZUS prawdopodobnie będzie przesunięte

Zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, powyżej którego nie płaci się składek, zostanie prawdopodobnie przesunięte w czasie - powiedział w czwartek przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
30.11.2017

M. Morawiecki o Konstytucji Biznesu: Trwają konsultacje; lada moment trafi pod obrady rządu

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę, że ogłoszona przed rokiem Konstytucja Biznesu, czyli pakiet 5 projektów dot. zmian w prawie gospodarczym "lada moment" trafi pod obrady rządu. Według niego, obecnie wciąż trwają "żmudne konsultacje" w tej sprawie.
04.11.2017

Projekt: Akcje Poczty Polskiej, PKP i PERN-u nie będą mogły być zbyte

Poczta Polska, PERN i Polskie Koleje Państwowe trafią na listę spółek, których akcje nie będą mogły być zbyte przez Skarb Państwa - zakłada projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Projekt zmienia też m.in. zasady wynagradzania członków Rady ds. spółek.
18.10.2017

Kowalczyk: Nie ma żadnego przejmowania przez premier władztwa nad spółkami Skarbu Państwa

Nie ma żadnego przejmowania przez premier władztwa nad spółkami Skarbu Państwa, to jest absolutnie nieprawda; zmiana ustawy, którą przygotowałem polega na doprecyzowaniu pewnych określeń - powiedział w czwartek minister w KPRM Henryk Kowalczyk.
12.10.2017

Morawiecki: poczekajmy na kształt ustawy dot. nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa

Poczekajmy na ostateczny kształt ustawy dot. nadania premierowi nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa - powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
12.10.2017

Rząd chce, by premier miał nadzór nad wszystkimi spółkami Skarbu Państwa

Rząd chce, żeby Prezes Rady Ministrów miał nadzór nad wszystkimi spółkami Skarbu Państwa - wynika z wykazu prac legislacyjnych KPRM. Projekt ustawy przygotowany został przez szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka.
11.10.2017

Kowalczyk: Trwają uzgodnienia dot. Centralnego Portu Komunikacyjnego

W sprawie projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego trwają uzgodnienia dotyczące m.in. sieci komunikacyjnej - poinformował w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
11.10.2017

MR: Komitet Stały przyjął pakiet projektów ustaw Konstytucji Biznesu

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w czwartek pakiet projektów ustaw w ramach Konstytucji Biznesu; pewne kwestie pozostawiono do rozstrzygnięcia na forum rządu - poinformował PAP Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.
05.10.2017

Rektorzy: Ogólny zarys ustawy o szkolnictwie spełnia nasze oczekiwania

Ogólny zarys ustawy o nauce i szkolnictwie wyższym spełnia oczekiwania naszego środowiska – ocenili w rozmowie z PAP rektorzy kilku uczelni wyższych. Według nich zapisy w dokumencie wymagają jeszcze analiz i dopracowania, co ma nastąpić w przyszłości.
19.09.2017

Bitwa o Gotland: Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Tegoroczne regaty Bitwa o Gotland Delphia Challenge 2017 są rekordowe pod względem liczby uczestników. To wyzwanie dla organizatorów, którzy nieustannie kładą nacisk na ich zabezpieczenie. Do elementów stałych, takich jak monitoring bezpieczeństwa, prognozy pogody, tracking satelitarny on-line i osłona medyczna, dołączono szkolenie SAR oraz obowiązkowe wyposażenie osobiste związane z bezpieczeństwem.
07.09.2017

Dualizm relacji miasto – port, czyli wciąż nieodkryty potencjał rozwoju miast

W opublikowanym raporcie „Port Services 2017” specjaliści firmy Deloitte przedstawili globalne trendy związane z branżą portowo-logistyczną. Większość z nich koncentruje się na zastosowaniu innowacyjnych narzędzi i technologii w celu optymalizacji procesów, podniesienia jakości zarządzania oraz zapewnienia bezpieczeństwa danych. Jednakże jeden z nich może zaskakiwać – to wykorzystanie potencjału dualnej relacji miasto – port.
07.09.2017

Bitwa o Gotland już w niedzielę

Już w najbliższą niedzielę, 10 września, wystartują regaty Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2017. Wielka żeglarska Bitwa zostanie rozegrana już po raz szósty. Na liście startowej znajduje się rekordowa liczba 35 zawodników, z których większość zgłosiła się w już pierwszej dobie zapisów, jeszcze w styczniu.
05.09.2017

50. rocznica tragicznego wypadku na ORP Błyskawica

9 sierpnia przypada 50. rocznica wypadku na ORP Błyskawica. Obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia rozpoczęły się od uroczystej zbiórki załogi historycznego niszczyciela. W uroczystościach uczestniczyły także rodziny ofiar wypadku.
09.08.2017

Sejm uchwalił nowe Prawo wodne; rząd - bez podwyżek dla ludności

Posłowie we wtorek uchwalili nowe Prawo wodne. Rząd zapewnia, że przepisy nie spowodują wzrostu kosztów za pobór wody dla przeciętnego Kowalskiego; mogą one nawet spaść. Według opozycji to nieprawda i za wodę zapłacą więcej wszyscy: rolnicy, przemysł i mieszkańcy.
19.07.2017

We wtorek w porządku obrad Sejmu projekt noweli Prawa wodnego

Jeśli nie zakończymy procesu legislacyjnego dot. noweli Prawa wodnego do 31 lipca br., KE skieruje do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę o nałożenie kary na Polskę - podkreślił w komunikacie CIR minister Henryk Kowalczyk. Projektem noweli Sejm zajmie się we wtorek.
18.07.2017

Kowalczyk: inwestycje w polską infrastrukturę nie mogą być w całości finansowane przez Chiny

Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której inwestycje w infrastrukturę, takie jak Centralny Port Komunikacyjny, byłyby w całości finansowane przez Chiny; musi to być wsparcie, ale przy zachowaniu naszej kontroli - mówi PAP minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
01.06.2017

Premier o inicjatywie Pasa i Szlaku: nowy etap współpracy gospodarczej

Inicjatywa Pasa i Szlaku otwiera nowy etap współpracy gospodarczej i Polska powinna być obecna przy stole rozmów - oświadczyła premier Beata Szydło. Według niej, polskie zaangażowanie w chiński projekt może przełożyć się na korzystniejszy bilans w handlu z Chinami.
15.05.2017

Chiny/ Szydło: Polska wiąże duże oczekiwania z projektem Pasa i Szlaku

Polska przyjęła projekt Pasa i Szlaku z otwartością i wiąże z nim duże oczekiwania - powiedziała w Pekinie premier Beata Szydło na spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Przywódca Państwa Środka deklarował chęć rozwoju strategicznego partnerstwa z Polską.
12.05.2017

Szefernaker: w interesie Polski leżą dobre relacje gospodarcze z Chinami

W interesie Polski leżą dobre relacje gospodarcze z Chinami. Będą wymierne efekty rozmów, które podejmujemy – powiedział w czwartek sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker, pytany o zbliżającą się wizytę premier Beaty Szydło w Chinach.
11.05.2017

Niewystarczająca infrastruktura i wysokie koszty hamują rozwój intermodalnego transportu (foto, wideo)

Niewystarczająca infrastruktura i wysokie koszty głównymi zagrożeniami transportu intermodalnego w Polsce. – Dzisiaj ogromną pracę do wykonania mają zarówno rządzący, jak i polscy przedsiębiorcy – powiedział Janusz Piechociński, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja. O wyzwaniach, planach i potrzebach wpływających na rozwój tej gałęzi gospodarki rozmawiali eksperci podczas V Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2017, które odbyło się w Gdańsku.
13.04.2017

Kurtyka: resort energii nie pracuje nad połączeniem Lotosu i Orlenu

Resort energii nie pracuje nad połączeniem PKN Orlen i Grupy Lotos – poinformował wiceminister energii Michał Kurtyka, odpowiedzialny za sektor paliwowy.
03.04.2017

Hodowcy ryb słodkowodnych starają się o przywrócenie dopłat wodno-środowiskowych

Rybacy zajmujący się hodowlą ryb słodkowodnych starają się o przywrócenie rekompensat wodno-środowiskowych, które częściowo wyrównywały im straty ponoszone w hodowli. Ministerstwo gospodarki morskiej zdecydowało, że w tym roku takich dopłat nie będzie.
04.03.2017

Tchórzewski: rząd nie podjął jeszcze działań ws. połączenia Orlenu z Lotosem

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział w piątek, że rząd nie podjął jeszcze żadnych działań w sprawie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos.
19.02.2017

Kurs Lotosu i PKN Orlen w górę

Około godz. 14.00 notowania Lotosu i PKN Orlen rosną po informacji, że rząd powinien rozważyć wzrost udziału SP w PKN Orlen, a jednym ze sposobów może być połączenie z Lotosem.
16.02.2017

Ekspert: konsolidacja Orlenu i Lotosu potrzebna

Konsolidacja sektora paliwowego jest w Polsce potrzebna, bo wzmocni jego konkurencyjność. Większy podmiot będzie miał np. lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowach dotyczących dostaw ropy - uważa redaktor naczelny branżowego portalu energetyka24 Piotr Maciążek.
16.02.2017

Szydło: Umowa dotycząca Stoczni Szczecińskiej jest bardzo ważna

Umowę dotyczącą sprzedaży Stoczni Szczecińskiej Funduszowi Inwestycyjnemu Mars podpisano w miniony piątek. Wartość stoczniowego majątku oszacowano na 100 milionów złotych. Zdaniem premier Beaty Szydło, to bardzo ważne porozumienie.
23.01.2017

Ministrowie będą zarządzać 432 spółkami Skarbu Państwa. 11 znajdzie się w zarządzie resortu gospodarki morskiej

432 spółki Skarbu Państwa znalazły się na liście podmiotów, którymi będą zarządzać ministrowie - przewiduje rozporządzenie rządu, które we wtorek weszło w życie. Spółki energetyczne i KGHM trafią pod skrzydła resortu energii, GPW, LOT i Grupa Azoty w zarząd ministra rozwoju i finansów.
03.01.2017

Polska Grupa Zbrojeniowa z większym kapitałem

W związku z realizacją projektu zwiększającego potencjał produkcyjny i remontowy spółek z Grupy PGZ w zakresie specjalistycznych okrętów i innych urządzeń wojskowych Ministerstwo Skarbu Państwa podwyższa kapitał zakładowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Została już podpisana odpowiednia umowa.
02.01.2017

Premier: niebawem pierwsze wyniki audytu w spółkach Skarbu Państwa

Pierwsze wyniki audytu w spółkach Skarbu Państwa będą znane niebawem - zapowiedziała premier Beata Szydło po wtorkowym posiedzeniu rządu. Jak dodała, będą w związku z tym podjęte "odpowiednie decyzje, również personalne".
25.10.2016

Kowalczyk: pewne decyzje personalne w spółkach SP już w październiku

W ramach prowadzonego audytu w spółkach Skarbu Państwa w październiku można spodziewać się pewnych decyzji personalnych - zapowiedział w środę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
12.10.2016

W przyszłym tygodniu ma być gotowy projekt dot. zarządzania spółkami Skarbu Państwa

Zarząd merytoryczny nad spółkami Skarbu Państwa przejmą poszczególni ministrowie, a zarząd nadzorczy - KPRM - poinformował minister Henryk Kowalczyk. Projekt dot. zarządzania spółkami po likwidacji MSP trafił do KERM; jego ostateczny kształt ma być znany w przyszłym tygodniu.
04.10.2016

Szydło: powstanie agencja nadzorująca spółki Skarbu Państwa

Premier Beata Szydło zapowiedziała stworzenie agencji sprawującej kontrolę nad spółkami Skarbu Państwa. Jak dodała, agencją będzie kierował menadżer, który ma m.in. ustanowić przejrzyste zasady wyłaniania kandydatów do rad nadzorczych.
28.09.2016

Morawiecki nowym ministrem finansów; Szałamacha odchodzi z rządu

Wicepremier Mateusz Morawiecki będzie łączyć stanowiska ministra rozwoju i ministra finansów; stanie też na czele Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów - poinformowała premier Beata Szydło. Premier przyjęła dymisję dotychczasowego ministra finansów Pawła Szałamachy.
28.09.2016

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.